Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady dotyczące ergonomii stanowiska pracy, ochrony narzędzia monterskie do montażu i modernizacji komputera osobistego PUTK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady dotyczące ergonomii stanowiska pracy, ochrony narzędzia monterskie do montażu i modernizacji komputera osobistego PUTK."— Zapis prezentacji:

1 Zasady dotyczące ergonomii stanowiska pracy, ochrony narzędzia monterskie do montażu i modernizacji komputera osobistego PUTK

2 BHP Zanim rozpoczniemy pracę przy komputerze, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami BHP. BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) to termin określający zasady wykonywania pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Obejmują one również przepisy, działania i związane z nimi badania majace na celu zmniejszenia zgrożeń, które moga występować w związku z wykonywaną pracą. Tak więc przestrzeganie przepisów BHP jest podstawą bezpiecznego użytkowania komputera i urządzeń z nim współpracujących.

3 BHP Na stanowisku pracy wyposażonym w komputer obowiązują następujące zakazy:  zakaz spożywania posiłków;  zakaz przechowywania cieczy łatwopalnych;  zakaz samowolnego naprawiania urządzeń komputerowych i sprzętu;  zakaz pracy osób nieupoważnionych;  zakaz przechowywania magnesów, metali namagnesowanych oraz noszenia biżuterii magnetycznej;  zakaz instalowania oprogramowania bez wiedzy nauczyciela;  zakaz kopiowania i rozpowszechniania oprogramowania i danych udostępnionych na stanowisku;  zakaz zakłócania pracy sprzętu, systemów operacyjnych i oprogramowania oraz działania sieci komputerowej. 

4 Dolegliwości Długotrwała praca z wykorzystaniem komputera może powodować: bóle mięśniowo szkieletowe, bóle głowy i oczu, pogorszenie wzroku, stres, bezsenność i alergie. Głowne przyczyny wspomnianych dolegliwości to nieuwzględnienie zasad BHP podczas projektowania stanowiska pracy.

5 Ergonomia Podczas projektowania stanowiska pracy ( zgodnie z zasadami ergonomii ) należy uwzględnić następujące czynniki: rodzaj wykonywanych prac, wyposażenie, meble, oprogramowanie, środowisko pracy, charakterystykę użytkownika, uciążliwości odczuwane przez użytkownika, czyyniki organizacji pracy, wygodę pracy.

6 Dostosowanie Dostosowaniu powinny podlegać również oświetlenie, hałas i mikroklimat. 300lx na powierzchni stołu (strumień świetlny/m2) do 40dB poziom głośności 23-26 stopni Celsjusza latem i zimą wilgotoność 40-60% brak przeciągów

7 Komputerowe stanowisko pracy

8 Narzędzia do montażu i rozbudowy komputera osobistego
stół i ergonomicznei wykonanie siedzisko oświetlenie ogólne i punktowe odpwoiednio przygotowania i uziemiona instalacja elektryczna (filtry przeciprzepięciowe) zestaw narzedzi i urządzeń pomiarowych odpowiednie wrunki mikroklimatyczne

9 Narzędzia wkrętak krzyżowy pinceta opaski zaciskowe cążki do cięcia
wkrętarka elektryczna szczypce zaciskowe


Pobierz ppt "Zasady dotyczące ergonomii stanowiska pracy, ochrony narzędzia monterskie do montażu i modernizacji komputera osobistego PUTK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google