Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BioPatrol Opiekun: Barbara Grzywińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BioPatrol Opiekun: Barbara Grzywińska"— Zapis prezentacji:

1 BioPatrol Opiekun: Barbara Grzywińska
Członkowie zespołu: - Zofia Brzezińska - Katarzyna Brzostek - Kacper Jakubowski (kapitan) - Bartosz Jakubowski - Martyna Józefowska - Aleksandra Nowak - Wiktoria Szczęsna - Szymon Szerejko - Julia Wołoch - Filip Woźniak

2 Od listopada 2012 roku Samorząd Uczniowski został uczestnikiem ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt: „Drugie życie elektrośmieci”. Został powołany zespół uczniów wraz z opiekunem, który będzie realizował główne cele konkursowe. Regulamin konkursu DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI V edycja §1. Przedmiot konkursu Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.

3 wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, np. lodówki;
Elektrośmieci /elektroodpady, a według oficjalnie przyjętego nazewnictwa zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – ZSEE), to wszystkie zepsute, niesprawne, zużyte, przestarzałe, wybrakowane, nieużywane, zniszczone, niepotrzebne (można dodać jeszcze kilka innych określeń) urządzenia elektryczne i elektroniczne, czyli takie, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) dzieli się na 10 kategorii: wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, np. lodówki; małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, np. odkurzacze; sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny; sprzęt audiowizualny; sprzęt oświetleniowy; narzędzia elektryczne i elektroniczne; zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy; wyroby medyczne, z wyjątkiem produktów wszczepianych i skażonych; przyrządy do nadzoru i kontroli; automaty do wydawania napojów i słodyczy oraz bankomaty.

4 Oto lista niektórych substancji niebezpiecznych zawartych w elektrośmieciach i bateriach
Rtęć jest obecna m.in. w świetlówkach. W przypadku przeniknięcia do gleby i wody może dostać się do organizmów zwierząt i ludzi. Objawy zatrucia to: pogorszenie wzroku i słuchu, zaburzenia koordynacji ruchu, konwulsje i drgawki. Najcięższe przypadki mogą objawiać się paraliżem, głuchotą, ślepotą, a nawet śmiercią. Ołów wykorzystywany w elektronice przy stopach lutowniczych, także w lampach kineskopowych, świetlówkach i akumulatorach – kumuluje się w szkielecie, wątrobie, nerkach, mózgu. Ma silne działanie neurotoksyczne i rakotwórcze. Szczególnie niebezpieczny jest dla rozwoju dzieci i młodzieży, gdyż może powodować uszkodzenia neurologiczne.

5 Związki bromu stosowane w komputerach – wypierają chlorki z osocza krwi, co prowadzi do zamroczeń, a w zatruciach ostrych do nudności, zawrotów głowy, bólu brzucha, wymiotów, śpiączki. W przewlekłych zatruciach bromem mogą wystąpić problemy neurologiczne. Kadm zawarty w bateriach odkłada się głównie w wątrobie i nerkach; w dużych ilościach może zaburzać czynności nerek i funkcje rozrodcze, wywoływać nadciśnienie i zmiany nowotworowe. PCB (polichlorobifenyl) w urządzeniach pełni funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Może być przyczyną m.in. uszkodzeń wątroby, zaburzeń funkcji rozrodczych, zaburzeń neurologicznych i hormonalnych, osłabienia odporności, a także opóźnienia rozwoju u niemowląt.


Pobierz ppt "BioPatrol Opiekun: Barbara Grzywińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google