Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapylenie powietrza w gminie Rana Wyżna Prezentacja wyników zapylenia wykonana przez Ewelinę Niżnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapylenie powietrza w gminie Rana Wyżna Prezentacja wyników zapylenia wykonana przez Ewelinę Niżnik."— Zapis prezentacji:

1 Zapylenie powietrza w gminie Rana Wyżna Prezentacja wyników zapylenia wykonana przez Ewelinę Niżnik

2 Spis Treści Co my wiemy o o zapyleniu powietrza. Źródła Pyłu. Wielkość Pyłu. Zapylenie a zdrowie człowieka. Jak wygląda pyłek. Zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Zapylenie powietrza w naszej gminie. Wnioski z przeprowadzonych badań. Bibliografia

3 Co my wiemy o zapyleniu powietrza Zapylenie powietrza- jest wielkością fizyczną równa ilości pyłu zawieszonego w metrze sześciennym przyziemnej warstwy powietrza.

4 Źródła Pyłu 1-3 mld ton pustynnego pyłu rocznie ulatuje w powietrze. 3,5 mld ton cząsteczek soli rocznie wznosi się znad oceanów. 1 mld ton chemikaliów organicznych rocznie wydzielają rośliny mln ton związków siarki rocznie unosi się z planktonu, wulkanów i bagien. 6 mln ton czarnej sadzy rocznie emitują płonące drzewa i trawy. Góry ulegają erozji i kruszą się pod lodowcami w pył, który unosi Wiatr. W powietrzu unoszą się wirusy, grzyby, okrzemki, pyłki kwiatowe, włókna, części gnijących liści, łuski, drobiny sierści zwierząt, kawałki nabłonka skórnego.

5 Wielkość pyłu Do niedawna naukowcy uznawali wielkość 10 mikronów za granicę pomiędzy bezpiecznymi a niebezpiecznymi pyłami. Obecnie badania wykazują, że większość chorób i przypadków śmierci powodują pyłki poniżej trzech mikronów.

6 Zapylenie a zdrowie człowieka Przy każdym wdechu setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków wnikają do naszego organizmu. Jedne osiadają w labiryncie nosa, inne mogą utkwić w gardle, jeszcze inne znajdują azyl głęboko w płucach. Pył towarzyszy nam stale. Nasze płuca przyjmują codziennie około 20 tys. litrów powietrza. Tlen w nim zawarty przechodzi przez ścianki 500 mln pęcherzyków płucnych o łącznej powierzchni kortu tenisowego. Wraz z powietrzem, jeżeli jest ono w miarę czyste, do płuc i nosa wpada każdego dnia 1,5 mld cząstek pyłu.

7 Jak wygląda pyłek Są to bardzo malutkie robaczki z rodziny pajęczaków. Dostosowały się do różnych środowisk: żyją w glebie, kurzu domowym, w strefie przybrzeżnej środowisk słodkowodnych a nawet w gorących źródłach.

8 Zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza Zapobieganie zanieczyszczeniom znajdującym się w powietrzu można poprzez: Odsiarczanie spalin oraz węgla; Niestosowanie węgla mającego duża ilość siarki; Zmiany dotyczące ogrzewania miast; chodzi głownie o zaprzestanie spalania węgla i przejście na inne źródło energii; Używanie katalizatorów spalin; Używanie urządzeń odpylających, takich jak filtry oraz elektrofiltry; Sadzenie roślinności w miejscach wysokiego stężenia zanieczyszczeń; są to naturalne filtry.

9 Zapylenie powietrza w naszej gminie W dniach od 6.11 do na terenie domów mieszkalnych w miejscowościach Sieniawa, Rokiciny Podhalańskie, Raba Wyżna przeprowadziliśmy badanie stopnia zapylenia w różnych miejscach (schody, pokój, kotłownia)

10 Wyniki zaplenia Grupa z koła naukowego wykonała doświadczenie które polegało na zważeniu pustych papierowych tacek po czym zostawieniu ich w domach w trzech miejscach.( kotłownia, schody, pokój) Poniżej przedstawiam nasze wyniki.

11

12 1.Schody 2.Pokój 3.Kotłownia

13

14

15

16 Wnioski z przeprowadzonych badań W Rabie Wyżnej występuje największe zapylenie. W rokicinach średnie. W Sieniawie najmniejsza.

17 Mini Galeria

18 Bibliografia ochrona_%C5%9Brodowiska_powietrze.html ochrona_%C5%9Brodowiska_powietrze.html


Pobierz ppt "Zapylenie powietrza w gminie Rana Wyżna Prezentacja wyników zapylenia wykonana przez Ewelinę Niżnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google