Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CLIMGEN (generator danych pogodowych w modelu CropSyst.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CLIMGEN (generator danych pogodowych w modelu CropSyst."— Zapis prezentacji:

1 CLIMGEN (generator danych pogodowych w modelu CropSyst

2 Generowanie danych pogodowych w ClimGen składa się z następujących kroków: 1. Opis miejscowości (lokalizacji) 2. Przygotowanie parametrów dla danej miejscowości na podstawie analizy statystycznej rzeczywistych danych pogodowych lub na podstawie miesięcznych statystyk. 3. Generowanie danych. 4. Eksportowanie danych dostępnych formatów plików używanych przez inne aplikacje. Kreator ClimGen poprowadzi użytkownika krok po kroku przez procedury wprowadzania parametrów w odpowiednie pola. Kreator ClimGen wyświetla tylko strony odnoszące się do aktualnego wyboru. Jeśli wybierzesz różne opcje, dodatkowe strony będą odpowiednio wyświetlane.

3 Jak opisać lokalizację/miejscowść? Po uruchomieniu programu otwiera się okno dialogowe kreatora/Wizard. W celu edycji lokalizacji wybierz przycisk [Describe location].

4 Pierwsze okno "Describe location" zawiera pytania o tryb parametryzacji zwiazany z dostępnością danych pogodowych. Wybór odpowiedniego trybu parametryzacji będzie skutkował otwarciem odpowiednich stron. Można wybrać istniejący plik z rozszerzeniem *.loc. W tym przypadku plik zostanie zaimportowany i wyświetli sie okno z wartościami zapisanych w nim danych (można je edytować/poprawiać).

5 Podaj parametry specyficzne dla danej miejscowości i naciśnij [Next], pojawi się następne okno dialogowe.

6 Jeśli nie masz dziennych danych pogodowych, wybierz opcję "Only monthly summaries of precipitation and temperature". kliknij przycisk [Next], pojawi się monit o nazwę pliku lokalizacji oraz miesięczne dane statystyczne. Jeśli dysponujemy dobowymi danymi pogodowymi należy wybrać opcję "Real daily weather data"

7 Kliknij na pasku nazwy pliku i prowadź nazwę bazy danych pogody dla danej miescowości w formacie UED lub utworzyć nowy plik przy pomocy narzędzia UED – klikając ikone start import utility. Pojawi się poniższe okno, po kliknieci zakładki import files. Należy wybrać odpowiedni format plików danych pogodowych (nowsza wersja CLIMGEN posiada ich kilkanaście), w tym przykładzie wybierz CropSyst daily weather file format. Pojawi się folder z plikami pogodowymi modelu CropSyst posiadającymi rozszerzenie *.dat (pod warunkiem, że znajdują się one w zapisanej wcześniej ścieżce dostępu).

8 Jak parametryzować dane dobowe? Wybierz zmienne i okresu czasu do analizy statystycznej. Należy wybrać wszystkie zmienne a ClimGen dokona pełnej analizy. Jeśli pośród wybranych zmiennych niektórych brakuje w bazie danych, zmienne te są wyłączone z analizy statystycznej, nawet jeżeli są zaznaczone.

9 Faza analizy Faza analizy przebiega automatycznie. Postęp analizy wyświetlony jest w oknie dialogowym:

10 Możesz zrezygnować z analizy parametrów, ale wtedy nie będą dostępne do generowania danych pogodowych.

11 Reports/Sprawozdania Po zakończeniu analizy wyniki (miesięczne) analizy statystycznej są dostępne do wyświetlania.

12 Należy pamiętać, że analiza statystyczna wykonywana jest tylko na rzeczywistych dziennych danych pogodowych. Wszelkie błędy lub brakujące wartości są wyłączone z analizy. Natężenie opadów/Peak rainfall Jeśli jest to pożądane, aby wygenerować opady burzowe (w ciągu ½ godziny) należy wprowadzić odpowiednie dane w zakładce storms. Jeżeli te dane nie są znane, pozostawić te wartości puste (generowanie opadów burzowych nie będzie możliwe).

13 Jak generować dane pogodowe? Po uruchomieniu ClimGen wyświetlany jest kreator ClimGen. Operacji generowania jest uruchamiana przez kliknięcie na przycisk "Generate data".

14 Kiedy można wykonać generowanie danych pogodowych? można to przeprowadzić po uprzednim przeprowadzeniu opisu miejscowości describe location – opisano powyżej, plik z rozszerzeniem *.loc będzie wymagany do wygenerowania pogody.

15 Baza danych w formacie UED powiązana jest z plikiem miejscowości *.loc (określona podczas opisywania lokalizacji) zostanie wykorzystana do wygenerowanych danych pogodowych. Wygenerowane dane wyjściowe są również zapisywane w bazie UED. Domyślnie jest to ta sama baza danych zawierająca rzeczywiste dane używane podczas parametryzacji, jeśli rzeczywiste dobowe wartości danych meteorologicznych była wykorzystane. Ważne rzeczywiste dane nie zostaną zastąpione przez dane generowane.

16 Pliki danych pogodowych potrzebne do generowania danych pogodowych Pliki możesz pobrać i wypakować do wskazanego folderu a następnie wykorzystać do opisu lokalizacji i generowania danych pogodowych http://matrix.ur.krakow.pl/~bkulig/prusy. zip


Pobierz ppt "CLIMGEN (generator danych pogodowych w modelu CropSyst."

Podobne prezentacje


Reklamy Google