Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Pragi Popiersie Ignacego Paderewskiego w Parku Skaryszewskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Pragi Popiersie Ignacego Paderewskiego w Parku Skaryszewskim."— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Pragi Popiersie Ignacego Paderewskiego w Parku Skaryszewskim

2 Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie
Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej został zbudowany w pobliżu dawnego pola elekcyjnego, w miejscu gdzie do XVIII wieku stał najstarszy kościół na Pradze, a później kaplica cmentarna, od 1917 roku pełniąca rolę kościoła parafialnego. Świątynię wzniesiono według projektu Konstantego Jakimowicza w latach w stylu modernistycznym z elementami architektury romańskiej jako wotum za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Budowa nigdy nie została ukończona w zamierzonej formie. Nie wzniesiono bowiem zaprojektowanej przez architekta wysokiej dzwonnicy oraz krużganka mającego połączyć kościół i plebanię. Od 1992 roku świątynia jest konkatedrą diecezji warszawsko-praskiej.

3 Dwór księcia Michała Jerzego Poniatowskiego
Piętrowy budynek - dwór księcia Michała Jerzego Poniatowskiego - początkowo parterowy, wybudowany w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, przed 1818 rokiem został nadbudowany przez jednego z kolejnych właścicieli. Autorem koncepcji nadbudowy był być może Fryderyk Albert Lessel. Według legendy dworek ten podczas bitwy grochowskiej był kwaterą gen. Józefa Chłopickiego - stąd nazwa pobliskiej ulicy (Kwatery Głównej). W 1915 roku w dworku działała polska szkoła, w której uczyła i pisała wiersze Pola Gojawiczyńska. Od 1918 roku w pałacyku znajdował się sierociniec prowadzony przez metodystów. W 1924 roku obiekt zakupił Andrzej Wierzbicki, który w latach wyremontował gruntownie budynek. Podczas ostatniej wojny dwór nie został poważnie zniszczony - ostatnią restaurację przeszedł w roku Dziś w dworku mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 3 im. Juliusza Zarębskiego.

4 Kościół św. Jadwigi Parafia została erygowana 17 kwietnia 1938 przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pierwszym proboszczem został ks. kanonik Władysław Roguski. Jego następcą był ks. prałat Tadeusz Kot, a obecnie funkcję tę pełni ks. infułat Stanisław Rawski.

5 Bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana w Warszawie
Wybudowana w latach wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, twórcy kilkudziesięciu świątyń w Polsce, który uznał kościół za swoje największe osiągnięcie,

6 Teatr Powszechny w Warszawie
Przed II wojną światową znajdował się w tym samym miejscu Kino-Teatr Popularny. Teatr Powszechny działa od 1944 r. Otwarty z inicjatywy Jana Mrozińskiego - jeszcze pod nazwą Teatr Popularny. W 1945 r. dyrekcję teatru objął Eugeniusz Poreda. W pierwszych latach Teatr Powszechny był miejscem pracy dla wielu przedwojennych aktorów. Od początku grano największych twórców światowej literatury, takich jak: Włodzimierz Perzyński, Gabriela Zapolska, Karol Dickens czy Szekspir. W 1955 r., na jeden sezon, Teatr Powszechny objął Henryk Szletyński.

7 Pomnik Braterstwa Broni
Pomnik poświęcony polsko-radzieckiemu braterstwu broni został odsłonięty 18 września 1945. Pomnik zaprojektował A. Nieńko, a wykonali Stanisław Sikora, Stefan Momot, Józef Trenarowski, Józef Gazy i Bohdan Lachert. Początkowo rzeźby były gipsowanymi odlewami, pomalowane farbą imitującą brąz. Dopiero w 1947 r. zastąpiono je odlewami z brązu. Odlewy wykonane zostały z metali uzyskanych z przetopienia niemieckiej amunicji zdobytej w Berlinie. W latach dokonano renowacji pomnika i jego przebudowy - wymieniono prowizoryczne okładziny na bloki jasnego piaskowca i odnowiono rzeźby.

8 Cerkiew metropolitalna pw. Świętej Marii Magdaleny
Zaprojektowana przez Mikołaja Syczewa - w pierwotnej wersji miała być zwieńczona pojedynczą kopułą. Pod wpływem ówczesnych władz rosyjskich dodano jeszcze cztery mniejsze, z których dwie zachodnie pełnią obecnie rolę dzwonnic. Pracami budowlanymi kierował inżynier pułkownik Palicyn. Ściany cerkwi pokryto freskami autorstwa Winogradowa, złocony trzyrzędowy ikonostas wykonał malarz Wasiljew. Pierwotnie cerkiew miała posiadać oświetlenie gazowe, czemu jednak sprzeciwił się biskup Joanicjusz. Aktywnie wsparła budowę cesarzowa Maria Aleksandrowna, fundatorka głównej ikony. W 1892 r. w cerkwi pojawił się drugi ołtarz - św. Iowa Poczajowskiego.

9 Budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych
Budynek Dyrekcji Okregowej Kolei Państwowych, a właściwie kompleks 7 obiektów (pięciu połączonych ze sobą biurowców i dwóch budynków mieszkalnych, w tym jednego spełniającego po II w.ś. funkcję budynku biurowego) o łącznej kubaturze m³, mieszczący się w Warszawie przy ul. Targowej 74, róg ul. Wileńskiej i al. Solidarności oraz naprzeciwko obecnego dworca PKP Warszawa Wileńska i cerkwi Świętej Marii Magdaleny, powstał w latach według projektu Mariana Lalewicza (w stylu modernistycznym, z pewnymi elementami klasycyzmu, przypominającego szereg monumentalnych gmachów sprzed rewolucji w Petersburgu). Zachował się wolnostojący przy wejściu do budynku dorycki portyk w formie antycznej świątyni oraz interesujący wystrój niektórych wnętrz - w stylu art déco.

10 Park Praski Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, w latach znany jako Park Aleksandryjski (Aleksandrowski), a w latach jako Park Praski. Obecnie obszar parku zamknięty jest ulicami: Ratuszową, Jagiellońską, Al. Solidarności i Wybrzeżem Helskim nad Wisłą. Park zajmuje powierzchnię 18,5 ha. Do parku przylega od północy Ogród Zoologiczny.

11 Cmentarz choleryczny na Pradze
Cmentarz powstał po zarazie cholery, jaka nawiedziła Pragę w latach Umiejscowiony był na obrzeżach dzielnicy, za terenami wojskowymi. Cmentarz projektu inż. Henryka Sumińskiego otwarto 16 listopada 1872 r. na esplanadzie Fortu Śliwickiego. Opiekę nad cmentarzem sprawował Cezary Skoryna, właściciel fabryki kamieni i maszyn młyńskich przy ul. Olszowej na Pradze. 19 stycznia 1874 cmentarz przejęło miasto, lecz poczuwający się do opieki Skoryna sam zatrudnił stróża, który pilnował nagrobków i dbał o zieleń. W 1876 r. było tu 55 nagrobków, a ostatni pochówek choleryczny miał miejsce 8 stycznia 1883 r.. W latach , z rozkazu władz wojskowych, pochowano tu 7 żołnierzy - "bałwochwalców" (wyznawców religii pogańskich). Ogółem pochowano tu 484 zmarłych na cholerę i 7 żołnierzy.

12 Bibliografia Autorzy: Janek Jeznak Daniel Jeznak


Pobierz ppt "Zabytki Pragi Popiersie Ignacego Paderewskiego w Parku Skaryszewskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google