Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASADY DOTYCZĄCE ERGONOMII STANOWISKA PRACY, OCHRONY NARZĘDZIA MONTERSKIE DO MONTAŻU I MODERNIZACJI KOMPUTERA OSOBISTEGO PUTK.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASADY DOTYCZĄCE ERGONOMII STANOWISKA PRACY, OCHRONY NARZĘDZIA MONTERSKIE DO MONTAŻU I MODERNIZACJI KOMPUTERA OSOBISTEGO PUTK."— Zapis prezentacji:

1 ZASADY DOTYCZĄCE ERGONOMII STANOWISKA PRACY, OCHRONY NARZĘDZIA MONTERSKIE DO MONTAŻU I MODERNIZACJI KOMPUTERA OSOBISTEGO PUTK

2 BHP Zanim rozpoczniemy pracę przy komputerze, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami BHP. BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy) to termin określający zasady wykonywania pracy w warunkach, które nie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka. Obejmują one również przepisy, działania i związane z nimi badania majace na celu zmniejszenia zgrożeń, które moga występować w związku z wykonywaną pracą. Tak więc przestrzeganie przepisów BHP jest podstawą bezpiecznego użytkowania komputera i urządzeń z nim współpracujących.

3 BHP Na stanowisku pracy wyposażonym w komputer obowiązują następujące zakazy: zakaz spożywania posiłków; zakaz przechowywania cieczy łatwopalnych; zakaz samowolnego naprawiania urządzeń komputerowych i sprzętu; zakaz pracy osób nieupoważnionych; zakaz przechowywania magnesów, metali namagnesowanych oraz noszenia biżuterii magnetycznej; zakaz instalowania oprogramowania bez wiedzy nauczyciela; zakaz kopiowania i rozpowszechniania oprogramowania i danych udostępnionych na stanowisku; zakaz zakłócania pracy sprzętu, systemów operacyjnych i oprogramowania oraz działania sieci komputerowej.

4 Dolegliwości Długotrwała praca z wykorzystaniem komputera może powodować: bóle mięśniowo szkieletowe, bóle głowy i oczu, pogorszenie wzroku, stres, bezsenność i alergie. Głowne przyczyny wspomnianych dolegliwości to nieuwzględnienie zasad BHP podczas projektowania stanowiska pracy.

5 Ergonomia Podczas projektowania stanowiska pracy ( zgodnie z zasadami ergonomii ) należy uwzględnić następujące czynniki: rodzaj wykonywanych prac, wyposażenie, meble, oprogramowanie, środowisko pracy, charakterystykę użytkownika, uciążliwości odczuwane przez użytkownika, czyyniki organizacji pracy, wygodę pracy.

6 Dostosowanie Dostosowaniu powinny podlegać również oświetlenie, hałas i mikroklimat. 300lx na powierzchni stołu (strumień świetlny/m 2 ) do 40dB poziom głośności 23-26 stopni Celsjusza latem i 20-24 zimą wilgotoność 40-60% brak przeciągów

7 Komputerowe stanowisko pracy

8 Narzędzia do montażu i rozbudowy komputera osobistego stół i ergonomicznei wykonanie siedzisko oświetlenie ogólne i punktowe odpwoiednio przygotowania i uziemiona instalacja elektryczna (filtry przeciprzepięciowe) zestaw narzedzi i urządzeń pomiarowych odpowiednie wrunki mikroklimatyczne

9 Narzędzia wkrętak krzyżowy pinceta opaski zaciskowe cążki do cięcia wkrętarka elektryczna szczypce zaciskowe


Pobierz ppt "ZASADY DOTYCZĄCE ERGONOMII STANOWISKA PRACY, OCHRONY NARZĘDZIA MONTERSKIE DO MONTAŻU I MODERNIZACJI KOMPUTERA OSOBISTEGO PUTK."

Podobne prezentacje


Reklamy Google