Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Nasza rodzinna wioska w symbiozie z gminą przez 20 lat. Gmina Wiejska Łęczyca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Nasza rodzinna wioska w symbiozie z gminą przez 20 lat. Gmina Wiejska Łęczyca."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Nasza rodzinna wioska w symbiozie z gminą przez 20 lat. Gmina Wiejska Łęczyca

2 Lubień jest to wieś znajdująca się w centralnej Polsce. Należy do powiatu łęczyckiego, gminy Łęczyca. W Lubieniu jest około 50 domów mieszkalnych. Mieszka tam 468 ludzi. Ludność zajmuję się głównie rolnictwem. Kilka słów o Lubieniu…

3 Strażnica OSP jako główny ośrodek spotkań ludzi w Lubieniu. Głównym ośrodkiem spotkań ludzi w Lubieniu jest strażnica OSP. Jednostka ta jako stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej i członek Związku Straży Pożarnych powstała w dniu 5 maja 1960 roku. W skład pierwszego zarządu wchodzili : Stefan Kowalski - Prezes, Zdzisław Szymczak – Naczelnik oraz Tadeusz Grzelak, Ludwik Matusiak i Stanisław Fabrykowski. W dniu 16 stycznia 1962 roku odbyło się zebranie zarządu na którym podjęto uchwałę w sprawie budowy strażnicy OSP. W roku 1970 uzyskano pozwolenie i zaczęto jej budowę. Prace trwały 5 lat. Zostały zakończone w 1975 roku. Na działce znajdował się staw, a przy brzegu zbudowano pomost i stanowisko wodne. Staw przeznaczony został jako zbiornik przeciwpożarowy dla ochrony miejscowości. Wśród sprzętu zgromadzonego od czasu utworzenia strażnicy znajdowały się: przyczepa do przewozu sprzętu p/poż., kilka typów motopomp, autobus Autosan H10, samochód pożarniczy Żuk, sprzęt gaśniczy, umundurowanie bojowe i wyjściowe. W tym samym czasie, na wniosek miejscowej ludności została podjęta decyzja o budowie sklepu na placu OSP. Przy jego budowie ofiarną pomocą służyli druhowie strażacy jednostki.

4 Zmiany na przestrzeni lat. W ciągu 20 lat dokonywano wielu prac w budynku i otoczeniu strażnicy OSP. Powstała Izba Tradycji, zmodernizowano garaże i świetlicę, wybudowano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Znaczącym rokiem był 1995, w którym wykonano następujące inwestycje : - ułożenie terakoty i glazury w kuchni, - ułożenie terakoty w szatni i bufecie, - ułożenie boazerii na sali tańca, - ogrodzenie terenu, - zamontowanie masztu, - zainstalowanie linii telefonicznej, wraz z przyłączem, - ułożenie chodnika, - wykonanie utwardzonego placu przed budynkiem, - wykonanie utwardzonej zatoki przy sklepie należącym do OSP, - wykonanie asfaltowej drogi dojazdowej do budynku OSP. Niektóre inwestycje powstały dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Gminy w Łęczycy oraz olbrzymiemu zaangażowaniu Wójta Gminy Pana Andrzeja Wdowiaka.

5 Strażnica na przestrzeni lat.

6 Zmiany na przestrzeni lat. Następnie zajęto się budynkiem OSP. Ocieplono go, pomalowano, wstawiono nowe okna, drzwi wewnątrz, jak i na zewnątrz. Także wyposażenie wewnątrz strażnicy uległo zmianie. Sprzęt AGD został wymieniony na nowy, w kuchni i w garażu założono płytki i pomalowano ściany. W kuchni przestrzeń zagospodarowano poprzez wstawienie pieca chlebowego oraz nowego zlewozmywaka. W dawnym garażu na wozy strażackie urządzono małą salkę ze stolikami i krzesłami. Postawiono tam również piec kaflowy. W tej chwili władze gminy spotykają się tam z mieszkańcami naszej wsi. Są tam również organizowane imprezy okolicznościowe, tj. :dzień kobiet, wigilia. Planowane są też zmiany na sali głównej m.in. wymiana podłogi, pomalowanie ścian. Większość z tych działań została wykonana ze środków gminnych. W termomodernizacji pomogła nam również fundacja PRYM, która zajmuję się wspomaganiem rozwoju gmin.

7 Zmiany na przestrzeni lat. W naszej wsi zostały odnowione również drogi. W 2003 roku utwardzono drogę, która łączy trasę A1 z Lubieniem tzw. Kaczmarka. W 2009 roku założono asfalt na drogę biegnącą wzdłuż ogrodzenia straży. Przecięcie szarfy otwierającej drogę wzdłuż strażnicy na tzw. Lubinek przez wójta gminy Łęczyca :Andrzeja Wdowiaka, sołtysa wsi Lubień Jadwigę Kamińską oraz mieszkanką wsi Annę Tomaszewską.

8 Zmiany na przestrzeni lat. Następne zmiany zaczęły się w roku 2008. Na początku ruszyły prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Uporządkowano teren, wycięto krzaki, skoszono trawę, odnowiono ogrodzenie. Oprócz tego wybudowano scenę, na której odbywają się różne koncerty, m.in. na dożynkach gminnych w 2009 r. śpiewała tam Halina Frąckowiak. Również staw uległ modernizacji. Wyrównano jego brzeg i posadzono na nim różne rośliny wodne. Teren wokół stawu obsadzono drzewkami.

9 Zmiany na przestrzeni lat.

10 Dzięki pozyskiwanym środkom finansowym zakupiono również siatkę do gry w siatkówkę. W wakacje 2010 r. planowane jest wykonanie boisko do siatkowej piłki plażowej. Zajęto się również miejscem dla najmłodszych. Przy współpracy młodzieży i dorosłych zorganizowano plac zabaw dla dzieci. Z drewna powstały huśtawki, drabinki i piaskownica. Pomyślano także o starszych. Wykonano tor strażacki, na którym młodzi strażacy mogą trenować swoje umiejętności.

11 Podsumowanie. W naszej wsi dzieje się wiele dobrego. Jest to wynik dobrej współpracy władz gminy z lokalną społecznością. Na uwagę zasługuje fakt nie zmieniających się władz, które niezmiennie cieszą się poparciem wyborców. Przed naszą miejscowością nowe wyzwania. Brakuje jeszcze oświetlenia ulicznego. Od prawie 10 lat nie zostało ono ulepszone. Wieczorem światła świecą słabo, a piesi są w ten sposób narażeni na niebezpieczeństwo ze strony kierowców. Oprócz tego, że świecą słabo, są włączane późnym wieczorem i tak naprawdę działają około półtorej godziny. Mamy nadzieję, że i ten problem uda się mądrze rozwiązać.

12 Podsumowanie. Życie w naszej wsi ma plusy i minusy. Jednak wszyscy mieszkańcy są zadowoleni ze zmian, które tu zaszły. Nie pozostają bierni, mają nowe pomysły i szukają ciekawych rozwiązań.

13 Weronika Granosik 1995 r., weronika12311@buziaczek.pl, klasa 2b Julia Kosecka 1995 r., Julka13@interia.eu, klasa 2b Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej p. Jolanta Kuropatwa jola.kuropatwa@op.pl W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.

14 Serdecznie dziękujemy za poświęcenie nam uwagi i obejrzenie naszej prezentacji. JuliaiWeronika


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Nasza rodzinna wioska w symbiozie z gminą przez 20 lat. Gmina Wiejska Łęczyca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google