Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić"— Zapis prezentacji:

1 SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić rolę zarówno klienta, jak i serwera. 2. Korzyści w sieci peer to peer. a) łatwe do wdrożenia ponieważ wymaga tylko: - koncentratora lub przełącznika - komputerów wyposażonych w karty sieciowe - okablowania (nie koniecznie) - zainstalowania systemu Windows XP b) łatwe w obsłudze (tylko nadzór) c) tania w eksploatacji - nie wymagają drogich i skomplikowanych serwerów - nie potrzebują pomieszczeń klimatyzowanych, - nie potrzebują zamkniętych pomieszczeń na serwer - brak wydatków na szkolenia administratorów sieci

2 SIEĆ P2P d) prosty system operacyjny (zwykły Windows XP) e) brak hierarchicznej zależności powoduje: -odporność na błędy -awaria jednego komputera nie powoduje unieruchomienia sieci f) łatwy mechanizm udostępniania zasobów. 3. Ograniczenia i słabości sieci p2p. a) duża liczba loginów i haseł do zapamiętywania (do każdego komputera inne) b) brak centralnego składu udostępniania danych c) specyficzne sposoby zapamiętywania haseł przez użytkowników obniża bezpieczeństwo danych w sieci d) nierówne umiejętności użytkowników mają wpływ na bezpieczeństwo w sieci (sieć jest tak bezpieczna, jak jej najsłabiej zabezpieczony komputer)

3 SIEĆ P2P e) problemy logistyczne: - niekonsekwentne i nieskoordynowane tworzenie kopii bezpieczeństwa danych - brak koordynacji nazw poszczególnych danych - brak możliwości centralnego składowania plików - brak dysku sieciowego (wspólnego) - niska wydajność sieci związana ze zmianą użytkowników i udostępnianiu danych - zasoby danego hosta są dostępne na tyle na ile dostępny jest host. 4. Zastosowanie. a) małe instytucje i firmy b) duże instytucje z wieloma grupami roboczymi c) małe domowe sieci.

4 LOGOWANIE DO SIECI 1. Logowanie. Jest faza wprowadzania identyfikatora i hasła użytkownika do określonego komputera do jego uruchomienia. 2. Użytkownicy, konta, hasła. W tym miejscu możemy ustawić pewne właściwości hasła użytkownika.

5 LOGOWANIE DO SIECI W tym miejscu możemy ustawić pewne właściwości zasad blokady konta użytkownika.

6 LOGOWANIE DO SIECI Po wybraniu pierwszej opcji pojawi nam się następujące okno: Ustawiamy ilość prób: Domyślnie Windows sugeruje nam takie czasy ale można to zmienić.

7 LOGOWANIE DO SIECI Czas trwania ustawiamy np.: 5 minut. Zerowanie licznika blokady nastąpi po 5 minutach. Takie ustawienia oznaczają,, że po 3 nieudanych próbach logowania w ciągu 5 minut, konto zostanie zablokowane na pięć minut.

8 GRUPY LOKALNE 1.Tworzenie grup lokalnych. Dzięki przynależności do określonej grupy lokalnej użytkownik ma możliwości i prawa do wykonywania różnych zadań na komputerze lokalnym. Wybieramy Start Ustawienia Panel sterowania Narzędzia administracyjne Zarządzanie komputerem Użytkownicy i grupy lokalne Grupy i pojawia nam się okno:

9 GRUPY LOKALNE Zaznaczamy Grupy i z podręcznego menu wybieramy Nowa Grupa. Pojawia nam się okno gdzie tworzymy grupę i nadajemy jej opis. Możemy dodać użytkownika naciskając Dodaj. Pojawia nam się okno: Wybierając Zaawansowane otrzymamy:

10 GRUPY LOKALNE Pojawia nam się okno w którym zaznaczamy naciskamy opcję Znajdź teraz i zaznaczamy z dolnej listy użytkownika, którego wybieramy do naszej grupy lokalnej. Poźniej naciskamy Ok następnie Utwórz.

11 GRUPY LOKALNE Pojawia nam się okno w którym widzimy naszą nową grupę lokalną utworzoną.

12 GRUPY LOKALNE Teraz możemy sprawdzić jak działa taka grupa lokalna. Tworzymy na komputerze nowe konto z ograniczeniami (u mnie as). Następnie dodajemy go do grupy lokalnej Klasa. Następnie przechodzimy do: Panel sterowania Narzędzia administracyjne Zasady zabezpieczeń lokalnych. Zaznaczamy jak na rys.

13 GRUPY LOKALNE Użytkownik as nie może np. zmieniać ustawień zegara systemowego. Możemy to zmienić. Po zaznaczeniu Zmiana czasu systemowego z podręcznego menu wybieramy Właściwości i pojawia nam się okno (po lewej). Naciskamy Dodaj użytkownika lub grupę, a następnie Typy obiektów i zaznaczamy Grupy i OK.

14 GRUPY LOKALNE Wybieramy Zaawansowane i po naciśnięciu Znajdź teraz pojawią nam się u dołu grupy do wyboru. Zaznaczamy grupę Klasa i naciskamy OK.

15 GRUPY LOKALNE Widzimy naszą grupę wprowadzoną (po lewej) i naciskamy OK. A na następnym oknie (po prawej) naciskamy Zastosuj i OK.

16 GRUPY LOKALNE Teraz widzimy, że nasza grupa nabyła uprawnienia do zmiany czasu systemowego. Restartujemy system i sprawdzamy nasze konto as czy możemy już zmienić czas.


Pobierz ppt "SIEĆ P2P 1. Definicja sieci równouprawnionej. To taka sieć, która składa się z komputerów o takim samym priorytecie ważności, a każdy z nich może pełnić"

Podobne prezentacje


Reklamy Google