Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA"— Zapis prezentacji:

1 IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA
w Secesji i Młodej Polsce

2 Secesja W tym wieku to już bardziej typowe dla współczesności kształty, a przede wszystkim talia osy. Aby osiągnąć wymarzony efekt, kobiety w XIX wieku wbijały się w wąskie gorsety, co często kończyło się omdleniami. Z kolei biodra miały być mocno zaznaczone i w związku z tym panie wypychały te okolice swego ciała dodatkowymi materiałami. W taki sposób możliwe było uzyskanie rozmiarów: 92/45/98. Waga ówczesnych piękności wynosiła ok. 65 kg. Styl secesji wykreował także nowy ideał urody. Kobieta secesji była krucha , smukła i wiotka w talii. Włosy jej powinny być długie, puszyste, falujące, najlepiej rude lub czarne. Z wielką chęcią zaczęto przedstawiać kobiety fatalne, te, które miała destrukcyjny wpływ na mężczyzn . Przykładem kobiety secesyjnej w literaturze jest Scarlett O’Hara – bohaterka książki „Przeminęło z wiatrem”. Scarlett opisywana jest jako najpiękniejsza dziewczyna w powiecie. Ma ciemne włosy, oczy w odcieniu szmaragdu i 17 cali w talii Kobiety w tamtych czasach wielką uwagę przywiązywały do wyglądu, aby zbliżyć się do ideały przeżywały katusze. Ówczesne gorsety przypominające bardziej wymyślne narzędzia tortur powodowały deformację żeber. Większość dam decydowała się nawet na wycięcie dolnych żeber, tylko po to, by zgodnie z panująca moda mieć talię równą obwodowi szyi.

3 Główni przedstawiciele
Alphonse Mucha Gustav Klimt Stanisław Wyspiański

4 Alphonse mucha Alfons Mucha (ur. w 1860 na Morawie, zm. W 1939 w Pradze) − czeski grafik i malarz. W swojej twórczości łączył techniki bizantyjskie i współczesne. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami.

5 Słynne dzieła

6 Słynne dzieła

7 Gustav klimt Klimt (ur roku, zm w Wiedniu) – to austriacki malarz i grafik, symbolista. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć, co jest inspiracją dla artystów po dziś dzień. Podnosi kobietę na piedestał bóstwa, istoty tajemniczej, cudownej i nieskazitelnej. Mało obsceniczne, za to często nagie i odkryte przedstawienie płci pięknej zdobyło mu uznanie krytyków i sprawiło, że jego prace są wysoko oceniane i lubiane w środowisku artystycznym

8 Słynne dzieła

9 Henri de tolouse-lautrec
Henri de Toulouse-Lautrec (ur. w 1864r, zmarł w 1901r.) Rysownik, malarz i grafik. Swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu. Malował sceny z współczesnego życia paryskiego, świat kabaretów, rozrywki (teatr, cyrk), a także domy publiczne. Był alkoholikiem, co przyczyniło się do jego śmierci, cierpiał na defekty genetyczne – mierzył tylko 1.50 m. wzrostu. Mimo to żył pełnią życia, posiadał wielu przyjaciół i zawsze był akceptowany bez względu na swoja nikłą posturę.

10 Słynne dzieła

11 Stanisław wyspiański ( ur ), dramaturg i poeta, malarz, grafik, scenograf, twórca nowoczesnego teatru polskiego. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim. W jego twórczości malarskiej, realizowanej głównie techniką pastelu (portrety, pejzaże, kwiaty), dominował symbolizm i stylizacja secesyjna. Wyspiański zajmował się też grafiką książkową, był autorem projektów wnętrz i mebli. Nawiązując do dawnej sztuki polskiej i twórczości ludowej, dążył do stworzenia podstaw stylu narodowego, obejmującego sztuki plastyczne i rzemiosło artystyczne.

12 Słynne dzieła

13 Młoda polska Przyjmuje się umownie, że Młoda Polska to epoka literacka, której początek wyznacza się na rok 1890 a koniec na Okres był czasem wielu nowości w filozofii, literaturze, w dziedzinie sztuk pięknych – malarstwie, rzeźbie i architekturze. Swoją obecność w przestrzeni artystycznej silnie zaznaczyły dwa nurty: symbolizm i coraz bardziej powszechny impresjonizm.

14 Władysław ślewiński (ur – zm w Paryżu) Ukazywał na swoich obraza kobiety podczas zwykłych czynności np. podczas spania lub czesania włosów. linią, bardziej wyczuwalną niż widzianą, co widoczne jest m.in. w obrazie Czesząca się, gdzie zarówno motyw długich, jak fale lejących się włosów, miękkość oraz płynność form, nasuwają myśl o ulubionych przez styl kształtach i układach.

15 Słynne dzieła

16 Jacek malczewski Na początku lat 90. jego obrazy zainicjowały w malarstwie Młodej Polski nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji. Kobiety, jego życiowa inspiracja, często pełniły u niego w obrazach rolę metaforyczną lub symboliczną, Były tajemnicze i nieodgadnione.

17 Słynne dzieła

18 literatura

19 kino Lidia Wysocka Lena Żelichowska Jadwiga Smolarska

20 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Wykonali:
Janek Porczyński, Kasia i Natalia Bartnik, Maciek Bednarek, Michał Łętocha


Pobierz ppt "IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google