Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język urzędowy -czeski Język używany -czeski Stolica -Praga Ustrój polityczny -republika parlamentarna Typ państwa -demokracja Głowa państwa - prezydent.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język urzędowy -czeski Język używany -czeski Stolica -Praga Ustrój polityczny -republika parlamentarna Typ państwa -demokracja Głowa państwa - prezydent."— Zapis prezentacji:

1

2 Język urzędowy -czeski Język używany -czeski Stolica -Praga Ustrój polityczny -republika parlamentarna Typ państwa -demokracja Głowa państwa - prezydent Václav Klaus Szef rządu -premier Jan Fischer Przewodniczący Izby Poselskiej -Miloslav Vlček Powierzchnia - 114 na świecie całkowita - 78 866 km² wody śródlądowe - 2 % Liczba ludności (2008) - 78 na świecie całkowita - 10 467 542[1] gęstość zaludnienia - 133 osób/km² narodowości - Czesi: 94,2% Jednostka monetarna - 1 korona czeska = 100 halerzy

3 Wygląd i symbolika : Flaga jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi. W przypadku pionowej flagi niebieski trójkąt jest na górze, a lewy pas od strony obserwatora jest biały.

4 Czechy posiadają dwa herby państwowe: wielki i mały. Zwyczaj posiadania dwóch herbów wywodzi się z heraldycznej tradycji habsburskiej. Mały Herb Czech posiada w godle srebrnego (białego) wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu. Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny długoogoniasty lew w koronie - symbol Czech, w drugim niebieskim orzeł w srebrno - czerwoną szachownicę - symbol Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem - symbol Śląska.

5 Czechy, Republika Czeska – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga.

6 Helena Vondráčková (ur. 24 czerwca 1947 w Pradze) – czeska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna. Podczas swej czterdziestoczteroletniej kariery muzycznej, stała się koncertującą gwiazdą estrady na całym świecie. Petr Čech (ur. 20 maja 1982 w Pilznie) to reprezentant Czech, obecnie pierwszy bramkarz Chelsea F.C. Čech grał wcześniej dla Viktoria Plzeň, Chmel Blšany, Sparta Praga, oraz Rennes. Jest uważany za jednego z najlepszych bramkarzy świata. Świadczą o tym jego liczne rekordy zdobyte już w młodym wieku. Został wybrany do drużyny gwiazd Euro 2004 mając zaledwie 22 lata, pomógł Czechom w dotarciu aż do półfinałów tej imprezy.

7 Antonín Dvořák (ur. 8 września 1841, zm. 1 maja 1904) – czeski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu. Jest on obok Bedřicha Smetany czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej. Był kompozytorem wszechstronnym: tworzył symfonie, kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe oraz koncerty. Jakub Janda (ur. 27 kwietnia 1978 - czeski skoczek narciarski.W Pucharze Świata startuje od sezonu 1996/1997. Po raz pierwszy znalazł się w czołowej dziesiątce w marcu 2001, zajmując 7. miejsce w Trondheim. Pierwsze podium udało mu się wywalczyć w styczniu 2003 roku w Libercu (3. lokata). Do roku 2004 było to jego największe osiągniecie w zawodach tej rangi.

8 Męska reprezentacja Czech w hokeju na lodzie –jest jedną z najlepszych męskich drużyn hokejowych na świecie. Swój pierwszy mecz rozegrali w 1993 roku, gdyż wcześniej grali jako Reprezentacji Czechosłowacji.

9 Krecik to najpopularniejsza kreskówka Czeska (a wcześniej Czechosłowacka). Jest to nie tyle serial, co cykl filmów animowanych autorstwa Zdenka Milera tworzony od 1956 roku aż po dzień dzisiejszy. Składa się z kilkudziesięciu części i zdobył ogromną popularność w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie. Sąsiedzi (tytuł oryginalny A je to!, Pat a Mat) – czechosłowacki lalkowy serial animowany opowiadający o perypetiach dwóch majsterkowiczów, Pata i Mata, stworzony przez Lubomíra Benesza i Vladimíra Jiránka. Film przedstawia dwóch bohaterów stawiających czoło problemom i próbujących je rozwiązać samodzielnie za pomocą prostych narzędzi, co zawsze jest przyczyną jeszcze większych problemów. Mimo wszystko, bohaterowie są zadowoleni z wyniku swojej ciężkiej pracy.

10 Rumcajs to tytułowa postać z czechosłowackiego filmu animowanego dla dzieci w reżyserii Ladislava Čapka oraz z powieści Václava Čtvrtka. Twórcą graficznego wizerunku rozbójnika jest malarz Radek Pilař. Cykl powieści liczy osiem tomów, z tego w Polsce wydano do tej pory tylko cztery z nich - pierwszy, piąty, szósty i siódmy. Serial liczy 39 odcinków. Żwirek i Muchomorek to dwa skrzaty mieszkające wśród mchu i paproci. To bohaterowie napisanej książki przez czeskiego pisarza Vaclava Ctvrtk'a a noszącej tytuł "Opowieści z Mchu i Paproci". Żwirek i Muchomorek - jeden grubszy a drugi węższy przeżywali w każdym odcinku niesamowite przygody pomagając leśnym stworzeniom, rusałkom i innym postaciom, czasami sami wpadając w niezłe tarapaty przez to,ale jak to w tej bajce bywało wszystko kończyło się szczęśliwie.

11 ogórek konserwowy: "styrylizowany uhorek" uwaga pociąg: "Pozor vlak" Terminator: "Elektronicky mordulec" W Czechach na przystankach : "Odchody autobusow" mam pomysł: "mam napad" miejsce stałego zamieszkania: "trvale bydlisko" stonka ziemniaczana: "mandolinka bramborova" plaster na odciski: "naplast na kure oko"

12 Hot dog - parek v rohliku Płyta CD - cedeczko Teatr Narodowy - narodne divadlo Drodzy Widzowie - wazeni divacy Zepsuty - poruhany Koparka - ripadlo Zaczarowany Flet - Zahlastana fifulka Być albo nie być oto jest pytanie - Bytka abo ne bytka to je zapytka Komentarz meczu hokeja -... z levicku na pravicku, pristavka i... sito!!! Gwiazdozbiór - hvezdokupa Wiewiórka - drevni kocur Chwilowo nieobecny - momentalnie ne przitomni


Pobierz ppt "Język urzędowy -czeski Język używany -czeski Stolica -Praga Ustrój polityczny -republika parlamentarna Typ państwa -demokracja Głowa państwa - prezydent."

Podobne prezentacje


Reklamy Google