Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi. W kwietniu 2012 r. rada pedagogiczna Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi zorganizowała spotkanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi. W kwietniu 2012 r. rada pedagogiczna Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi zorganizowała spotkanie."— Zapis prezentacji:

1 Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi

2 W kwietniu 2012 r. rada pedagogiczna Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi zorganizowała spotkanie z młodzieżą w celu poinformowania o obchodach Roku Korczakowskiego w Bursie Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi. Pani Danuta Wichlińska, Dyrektor Bursy, odczytała uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka oraz przedstawiła główne cele obchodów, czyli: przybliżenie postaci Janusza Korczaka i jego działalności, propagowanie idei Korczaka jako obrońcy praw dziecka.

3 Uchwała Sejmu RP z 16 września 2011 r.: Janusz Korczak to wybitny polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz i działacz społeczny żydowskiego pochodzenia. Był oficerem Wojska Polskiego, założycielem i opiekunem Domu Sierot w Warszawie. Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się 22 lipca 1878 r. w Warszawie, zginął prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince. Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji. Wierność tym poglądom potwierdził własnym życiem. Zginął w komorze gazowej niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami. W 2012 r. przypada siedemdziesiąta rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd temu wielkiemu człowiekowi, ogłasza rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Marszałek Sejmu: G. Schetyna

4 W dalszym swoim wystąpieniu, Pani Dyrektor zaprezentowała koncepcję pedagogiczną Janusza Korczaka w referacie Dobry wychowawca – próba charakterystyki. Wszystkim zapadły w pamięci słowa: Idee pedagogiczne Korczaka, mimo iż kształtowały się w odległych czasach, w odmiennych warunkach, są mi bardzo bliskie i uważam, że każdy nauczyciel wychowawca powinien czerpać z nich wzorce i włączyć je do własnych działań pedagogicznych.

5 Wystąpienie Dyrektora Bursy, p. Danuty Wichlińskiej, inaugurujące obchody Roku Janusza Korczaka

6 Do realizacji działań związanych z Rokiem Korczakowskim aktywnie włączyła się Młodzieżowa Rada Bursy SWŁ w Łodzi. Jej przewodnicząca wygłosiła referat, w którym przedstawiła postać oraz działalność Janusza Korczaka jako pedagoga, publicysty, pisarza i lekarza, ale przede wszystkim propagatora praw dziecka.

7 Motywem przewodnim referatu było motto: Nie ma dzieci – są ludzie.

8 Młodzież w skupieniu wysłuchała referatu o życiu i działalności Janusza Korczaka przygotowanego przez przewodniczącą Młodzieżowej Rady Bursy.

9 Kolejnym punktem spotkania było zachęcenie młodzieży do zgłaszania swoich propozycji dotyczących form/sposobów obchodów Roku Korczakowskiego w Bursie SWŁ w Łodzi. Tę część prowadzili nauczyciele wychowawcy, którzy inspirowali mieszkańców Bursy do zgłaszania nowych pomysłów.

10 Burza mózgów – młodzież zgłaszała różnorodne propozycje form obchodów Roku Korczakowskiego.

11 Pani Krystyna Pacholczyk, nauczyciel wychowawca, zanotowała wszystkie propozycje młodzieży.

12 Efektem spotkania było wypracowanie harmonogramu obchodów Roku Korczakowskiego w Bursie SWŁ w Łodzi: wystawa Janusz Korczak – życie i twórczość – maj 2012, wycieczka na Stację Radegast – maj 2012, udział w projekcji filmu – Korczak – czerwiec 2012, wystawa Prawa dziecka wg Janusza Korczaka – wrzesień 2012, wystawa Janusz Korczak w cytatach – wrzesień 2012.

13 Dokumentacja obchodów Roku Korczakowskiego w Bursie Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi

14 Wystawa Janusz Korczak – życie i twórczość – maj 2012

15

16 Wycieczka na Stację Radegast – maj 2012

17 Udział w projekcji filmu – Korczak – czerwiec 2012

18 Wystawa Prawa dziecka wg Janusza Korczaka – wrzesień 2012

19 Wystawa Janusz Korczak w cytatach – wrzesień 2012

20 Opracowanie – Danuta Wichlińska Elżbieta Czajka wrzesień '2012


Pobierz ppt "Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi. W kwietniu 2012 r. rada pedagogiczna Bursy Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi zorganizowała spotkanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google