Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania"— Zapis prezentacji:

1 Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania

2 Narkotyk to substancja wywołująca uzależnienie
Wszystkie narkotyki poważnie szkodzą zdrowiu Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3 Można wyróżnić kolejne etapy uzależnienia od narkotyków :
Inicjacja Etap eksperymentowania Etap używania i nadużywania substancji Etap uzależnienia Droga do uzależnienia jest bardzo krótka…

4 Marihuana Po przeniknięciu do mózgu THC mówiąc kolokwialnie robi człowiekowi „sałatę” w połączeniach synaptycznych Marihuana ogłupia mózg poprzez nienaturalne wzmocnienie lub wymuszenie chwilowych impulsów. Osoby będące pod wpływem narkotyku miały np. bardzo wyostrzoną chwilową percepcję – jednak były niemal pozbawione umiejętności archiwizowania informacji czy analizowania swoich wcześniejszych doświadczeń. Pojawia się często poczucie niepokoju, bezradności, opuszczenia czy braku wiary w swoje możliwości. Łapiemy więc „doła” i całe nasze dotychczasowe życie traci sens. Jesteśmy nic niewarci i otaczająca rzeczywistość zaczyna nas przytłaczać. THC destabilizuje pracę mózgu.

5 Amfetamina Pobudza współczulny układ nerwowy. Osoba będąca pod jej wpływem zazwyczaj odczuwa nagły przypływ energii, euforię, ogromną poprawę nastroju i koncentracji. Wyzwala się chęć aktywnego działania, przy jednoczesnym braku realizmu i krytycyzmu. W dłuższej perspektywie czasowej, jako skutek przyjmowania amfetaminy, może nastąpić anoreksja, psychoza, głęboka depresja, znaczna utrata wagi. Mogą też pojawić się tzw. zachowania kompulsywne - różne natręctwa, czy też paranoja. Czasem występuje wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, lub infekcje skórne, wrzody.

6 Podwyższa się ponadto ciśnienie krwi, wzrasta też wydalanie moczu, a szkliwo zębów ulega uszkodzeniu.

7 Kokaina Prowadzi do ogólnego pobudzenia psychoruchowego, łagodzi objawy zmęczenia, wywołuje euforię, silne poczucie wewnętrznej mocy, podniecenie seksualne. Zdolność odczuwania lęku oraz przykrych zdarzeń zostaje uśpiona, występuje brak krytycyzmu względem własnych możliwości i zachowań. Skraca się czas reakcji psychicznej. Potrzeby snu i odżywiania zmniejszają się. Wywołuje niepokój i napięcie, różnego rodzaju urojenia, czy nawet oznaki załamania nerwowego. Zaburzona zostaje praca serca, wzrasta ciśnienie krwi, oddech przyśpiesza się. Większe dawki powodują drżenie mięśniowe oraz wzrost temperatury ciała. Narkotyk ten poprzez wywoływanie braku łaknienia oraz snu powoduje silne wyniszczenie organizmu. Może wystąpić tzw. psychoza pokokainowa, czyli irracjonalne zachowania, poczucie prześladowania. Częste są też stany depresyjne wraz z próbami samobójczymi, zanik uczuć wyższych, trwałe zmiany w osobowości.

8 LSD Środek wpływa głównie na percepcję wzrokową i słuchową oraz na procesy myślowe. Wpływ narkotyku sprawia, że osoba będąca pod jego działaniem jest szczególnie podatna na autosugestię i sugestię innych. Poczucie czasu zostaje zakłócone, podobnie jak postrzeganie wyglądu własnego i innych. Pojawia się wrażenie „obcości” własnego ciała. Objawy mogą być bardzo różnorodne. Zazwyczaj występują omamy, urojenia i złudzenia wzrokowe. Pojawia się gonitwa myśli, zmniejsza się krytyczność osądów. Występują zmiany w nastroju, często odczuwa się euforię. Niekiedy pojawia się uczucie lekkości, lub też przeciwnie – ociężałości. Występują też problemy z ośrodkiem równowagi, z mówieniem, z postrzeganiem przestrzeni. Występują także wymioty, uczucie nacisku na klatkę piersiową, wyziębienie dłoni i stóp. Pojawia się uczucie oszołomienia i osamotnienia, tzw. depersonalizacja. Charakterystyczne są tez napady paniki, śmiechu, płaczu, różnego rodzaju lęków. Częste używanie tego narkotyku może powodować uszkodzenia mózgu.

9 Heroina Heroina wykazuje następujące efekty działania na organizm ludzki: wpływa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, w szczególności na ośrodek oddechowy znosi odczuwanie bólu wywołuje euforię, senność, błogą apatię, wprowadza w błogostan i stan niewrażliwości na przykre doznania zwęża źrenice do wielkości główki szpilki spowalnia perystaltykę żołądka i jelit działa antydiuretycznie Działając bardzo silnie przeciwbólowo heroina może maskować rozwój choroby w organizmie, która może zostać zauważona dopiero w daleko zaawansowanym stadium.

10 Ecstasy Po zażyciu ecstasy człowiek odnosi wrażenie, iż bawi się lepiej, odczuwa ogromną radość, euforię. Jest swobodny i nastawiony towarzysko, a sam sobie wydaje się niezwykle błyskotliwy. Wyostrza się percepcja, dotyk staje się bardziej wrażliwy, barwy intensywniejsze. Gdy stan psychiczny jest zły, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wystąpi silne napięcie emocjonalne, stany depresyjne, niepokój niekiedy urastający do paniki i poczucia utraty kontroli. Osoba pod wpływem ecstasy staje się wówczas nadwrażliwa na bodźce z zewnątrz, a jej zachowanie bywa irracjonalne. Obecność narkotyku w organizmie powoduje przyśpieszenie pulsu, kołatanie serca, podwyższenie temp. ciała i ciśnienie, uderzenia krwi do głowy, zwężenie źrenic, szczękościsk lub zgrzytanie zębami. U osoby używającej ecstasy może pojawić się tzw. złośliwy zespół neuroleptyczny, charakteryzujący się spadkiem ciśnienia krwi, gwałtownym wzrost temperatury ciała, drgawkami oraz śpiączką. Ecstasy prowadzi też do ciężkich stanów depresyjnych, urojeń lub psychoz.

