Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witamy na szkoleniu z obsługi programu FRAKTAL SAD++

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witamy na szkoleniu z obsługi programu FRAKTAL SAD++"— Zapis prezentacji:

1 Witamy na szkoleniu z obsługi programu FRAKTAL SAD++

2 FRAKTAL SAD++ Fraktal SAD++ to nowoczesne oprogramowanie do przygotowywania dokumentów odprawy celnej: SAD, SAD-BIS, D.W.1 - dokumenty drukowane i i pliki XML – do systemu CELINA komunikaty IE15 - zgłoszenie do systemu NCTS rozpoczynające tranzyt komunikaty IE515 - zgłoszenie do systemu ECS rozpoczynające wywóz W programie Fraktal SAD ++ dokumenty tworzone są w szybki i wygodny dla użytkownika sposób. Program wyposażony jest w taryfę celną oraz kartotekę kursów walut. Taryfa celna i kursy walut przechowywane są w bazie danych programu, tak aby łatwo było z nich korzystać a aktualizowaną są na bieżąco, przez internet.

3 Technologia wykonania
Program Fraktal SAD++ jest aplikacją 32-bitową pracującą w środowisku Windows pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Vista/XP/2000/NT/Millennium/98/95. Program przechowuje wszelkie dane w bazie danych Microsoft SQL Server 2000 lub w wersji Desktop Engine tego serwera. Dla systemu operacyjnego Windows Vista program przechowuje dane w bazie danych Microsoft SQL Server 2005 lub w jego darmowej wersji Express Edition. Program zabezpieczony jest kluczem sprzętowym.

4 Zadania programu Tworzenie dokumentów SAD, SAD-BIS, D.W.1 – wydruki i dokumenty XML Tworzenie komunikatów IE15 rozpoczynających procedurę tranzytu w systemie obsługi tranzytów NCTS (współpraca z programem Fraktal NCTS++) Tworzenie komunikatów IE515 rozpoczynających procedurę wywozu w systemie obsługi wywozów ECS (współpraca z programem Fraktal ECS++) Program liczy należności nawet w skomplikowanych przypadkach Wygodna obsługa wielu podmiotów - wspiera obsługę odpraw prowadzoną przez eksporterów, importerów oraz agencje celne, firmy spedycyjne Wysyłanie dokumentów w formacie XML do systemu Celina bezpośrednio z programu Dostęp do Taryfy celnej (aktualizacja przez internet) Kartoteka kursów walut (aktualizacja przez internet) Przechowywanie dokumentów dotyczących poszczególnych spraw Zbieranie informacji podsumowujących stan prac nad daną odprawą.

5 Podpis elektroniczny Program FRAKTAL SAD++ przygotowany jest do obsługi podpisu elektronicznego. Odpowiednia funkcjonalność zostanie uruchomiona w programie SAD++ i udostępniona użytkownikom w momencie uruchomienia obsługi podpisu elektronicznego dla dokumentów SAD w systemie Celina.

6 Obsługa programu - menu
Górne Boczne

7 Obsługa programu - kartoteka
Funkcje dostępne w kartotece na przykładzie kartoteki kontrahentów: Użycie wybranego rekordu Wyświetlenie rekordu Edycja rekordu Dodanie rekordu Usunięcie rekordu Odświeżenie kartoteki Porzucenie kartoteki Wyszukiwanie rekordów Filtrowanie rekordów

8 Kartoteka kontrahentów
Kartoteka kontrahentów zawiera dane o kontrahentach. Dane kontrahenta wprowadzane są na trzech tematycznych zakładkach. Dane klienta Dane kontaktowe Uwagi

9 Kartoteka kursów walut
W kartotece Kursów walut przechowywane są dane o kursach. Użytkownik ma możliwość zaznaczenia, który kurs ma być kursem celnym i który ma być kursem dla stawek specyficznych. Kursy walut NBP są aktualizowane według potrzeb użytkownika z serwera internetowego.

10 Pobieranie kursów walut
Kursy walut można pobierać z internetu. Możliwe jest pobranie wybranych kursów walut z podanego zakresu dat: całej tabeli kursów (A lub B) kursów wybranych walut (jednej lub kilku)

11 Taryfa celna Program wyposażony jest w pełną taryfę celną.
Taryfa zawiera: stawki celne VAT akcyzę uwagi do pozycji jednostki uzupełniające Dane Taryfy celnej są aktualizowane według potrzeb użytkownika z serwera internetowego FRAKTALA. Użytkownik może określić częstotliwość automatycznego pobierania Taryfy celnej.

