Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zygmunt Korzeniewski. Zasady poprawnego komunikowania są:  ułatwieniem,  przejawem kultury w kontaktach oficjalnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zygmunt Korzeniewski. Zasady poprawnego komunikowania są:  ułatwieniem,  przejawem kultury w kontaktach oficjalnych."— Zapis prezentacji:

1 Zygmunt Korzeniewski

2 Zasady poprawnego komunikowania są:  ułatwieniem,  przejawem kultury w kontaktach oficjalnych.

3 Zygmunt Korzeniewski 1. Wulgaryzmy Nigdy nie używajcie słów powszechnie uważanych za brzydkie.

4 Zygmunt Korzeniewski 2. Poprawne wymawianie Pamiętajcie, aby poprawnie wymawiać słowa – zgodnie z normą językową. Źle widziane są w języku elementy gwar regionalnych i środowiskowych, dlatego starajcie się dostosować swój język do obowiązujących norm języka ogólnego.

5 Zygmunt Korzeniewski 3. Nadużywanie zaimka ja Np. ja myślę, że... Wystarczy, że czasownik – w tym wypadku myślę – jest w pierwszej osobie. Nadużywanie ja świadczy nie tylko o Waszym zadufaniu, ale i o skromnych możliwościach językowych.

6 Zygmunt Korzeniewski 4. Rozpoczynanie zdań od „ no” i „ to znaczy” Rozpoczynanie zdań od no i to znaczy jest poprawne tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Musicie jednak wiedzieć, że tę popularną manierę niezwykle trudno zwalczyć.

7 Zygmunt Korzeniewski 5. Określanie rzeczowników i czasowników Określajcie rzeczowniki przymiotnikami. Np. zamiast mówić kontrakt mówcie, a przynajmniej piszcie ważny, nowy kontrakt albo nawet szalenie istotny, przełomowy dla naszej firmy kontrakt.

8 Zygmunt Korzeniewski 6. Staranne formułowanie wypowiedzi Próbujcie starannie formułować Wasze wypowiedzi, używajcie takich spójników, jak: jednak oraz również także i wtrąceń: zatem, z kolei, chociażby, niemniej, bynajmniej, z drugiej strony, wręcz, niemal, niemalże.

9 Zygmunt Korzeniewski 7. Nieszablonowe opinie Nie bójcie się wygłaszać własnych opinii w sposób nieszablonowy, tak, by zwróciły one szczególną uwagę: w mojej opinii w mojej ocenie pragnę podkreślić pozwolę sobie zauważyć chciałbym zaznaczyć ze swojej strony

10 Zygmunt Korzeniewski 8. Niedokończone zdania Pamiętajcie, aby nie pozostawiać niedokończonych zdań. Nie bójcie się zdań długich, tak w mowie, jak i w piśmie. Im krótsze są Wasze zdania, tym bardziej stwarzajcie wrażenie, jakbyście bali się wypowiedzieć szczegółowiej.

11 Zygmunt Korzeniewski Główna korzyść z przestrzegania podanych reguł polega na uświadomieniu osobie, z którą się komunikujecie, że jesteście inteligentni, sprawni językowo, bystrzy i na dodatek macie jasno sprecyzowane poglądy.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "Zygmunt Korzeniewski. Zasady poprawnego komunikowania są:  ułatwieniem,  przejawem kultury w kontaktach oficjalnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google