Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Scenariusz lekcji z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Autor: Kamil Bomber Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Scenariusz lekcji z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Autor: Kamil Bomber Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”"— Zapis prezentacji:

1

2 Scenariusz lekcji z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Autor: Kamil Bomber Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”

3 Jak myślicie w jakim dniu obchodzimy Dzień Flagi RP?
2 maja Jak myślicie w jakim dniu obchodzimy Dzień Flagi RP?

4 Trochę historii Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 Polskie święto obchodzone od 2004 roku Obchodzone jest między dwoma świętami państwowymi: 1 maja – Świętem Pracy 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja

5 Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r
Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego, w wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi

6 Posłuchajcie teraz legendy Załącznik nr 1

7 Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika – koszenili uzyskiwanej z larw czerwca polskiego, mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.

8 Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Jan Długosz opisując przygotowania do bitwy pod Grunwaldem pisze o „Chorągwi wielkiej, na której wyszyty był misternie orzeł biały z rozciągnionemi skrzydły, dziobem rozwartym i z koroną na głowie, jako herb i godło całego Królestwa Polskiego”.

9

10 UKŁADANKA Załącznik nr 2

11 Prawidłowe proporcje flagi Polski

12 Flaga Polski z godłem

13 Flaga Rzeczypospolitej Polskiej (Flaga Polski) – według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 8:5, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

14 Bandera wojenna Polski Modyfikacją flagi państwowej z godłem jest bandera wojenna ustanowiona ustawą z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

15 W ustawie tej określono, że „banderą wojenną jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, zakończony dwoma trójkątnymi językami na wolnym liku. Pośrodku długości białego pasa, mierzonej od liku przydrzewcowego do wierzchołka wcięcia między językami, jest umieszczone godło Rzeczypospolitej Polskiej.

16 Bandera ORP „Błyskawica”

17 Powstające w 1918 roku polskie lotnictwo wymagało jednolitego znaku dla samolotów. Sztab generalny Wojska Polskiego wprowadził 1 grudnia 1918 roku jednolitą oznakę dla lotnictwa wojskowego wymyśloną przez jednego z pilotów: biało-czerwoną szachownicę czteropolową z dodanym nieco później obramowanie na polach czerwonych i czerwonym na polach białych.

18

19 Z czym kojarzą się wam kolory naszej flagi?

20 Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra
Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość, niepokalanie, uczciwość, lojalność, pokorę i szlachetność.

21 Kolor czerwony jest symbolem ognia, a z cnót oznacza odwagę, waleczność, miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie.

22

23

24 Zastanówmy się wywieszając przed naszymi domami narodowe barwy, skąd się wzięły i dlaczego akurat biel i czerwień?

25 W jakich sytuacjach mamy do czynienia z symbolami narodowymi?

26 - Uroczystości państwowe - Uroczystości szkolne - Urzędy - Szkoły - Manifestacje - Pomniki narodowe - itp.

27

28 Dlaczego identyfikujemy się z polskimi symbolami narodowymi?

29 - utożsamiamy się z narodem, - utożsamiamy się państwem polskim, - pielęgnujemy historię, tradycję, - czcimy miejsca pamięci narodowej, - dbamy o pozytywny wizerunek naszego kraju począwszy od miejsca naszego zamieszkania.

30 Wizualizacja baneru i roweru w szkole

31

32 Jak okazujemy szacunek polskim symbolom narodowym?

33 - podczas uroczystości państwowych zachowujemy powagę, - śpiewamy hymn, - wywieszamy flagę narodową z okazji świąt narodowych, - dbamy o właściwe jej przechowywanie

34 Co grozi za znieważenie Flagi Polski
Co grozi za znieważenie Flagi Polski? - kara grzywny - kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 1 roku

35

36 Marek Kamiński w drodze na Biegun Północny w 1995 roku

37 PRACA DOMOWA (wiersz na pamięć) Ojczyzno nasza święta chrześcijańska przednia straż. Niech każdy z nas pamięta, że polski sztandar nasz. Amarantowo-biały, Lechitów wolny znak, ja wolny znak. Królewskich wieńców chwały, wolności biały ptak Witold Leszczyński "Polski sztandar"

38 Zapamiętaj!!! Fladze narodowej należy się cześć i szacunek.

39 Bądź dumny, iż jesteś Polakiem.

40 KONIEC

41 Dziękujemy za udostępnienie zdjęć firmie MOVIDA Conferences przygotowującej wystawę pt.: „Biało-czerwona na białym” pod patronatem honorowym Prezydenta RP oraz patronatem medialnym Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

42 copyright © 2012 Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" ul
copyright © Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" ul. Chopina 2c, Mysłowice KRS: REGON: NIP:


Pobierz ppt "Scenariusz lekcji z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Autor: Kamil Bomber Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google