Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witold Pilecki Prezentacja o tym rotmistrzu, który uważany jest za najbardziej odważnego człowieka podczas II wojny światowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witold Pilecki Prezentacja o tym rotmistrzu, który uważany jest za najbardziej odważnego człowieka podczas II wojny światowej."— Zapis prezentacji:

1 Witold Pilecki Prezentacja o tym rotmistrzu, który uważany jest za najbardziej odważnego człowieka podczas II wojny światowej

2 Młodość Witolda Pileckiego i jego rodzina Urodził się 13 maja 1901 roku w północnej Rosji w miejscowości Ołoniec. Ród Pileckich od początków mieszkał na Litwie. Jego ojciec Julian, był rewizorem leśnym Dziadek Witolda został zesłany na Syberię i przesiedział tam 7 lat za to, że brał udział w Powstaniu Styczniowym. W Wilnie w roku 1910 młody Witold rozpoczął naukę w szkole handlowej. Od 1914 należał do harcerzy. Następnie w 1916 założył własną szkołę harcerską w Orle. w gimnazjum im. Joachima Lelewela. W Wilnie w roku 1921 zdał maturę.

3

4 Wojna polsko-bolszewicka W latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim. 5 sierpnia 1920 roku postanowił wstąpić do 211 Pułku Ułanów i to właśnie w jego szeregach walczył w bitwie warszawskiej, a także w Puszczy Rudnickiej i brał udział w wyzwoleniu Wilna. Po tych bitwach został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznym.

5

6 II wojna światowa W sierpniu 1939 roku został dołączony do Wielkiej Wojny. Walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu Szwadronu Kawalerii Dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem wyrządzono wiele szkód niemieckim wojskom. Jednak swój pluton rozwiązał w październiku 1939 roku.

7 Pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz W 1940 roku podstępem przedostał się do obozu. Postanowił tam przeprowadzić wywiad zwiadowczy w celu poznania i ujawnienia tajemnic związanych z tym miejscem. Kiedy we wrześniu hitlerowscy zrobili wielką łapankę to Pilecki oddał się im dobrowolnie, mimo że mógł uciec.

8 Po przybyciu do obozu Pilecki wspomina: "Około 10 wieczór pociąg się zatrzymał w jakimś miejscu i dalej już nie ruszył. Słychać było krzyki, wrzaski - otwieranie wagonów, ujadanie psów. [...] Oślepieni reflektorami, pchani, bici, kopani, szczuci psami, raptownie znaleźliśmy się w warunkach, w jakich wątpię, by ktoś z nas był kiedykolwiek.

9 W swoich listach Witold pisał do rodziny, aby go nie wykupili za kaucją, ponieważ on chce jako pierwszy odkryć sekrety tegoż to obozu. W pierwszych dnia strasznie się bał, ponieważ nie wiedział co go czeka m.in. dlatego, że jeden z hitlerowców powiedział: "Popatrzcie, to jest krematorium. Wszyscy pójdziecie do krematorium, 3 tysiące stopni ciepła.

10 W obozie miał wiele prac m.in. był sprzątaczem, pielęgniarzem, stolarzem, rzeźbiarzem, grabarzem, paczkarzem czy piekarzem. W czasie wykonywania tych prac chorował kilkakrotnie, ale dzięki dr. Deringowi przetrzymał i został uleczony.

11 Jesienią w roku 1940 założył Związek Organizacji Zawodowej w skrócie ZOW, do której należeli: płk. Władysław Surmacki, kpt. dr. Władysław Dering, por. Jerzy De Viron, Eugeniusz Obojski i kpt. Alfred Stössel. Organizacja była nazywana górną piątką.

12 Wiosną 1942 roku przywieziono do Auschwitz pierwsze kobiety, które osadzono w kobiecym obozie Birkenau. Po jakimś czasie kilkanaście kobiet weszło do konspiracji obozowej. Po kilku miesiącach Pilecki podzielił Auschwitz na 4 bataliony: każdy blok miał być szkieletowym plutonem. Także on wyznaczał dowódców.

13 Wszystkie informacje Pilecki przekazywał przez swoich tzw. Podwładnych. Jednym ze sposobów było nawiązywanie kontaktów z komandem, który przekazywał meldunki poza obozem w ramach prac mierniczych. Innym sposobem było radio zamieszczone w gabinecie dr. Deringa, które znajdowało się pod podłogą.

14 Po jakimś czasie Witold Pilecki postanowił uciec z obozu, bo miał 3 powody: Warszawa nie chciała uderzyć na obóz Informacje trafiały do niego o zaciskaniu pętli wokół ZOW przez Niemców Niemcy rozpoczęli akcje przerzucanie więźniów z niskimi numerami do innych obozów, co by spowodowała utratę wielu dowódców.

15 Z kilku możliwości ucieczek wybrał jedyną i prawdopodobnie najbezpieczniejszą. Pilecki zdecydował się uciec przez komando wypiekający chleb, który znajdował się poza obozem. Wielu więźniów zgromadziło wiele niezbędnych rzeczy: cywilne ubrania, 400 dolarów, przybory do golenia, preparaty mylące psy i cyjanek potasu.

16 W nocy wielkanocnej przedostał się na nocną zmianę, gdzie strażnik niemiecki zamknął ich i Pilecki wraz z innymi uciekinierami uśpili strażnika, który pilnował ich, następnie przecięli kabel telefoniczny, zabrali klucze strażnikowi, otworzyli dzwi i uciekli. Byli bardzo szczęśliwi.

17 Powstanie 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00 w Warszawie wybuchło Powstanie. Pilecki, mimo, że oficerowie nie mieli być wyłączeni z walk powstańczych, ochotniczo wstąpił do I batalionu w zgrupowaniu "Chrobry II" operującym w śródmiesciu-Północnym. W 1. kompanii walczył najpierw jako szeregowy, później, gdy ujawnił swój stopień oficerski objął dowodzenie 2. kompania walcząca w rejonie Towarowej i Pańskiej.

18 Śmierć Witolda Pileckiego W ostatnim słowie przed sądem Witold Pilecki powiedział: "Nie byłem rezydentem, a tylko polskim oficerem. Wykonywałem tylko rozkazy aż do chwili aresztowania mnie. Nie miałem przeświadczenia, że dopuszczam się szpiegostwa i przy ferowaniu wyroku proszę o wzięcie tego pod uwagę". 15 maja 1948 roku sad skazał Witolda Pileckiego, Marię Szelagowska i Tadeusza Pluzańskiego na karę smierci.

19 Odznaczenia Witolda Pilckiego Order Orła Białego Order Odrodzenia Polski- Krzyż Komandorski

20 Krzyż Walecznych Srebrny Krzyż Zasługi

21 Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918-1921

22 Medal 10-lecia Odzyskania Niepodległości Krzyż Oświęcimski

23 Warszawski Krzyż Powstańczy

24 Zdjęcia Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie

25

26

27


Pobierz ppt "Witold Pilecki Prezentacja o tym rotmistrzu, który uważany jest za najbardziej odważnego człowieka podczas II wojny światowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google