11 Tracimy przez nie siebie, stając się niewolnikami nałogu.
Narkotyki ze względu na „pozytywne” skutki wydają się niektórym niegroźne, jednak są to tylko chwilowe efekty, które powodują poważne konsekwencje. Każdy narkotyk można przedawkować. Narkotyki prowadzą do śmierci. Uzależniają. Tracimy przez nie siebie, stając się niewolnikami nałogu.

12 Jak narkotyk wpływa na zdrowie:
Mózg: ropnie uszkodzenie kory mózgowej Wątroba: obniżenie sprawności umysłowej żółtaczka choroby psychiczne marskość zniszczenie komórek nerwowych stany zapalne Serce: Nerki: niewydolność martwica zaburzenie krążenia zanik kanalików arytmia zatory Inne zmiany: martwica tkanki mięśniowej choroby skóry Płuca: choroby weneryczne zapalenie płuc zmniejszenie poziomu testosteronu obrzęki Impotencja rak Psucie się zębów

13

14 Mity ze świata narkotyków
Marihuana jest lekkim narkotykiem i nie uzależnia. Wystarczy tylko przestać brać, aby nie być uzależnionym. Uzależniają się tylko słabi ludzie. Bierze się tylko dla przyjemności, wtedy się nie uzależnia.

15

16

17 Biorąc narkotyki narażasz się na:
Psychozy Uszkodzenie mózgu i układu nerwowego Raka krtani i płuc Uszkodzenie wątroby Ryzyko zakażenia wirusem HIV Śmierć

18

19

20

21

22 PO CO NAM TAKIE SKUTKI?

23 „Zdrowie jest bogactwem, które jedni mnożą, a drudzy marnują.”
„Ludzie modlą się o zdrowie, a robią wszystko co zdrowiu przeciwne” – mówił Diogenes z Synopy, grecki filozof, przedstawiciel szkoły cyników.

24 Uleganie pokusom to prosta droga do nałogu - dlatego walczmy z tym!
Życie ludzkie od początku przesiąknięte jest nieustanną walką z czyhającymi na każdym kroku pokusami.

25 Będziemy naprawdę wolnymi ludźmi dopiero wtedy, gdy nie będziemy zniewoleni przez żadne nałogi!

26 Warto obejrzeć Przekonacie się sami, jak narkotyki (czy uzależnienia) mogą zniszczyć człowieka, zrujnować życie i marzenia.

27 „Skazany na bluesa” „Skazany na bluesa" jest opowieścią o fenomenie Ryśka Riedla i zarazem historią człowieka, który miał szansę na niebanalną karierę, ale ją zaprzepaścił, bo sięgnął po narkotyki. – stwierdził w wywiadzie dla miesięcznika "Kino" reżyser Jan Kidawa-Błoński.

28 „Skazany na bluesa” „Z wybranych przez reżysera fragmentów rodzi się portret człowieka wskroś tragicznego. Niezwykle utalentowanego, wrażliwego artysty, który zatracił się w pogoni za osiągnięciem absolutnej wolności, o której tak wspaniale śpiewał w "Śnie o Victorii". Naiwnie wierzył, że dadzą mu ją narkotyki. Jak wiemy nie przyniosły mu wolności, ale uczyniły z niego niewolnika nałogu.”

29 „My, dzieci z dworca Zoo”

30 „My, dzieci z dworca Zoo”
Wstrząsająca ekranizacja pamiętników Christiane F letnia Christiane, dorastająca w blokowiskach Berlina, nie ma żadnych zainteresowań. Wraz z koleżanką trafia do lokalu, gdzie kwitnie handel narkotykami. Tam poznaje niewiele starszego Detlefa, który jest uzależniony od heroiny. Dziewczyna zaczyna od wdychania białego proszku, z czasem sięga po strzykawkę. Coraz głębiej grzęźnie w nałogu, a gdy zaczyna brakować jej pieniędzy, zostaje prostytutką. o Warto przeczytać książkę, ponieważ w filmie nie czuć upływu czasu, jaki czuje się podczas czytania książki opowiadającej dokładnie 3 lata z życia Christiane.

31 „Requiem dla snu” - świat straconych marzeń

32 „Requiem dla snu” „Nieprawdopodobne jest to, jak kapitalnie reżyser (Darren Aronofsky) przedstawia cały proces upadku, od zabawy, przez kolejne fazy coraz głębszego uzależnienia do totalnego pogrążenia się w odmętach nałogu. Gdy naszym zachowaniem zaczyna kierować chęć zaspokojenia nałogu, zatracamy człowieczeństwo. Gubimy gdzieś integralność naszej osobowości, stajemy się ubezwłasnowolnieni. I tak naprawdę nie ma znaczenia środek, który to powoduje. Istotny jest sam stan, w którym nie jesteśmy w stanie pokierować własnym postępowaniem, w którym zrobimy wszystko, aby zaspokoić nasz nałóg.”

33 Każdy nałóg niesie ze sobą zagrożenie, ponieważ odbiera nam cząstkę nas samych, przejmując kontrolę nad naszym ŻYCIEM.

34

35 NIE! UZALEŻNIENIOM

36 NARKOMANIA NIE PRZEJDZIE!


Pobierz ppt "Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania Narkomania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google