Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żołnierze Armii Krajowej. Początki Armii Krajowej w Malawie organizacja ta została powołana do życia w 1942 r.; założycielem drużyny AK był podporucznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żołnierze Armii Krajowej. Początki Armii Krajowej w Malawie organizacja ta została powołana do życia w 1942 r.; założycielem drużyny AK był podporucznik."— Zapis prezentacji:

1 Żołnierze Armii Krajowej

2 Początki Armii Krajowej w Malawie organizacja ta została powołana do życia w 1942 r.; założycielem drużyny AK był podporucznik rezerwy Józef Wiech, s. Ignacego; jej pierwszymi członkami byli przeważnie podoficerowie rezerwy; w roku 1943 nastąpiło zjednoczenie Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, dowódcą całości został Ludwik Jamrozek, który rozbudował jednostkę konspiracyjną do wielkości plutonu;

3 Początki Armii Krajowej w Malawie – c.d. pluton AK w Malawie podlegał dowódcy placówki, porucznikowi rezerwy Tadeuszowi Gliwie, z siedzibą w Słocinie; uzbrojenie jednostki początkowo było słabe, ograniczało się do kilku karabinów ręcznych, paru pistoletów i granatów, później zostało uzupełnione kilkoma pistoletami maszynowymi.

4 Udział plutonu AK z Malawy w działaniach wojennych na kilka dni przed wycofaniem się Niemców wyłoniona została, na rozkaz dowódcy placówki AK, grupa kilkunastu żołnierzy, która oczekiwała na ewentualne wkroczenie do akcji Burza; 26 lipca 1944 r. grupa ta zaatakowała Niemców pędzących bydło zrabowane na wschodzie przez drogę na Kolonii. Istniała bowiem przesłanka, że Niemcy będą rekwirować bydło także i w Malawie. W walce tej zginęło dwóch żołnierzy: Stanisław Marszał oraz Aleksander Kordoń, ciężko ranny został Wawrzyniec Wąs, ponadto zginęło także kilku cywilów;

5 Udział plutonu AK z Malawy w działaniach wojennych – c.d. 30 lipca 1944 r. pierwsze jednostki Armii Radzieckiej dotarły, od strony Borku, w rejon granicy Malawy z Chmielnikiem i Słociną. Tam też znalazły się oddziały AK z dowódcą placówki, porucznikiem Tadeuszem Gliwą. Pluton AK z Malawy obsadził odcinek granicy Malawy i Chmielnika, tzw. Lisi Kąt, który był wyjątkowo silnie ostrzeliwany w dniu 31 lipca 1944 r. przez artylerię niemiecką;

6 Udział plutonu AK z Malawy w działaniach wojennych – c.d. 31 lipca 1944 r. artyleria radziecka omyłkowo ostrzelała Lisi Kąt i Rzym – przysiółki Chmielnika od strony Malawy. Zginęło tam i zostało rannych wielu cywilów, zostały zburzone i spalone domy. Jednak później żołnierze radzieccy rozbili dwa niemieckie czołgi na skraju Słociny, przylegającym do Lisiego Kąta; w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1944 r. jednostki niemieckie wycofały się za Wisłok, a dnia 2 sierpnia Rzeszów został oswobodzony. po oswobodzeniu Malawy przez wojska Armii Czerwonej w dniu 1 sierpnia 1944 r. – członkowie AK wrócili do wsi.

7 Ludwik Jamrozek dowódca Armii Krajowej w Malawie; aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście,w Borowiczach, Kamionce i Krasnym (Syberia); podczas pobytu w obozach pracował m.in. w zakładzie krawieckim, w kopalni, stolarni, później przy wyrębie i transporcie drewna z tajgi oraz przy budowie kolei; do kraju wrócił pod koniec 1947 r.

8 Wawrzyniec Wąs aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; po jednodniowym pobycie w więzieniu, w dniu 23 listopada 1944 r. został przetransportowany na wschód, do obozu w Jagolsku, gdzie następnie zmarł.

9 Ludwik Czarnota aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; podczas pobytu w obozach pracował m.in. w zakładzie krawieckim; szył ubrania dla oficerów NKWD; do kraju wrócił na początku 1946 r.

10 Paweł Czarnota brat Ludwika; aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r.

11 Józef Kordoń aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; podczas pobytu w obozach pracował m.in. w warsztacie szewskim; do kraju wrócił na początku 1946 r.

12 Pozostali członkowie Armii Krajowej Antoni Czarnota brat Ludwika i Pawła; aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r. Bronisław Krupa aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r.

13 Pozostali członkowie Armii Krajowej Julian Kuczma aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; po jednodniowym pobycie w więzieniu, w dniu 23 listopada 1944 r. został przetransportowany na wschód, do obozu w Jagolsku, gdzie następnie zmarł. Franciszek Szczepański aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r.

14 Pozostali członkowie Armii Krajowej Stanisław Wiech aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r. Julian Wąs brat Wawrzyńca; aresztowany przez NKWD 18 listopada 1944 r.; więzień obozów w Jagolsku, we wsi Uście oraz w Borowiczach; do kraju wrócił na początku 1946 r.

15 Bibliografia Aleksander Hołota, Ludwik Jamrozek Malawa w czasach dawnych i dziś, Rzeszów 2006.

16 Autor projektu: Bartłomiej Kataniak Klasa I A gimnazjum.


Pobierz ppt "Żołnierze Armii Krajowej. Początki Armii Krajowej w Malawie organizacja ta została powołana do życia w 1942 r.; założycielem drużyny AK był podporucznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google