12 Wyszukiwanie w taryfie celnej
Taryfa może być przeszukiwana na wiele sposobów, według: kodu CN lub jego części opisu w taryfie własnych definicji opisów kiedykolwiek użytych w dokumencie SAD do opisu towaru w polu 31 Wpisane przez użytkownika własne definicje przenoszone są do opisów towaru w dokumentach SAD. Użytkownik w każdej chwili może w łatwy sposób sprawdzić informacje na temat pozycji towarowej w systemie ISZTAR-2. Program łączy się z systemem ISZTAR po wciśnięciu przycisku Sprawdź ISZTAR-2

13 Kartoteka dokumentów SAD
Dokumenty SAD są rozdzielane do poszczególnych kartotek według statusów. Kartoteki SAD w programie: W przygotowaniu Zatwierdzone (z nadanym numerem) Wysłane do CELINY Zgłoszone do UC Odprawione Odrzucone Anulowane Wszystkie

14 Kartoteka współpracy z CELINĄ
Dokumenty SAD są rozdzielane do poszczególnych kartotek współpracy z Celiną według statusów. Kartoteki CELINY w programie: Oczekujące Do wysłania Wysłane

15 Tworzenie wzorca dokumentów SAD
Przydatną funkcją programu jest możliwość tworzenia częściowo wypełnionych dokumentów SAD, które zapisywane są jako wzorce. Wzorce tworzone i przechowywane są w kartotece „Wzorce SADów”. Na podstawie przygotowanych wzorców można tworzyć nowe dokumenty SAD, które są już częściowo wypełnione, co skraca czas potrzebny na wystawienie dokumentu.

16 Inicjowanie nowego dokumentu SAD
Nowy dokument SAD jest tworzony po wciśnięciu przycisku „Dodaj” w menu bocznym. Nowy dokument SAD można utworzyć: od podstaw - nowy, pusty formularz na podstawie istniejącego już dokumentu na podstawie zdefiniowanego wcześniej wzorca Po wciśnięciu przycisku „Dodaj” otwiera się okno dialogowe, w którym określamy, czy nowy dokument SAD ma powstać jako pusty dokument, czy też częściowo wypełniony na podstawie wcześniej zdefiniowanego wzorca.

17 Edycja dokumentu SAD Okno wprowadzania danych do SAD składa się z następujących zakładek: Dokument SAD Pozycje towarowe Deklaracja wartości (widoczna, jeśli została zaznaczona przy wypełnianiu SADu) Status przetwarzania Dane dodatkowe Najczęściej odprawiane towary

18 Edycja dokumentu SAD – dane podstawowe
Dokument SAD ogólne informacje o odprawie celnej (pola 1-29, SAD) Wybór rodzaju SADu (typ i podtyp) określa jakie dane należy podać. Na przykładzie obok użytkownik wybrał SAD typu A i program informuje go, że konieczne jest podanie następujących danych dodatkowych: kraj przeznaczenia, dane głównego zobowiązanego oraz zgłaszającego/przedstawiciela. Użytkownik może przejść do danych dodatkowych na skróty, klikając w link.

19 Edycja dokumentu SAD - pozycje
Pozycje towarowe Informacje o towarach (odpowiedniki SAD -BIS). Na zakładce „Pozycje towarowe” podawane są wszystkie dane dotyczące poszczególnych pozycji towarowych, korekt do D.W.1., ilości towarów, opakowań, kontenerów, należności, dokumentów dodatkowych, towarów wrażliwych. Pozycję towarową można także dodać używając danych z zakładki „Najczęściej odprawiane towary”.

20 Edycja dokumentu SAD - najczęściej odprawiane towary
Lista najczęściej odprawianych towarów (tych, które się znalazły na dokumentach SAD), dla kontrahenta po stronie polskiej (w przypadku importu – dla odbiorcy). W zakładce „Najczęściej odprawiane towary” znajduje się lista towarów, które są najczęściej odprawiane dla danego Nadawcy/Odbiorcy. Lista tworzona jest automatycznie

21 Edycja dokumentu SAD - rozdzielanie korekt
Okno rozdzielania korekty Korektę można rozdzielić proporcjonalnie według wartości lub masy oraz wydzielić jej część zagraniczną i krajową.

