Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wprowadzenie do projektu w ramach „ORANGE” pt „Zielone światło”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wprowadzenie do projektu w ramach „ORANGE” pt „Zielone światło”"— Zapis prezentacji:

1 Wprowadzenie do projektu w ramach „ORANGE” pt „Zielone światło”
Zapylenie powietrza Wprowadzenie do projektu w ramach „ORANGE” pt „Zielone światło”

2 Co to jest zapylenie powietrza?
Zapylenie powietrza jest wielkością fizyczną równą ilości pyłu zawieszonego w metrze sześciennym przyziemnej warstwy powietrza.

3 Źródła pyłu 3,5 mld ton soli rocznie wznosi się znad oceanów
1-3 mld ton pustynnego pyłu rocznie ulatuje w powietrze 1 mld ton chemikaliów organicznych rocznie wydzielają rośliny 20-30 mln ton związków siarki rocznie unosi się z planktonu, wulkanów i bagien 6 mln ton czarnej sadzy rocznie emitują płonące drzewa i trawy Góry ulegają erozji i kruszą się pod lodowcami w pył, który unosi wiatr W powietrzu unoszą się wirusy, grzyby, okrzemki, pyłki kwiatowe, włókna, części gnijących liści, łuski, drobiny sierści zwierząt, kawałki nabłonka skórnego

4 Wielkość pyłu Do niedawna naukowcy uznawali wielkość 10
mikronów za granicę między bezpiecznymi a niebezpiecznymi pyłami. Obecnie badania wykazują,że większość chorób i przypadków śmierci powodują pyłki poniżej trzech mikronów.

5 Jakie są rozmiary pyłków:

6 Pyły pestycydów od 0,5 do 10 mikronów

7 Bakterie i zarodniki leśnych grzybów<10 mikronów

8 Cząsteczki dymu tytoniowego 0,5 mikrona

9 Wirusy-setne części mikrona

10 Jak wpływa zapylenie na zdrowie człowieka
Przy każdym wdechu do organizmu człowieka wnika setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków.Od jamy nosowej przenikają one przez przełyk->tchawicę ->oskrzela-> oskrzeliki aż wreszcie docierają do naszych płuc. Przy niskim zapyleniu powietrza organizm broni się. Przy dużym potrafi jednak zawieść.

11 Budowa układu oddechowego

12 Choroby, a pyły? Miażdżyca Niewydolność krążenia Niedotlenienie serca
Arytmia Nadciśnienie Zaburzenia w gospodarce tłuszczowej Rozedma płuc

13 Nadmierna drażliwość i pobudliwość
Odczucie zmęczenia, senność, depresja Upośledzenie zdolności uczenia się i zapamiętywania Dolegliwości bólowe i zesztywnienie kręgosłupa Nowotwory płuc i krtani Występowanie defektów genetycznych u niemowląt Zwiększona liczba samoistnych poronień Zwiększona umieralność noworodków

14 Alergie na kurz Roztocza są to mikroskopijne organizmy zamieszkujące w domowym kurzu. Ich wydzieliny powodują, m.in. alergie.

15 Wdychamy je wcale tego nie zauważając!

16 Są to stworzonka drobne (dorosły osobnik mierzy zaledwie 0,3 do 0,4 mm i waży około trzech mikrogramów). Co więcej, nie gryzie, nie kłuje mieszkańców, nie pije krwi, ale po prostu zjada wszystkie organiczne resztki produkując przy tym mnóstwo odchodów. Jeden osobnik w ciągu około 100 dni życia produkuje 200 razy tyle fekaliów, ile sam waży. Wyraźmy to w skali ludzkiej i wychodzi na około 150 kg odchodów dziennie! żywią się wszelkimi odpadkami organicznymi, a przepadają wręcz za złuszczonym naskórkiem, łupieżem itp. A tego jest wszędzie mnóstwo. Jedna osoba produkuje dziennie 1 do 2 g złuszczonego naskórka, co wystarcza na wykarmienie 1,5 miliona roztoczy..

17 To właśnie odchody roztoczy uczulają, ale nie tylko:
W kurzu domowym znajdują się cząsteczki, które mogą wywołać uczulenie. Mikroskopijnie małych grzybów, bakterie i pyłki roślin, sierść zwierząt domowych itp.

18 Z zanieczyszczeniami powietrza więc należy walczyć!
Zacznijmy już dziś. Zbadajmy jak wygląda zanieczyszczenie pyłami powietrza w naszych domach. Zastanówmy się jak je zmniejszyć. Do dzieła.

19 Dziękuję za uwagę! Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej Uczniowie biorący udział w projekcie: Klasa II D i uczestnicy koła fizycznego z klas I


Pobierz ppt "Wprowadzenie do projektu w ramach „ORANGE” pt „Zielone światło”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google