Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

16-17 X 2007r. Szafirowa Pracownia Stanisława Wyspiańskiego W projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wzięła udział

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "16-17 X 2007r. Szafirowa Pracownia Stanisława Wyspiańskiego W projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wzięła udział"— Zapis prezentacji:

1 16-17 X 2007r. Szafirowa Pracownia Stanisława Wyspiańskiego W projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wzięła udział klasa 2a i przedstawiciele klasy 3b pod opieką p. Grażyny Kiełb i p. Lucyny Gurgul

2 Stanisław Wyspiański zamieszkał w tym domu wraz z żoną Teofilą i dziećmi. Ściany pracowni pomalował na intensywny kolor.

3 W Szafirowej Pracowni wysłuchaliśmy wykładu p. Marty Graczyńskiej na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

4 Wyjrzeliśmy przez okno, z którego malował słynne widoki na Kopiec Kościuszki. Stanisław Wyspiański był już bardzo chory i nie mógł wychodzić z domu.

5 W tej pracowni namalował wiele portretów swoich dzieci: Helenki, Mietka i Stasia. Używał najczęściej techniki pasteli, gdyż był uczulony na składniki farb olejnych.

6

7 Wyspiański starał się złapać i utrwalić chwilę. Gdyby żył dzisiaj - byłby na pewno fotografikiem…

8 W czasie warsztatów plastycznych poznaliśmy lepiej technikę pasteli. Tworzyliśmy pracę inspirowane twórczością artysty.

9

10 W środę 17 X 2007r. wyruszyliśmy na wycieczkę po Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego.

11 W domu Towarzystwa Lekarskiego – na zaprojektowanej przez artystę klatce schodowej – poznaliśmy Wyspiańskiego jako artystę wszechstronnego – prawdziwego człowieka renesansu.

12 Na tym witrażu Wyspiański przedstawił symbolicznie strukturę Układu Słonecznego. Bóg Apollo to Słońce. Potrafimy też wskazać planety. A ty?

13 Nad polichromią Kościoła oo. Franciszkanów artysta pracował przez 10 lat. Jego kwiaty na ścianach tworzą prawdziwy Boży ogród. A człowiek wydaje się wobec nich taki mały…

14 Witraże ożywia słońce…

15 Wnętrze kościoła ukazuje całe piękno stworzonego świata, nad którym czuwa Bóg z niesamowitego witraża.

16 Przy placu Wszystkich Świętych znajduje się nowoczesny pawilon poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu. Tam także zajrzeliśmy.

17 To była wspaniała przygoda z kulturą i sztuką! Nasza grupa została zaproszona na przedstawienie oraz wernisaż prac uczestników projektu, które odbędą się w grudniu 2007 r..

18 Prezentację wykonali Mateusz Gołda Michał Morański z kl. III B pod kierunkiem p. Grażyny Kiełb


Pobierz ppt "16-17 X 2007r. Szafirowa Pracownia Stanisława Wyspiańskiego W projekcie finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wzięła udział"

Podobne prezentacje


Reklamy Google