Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapylenie powietrza Wprowadzenie do projektu w ramach ORANGE pt Zielone światło.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapylenie powietrza Wprowadzenie do projektu w ramach ORANGE pt Zielone światło."— Zapis prezentacji:

1 Zapylenie powietrza Wprowadzenie do projektu w ramach ORANGE pt Zielone światło

2 Co to jest zapylenie powietrza? Zapylenie powietrza jest wielkością fizyczną równą ilości pyłu zawieszonego w metrze sześciennym przyziemnej warstwy powietrza. Zapylenie powietrza jest wielkością fizyczną równą ilości pyłu zawieszonego w metrze sześciennym przyziemnej warstwy powietrza.

3 Źródła pyłu 3,5 mld ton soli rocznie wznosi się znad oceanów3,5 mld ton soli rocznie wznosi się znad oceanów 1-3 mld ton pustynnego pyłu rocznie ulatuje w powietrze1-3 mld ton pustynnego pyłu rocznie ulatuje w powietrze 1 mld ton chemikaliów organicznych rocznie wydzielają rośliny1 mld ton chemikaliów organicznych rocznie wydzielają rośliny mln ton związków siarki rocznie unosi się z planktonu, wulkanów i bagien20-30 mln ton związków siarki rocznie unosi się z planktonu, wulkanów i bagien 6 mln ton czarnej sadzy rocznie emitują płonące drzewa i trawy6 mln ton czarnej sadzy rocznie emitują płonące drzewa i trawy Góry ulegają erozji i kruszą się pod lodowcami w pył, który unosi wiatrGóry ulegają erozji i kruszą się pod lodowcami w pył, który unosi wiatr W powietrzu unoszą się wirusy, grzyby, okrzemki, pyłki kwiatowe, włókna, części gnijących liści, łuski, drobiny sierści zwierząt, kawałki nabłonka skórnegoW powietrzu unoszą się wirusy, grzyby, okrzemki, pyłki kwiatowe, włókna, części gnijących liści, łuski, drobiny sierści zwierząt, kawałki nabłonka skórnego

4 Wielkość pyłu Do niedawna naukowcy uznawali wielkość 10 mikronów za granicę między bezpiecznymi a niebezpiecznymi pyłami. Obecnie badania wykazują,że większość chorób i przypadków śmierci powodują pyłki poniżej trzech mikronów.

5 Jakie są rozmiary pyłków:

6 Pyły pestycydów od 0,5 do 10 mikronów

7 Bakterie i zarodniki leśnych grzybów<10 mikronów

8 Cząsteczki dymu tytoniowego 0,5 mikrona

9 Wirusy-setne części mikrona

10 Jak wpływa zapylenie na zdrowie człowieka Przy każdym wdechu do organizmu człowieka wnika setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków.Od jamy nosowej przenikają one przez przełyk->tchawicę - >oskrzela-> oskrzeliki aż wreszcie docierają do naszych płuc. Przy niskim zapyleniu powietrza organizm broni się. Przy dużym potrafi jednak zawieść. Przy każdym wdechu do organizmu człowieka wnika setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków.Od jamy nosowej przenikają one przez przełyk->tchawicę - >oskrzela-> oskrzeliki aż wreszcie docierają do naszych płuc. Przy niskim zapyleniu powietrza organizm broni się. Przy dużym potrafi jednak zawieść.

11 Budowa układu oddechowego

12 Choroby, a pyły? Miażdżyca Miażdżyca Niewydolność krążenia Niewydolność krążenia Niedotlenienie serca Niedotlenienie serca Arytmia Arytmia Nadciśnienie Nadciśnienie Zaburzenia w gospodarce tłuszczowej Zaburzenia w gospodarce tłuszczowej Rozedma płuc Rozedma płuc

13 Nadmierna drażliwość i pobudliwość Nadmierna drażliwość i pobudliwość Odczucie zmęczenia, senność, depresja Odczucie zmęczenia, senność, depresja Upośledzenie zdolności uczenia się i zapamiętywania Upośledzenie zdolności uczenia się i zapamiętywania Dolegliwości bólowe i zesztywnienie kręgosłupa Dolegliwości bólowe i zesztywnienie kręgosłupa Nowotwory płuc i krtani Nowotwory płuc i krtani Występowanie defektów genetycznych u niemowląt Występowanie defektów genetycznych u niemowląt Zwiększona liczba samoistnych poronień Zwiększona liczba samoistnych poronień Zwiększona umieralność noworodków Zwiększona umieralność noworodków

14 Alergie na kurz Roztocza są to mikroskopijne organizmy zamieszkujące w domowym kurzu. Ich wydzieliny powodują, m.in. alergie.

15 Wdychamy je wcale tego nie zauważając!

16 Są to stworzonka drobne (dorosły osobnik mierzy zaledwie 0,3 do 0,4 mm i waży około trzech mikrogramów). Co więcej, nie gryzie, nie kłuje mieszkańców, nie pije krwi, ale po prostu zjada wszystkie organiczne resztki produkując przy tym mnóstwo odchodów. Jeden osobnik w ciągu około 100 dni życia produkuje 200 razy tyle fekaliów, ile sam waży. Wyraźmy to w skali ludzkiej i wychodzi na około 150 kg odchodów dziennie! żywią się wszelkimi odpadkami organicznymi, a przepadają wręcz za złuszczonym naskórkiem, łupieżem itp. A tego jest wszędzie mnóstwo. Jedna osoba produkuje dziennie 1 do 2 g złuszczonego naskórka, co wystarcza na wykarmienie 1,5 miliona roztoczy..

17 To właśnie odchody roztoczy uczulają, ale nie tylko: W kurzu domowym znajdują się cząsteczki, które mogą wywołać uczulenie. Mikroskopijnie małych grzybów, bakterie i pyłki roślin, sierść zwierząt domowych itp.

18 Z zanieczyszczeniami powietrza więc należy walczyć! Zacznijmy już dziś. Zbadajmy jak wygląda zanieczyszczenie pyłami powietrza w naszych domach. Zastanówmy się jak je zmniejszyć. Do dzieła.

19 Dziękuję za uwagę! Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej Uczniowie biorący udział w projekcie: Klasa II D i uczestnicy koła fizycznego z klas I


Pobierz ppt "Zapylenie powietrza Wprowadzenie do projektu w ramach ORANGE pt Zielone światło."

Podobne prezentacje


Reklamy Google