22 Wysyłka pliku XML do CELINY
Bezpośrednia wysyłka plików do systemu Celina Użytkownik może wysyłać dokumenty SAD do systemu Celina bezpośrednio z programu. Wysyłka dokumentu odbywa się w następujący sposób: należy zaznaczyć dokument SAD i z górnego menu kontekstowego wybrać polecenie „Wyślij SAD (XML) do systemu Celina”.

23 Podsumowanie odprawy celnej
Do każdej odprawy program automatycznie przygotowuje zestawienie danych. Użytkownik ma dostęp do zbioru danych o odprawie, zawierającego informacje o: wszystkich kolejnych wersji dokumentu SAD datach wysyłki do Celiny zgłoszeniach do urzędu celnego aktualnym statusie sprawy wszystkich zdarzeniach związanych z komunikacją z systemem Celina i innych informacji na temat odprawy.

24 Odprawa eksportowa – system ECS.
FRAKTAL SAD++ pozwala na przygotowanie dokumentu odprawy celnej w przywozie. Taki dokument ma postać wyłącznie elektroniczną. Jest to plik XML, który nazywany jest komunikatem IE515.

25 Pliki XML do ECS Dokumenty SAD wywozowe(IE515) przygotowane w programie są tworzone w formacie zgodnym z wymaganiami systemu ECS. Użytkownik po przygotowaniu dokumentów eksportuje do programu ECS++, w którym zarządza całością komunikacji z wymienionym systemem.

26 Odprawa tranzytowa – system NCTS
FRAKTAL SAD++ pozwala na przygotowanie dokumentu odprawy celnej w tranzycie. Taki dokument ma postać wyłącznie elektroniczną. Jest to plik XML, który nazywany jest komunikatem IE15.

27 Pliki XML do NCTS Dokumenty SAD tranzytowe (IE15) przygotowane w programie są tworzone w formacie zgodnym z wymaganiami systemu NCTS. Użytkownik po przygotowaniu dokumentów eksportuje do programu NCTS++, w których zarządza całością komunikacji z wymienionym systemem.

28 Konfiguracja programu – użytkownicy
Przed rozpoczęciem pracy w programie należy skonfigurować konta użytkowników, którzy będą korzystać z programu. Nowi użytkownicy są dodawani w zakładce Administracja/Użytkownicy. Tylko Administrator (login SA) ma prawo dodawać nowych użytkowników. Bardzo ważne jest bezpieczne przechowywanie hasła użytkownika SA. Tutaj podawane są dane użytkownika, w tym login i hasło.

29 Konfiguracja programu – numerator SADów
Przed rozpoczęciem pracy w programie należy skonfigurować także numerator dokumentów SAD. Konfiguracja numeratora wykonywana jest w zakładce Administracja/ Numerator SADów.

30 Automatyczne aktualizacje FRAKTAL SAD++
Do przeprowadzania automatycznych aktualizacji Oprogramowania FRAKTAL SAD++ służy program FRAKTAL UPDATE.

31 Najbliższe plany dotyczące FRAKTAL SAD++
W najbliższym czasie planujemy wprowadzenie do programu następujących rozwiązań: kompletny walidator dokumentów SAD sprawdzający dokument przed wysłaniem do CELINY/ECSu/NCTSu deklaracje skrócone – w postaci pliku XML i wydruku, generowane na podstawie SADu pełna integracja programów FRAKTAL ECS++ i FRAKTAL NCTS++ przygotowanie do współpracy z systemem ICS

32 FRAKTAL STUDIO++ FRAKTAL STUDIO to pakiet programów wspomagających procesy związane z odprawą celną i spedycją. W jego skład wejdą następujące moduły: SAD++ ECS++ NCTS++ INTRASTAT++ REJESTRY++ MAGAZYNY++ ZLECENIA++ FRAKTURY++ PROCEDURA++ CMR++ EUR++

33 PROCEDURA UPROSZCZONA
FRAKTAL STUDIO++ CELINA ECS ICS NCTS ZLECENIE FAKTURA SAD IE15 IE515 PROCEDURA UPROSZCZONA POWIADOMIENIA REJESTR CMR DSK EUR MAGAZYN CELNY

34 Dziękujemy za uczestnictwo Zapraszamy do zadawania pytań.
w szkoleniu Zapraszamy do zadawania pytań.

35 Studio Oprogramowania FRAKTAL
ul. Konstruktorska 4 Warszawa Tel. (22) Fax. (22) fraktal.com.pl


Pobierz ppt "Witamy na szkoleniu z obsługi programu FRAKTAL SAD++"

Podobne prezentacje


Reklamy Google