Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ABC ZDROWIA KOTA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ABC ZDROWIA KOTA."— Zapis prezentacji:

1 ABC ZDROWIA KOTA

2

3 JAK DBAĆ O ZDROWIE KOTA? Koty są niezwykle pięknymi zwierzętami, bez względu na rasę. Uroda i zwinność ruchów, urzekająca proporcjonalność budowy ciała, zdumiewająca mimika, głębia i przenikliwość spojrzenia, nade wszystko zaś pewna tajemniczość sposobu bycia, zaskakujące i z pozoru zagadkowe reakcje - wszystko to sprawia, że kot jest interesującym towarzyszem człowieka. Kto zaskarbił sobie przywiązanie tego zwierzęcia, kto wszedł z nim w bliski kontakt, ten wie, jak dużo osiągnął i jak bardzo wzbogacił swoje własne życie.

4 ZABAWA KOTA Koty uwielbiają się bawić i brykać przez całe swoje życie. Jedynie choroba może sprawić brak tego rodzaju aktywności. Jednak wielu opiekunów kotów zastanawia się jak powinna wyglądać zabawa z kotem, aby ten czerpał z niej radość. Pamiętajmy, że w naturze koty, jako drapieżniki często polują. Dlatego też zabawa powinna przypominać polowanie, wtedy zwierzak będzie mógł ćwiczyć swoje łowieckie umiejętności. Taka zabawa wpływa korzystnie na samopoczucie kota. Jeśli nie zostanie mu ona zapewniona w odpowiedniej dawce, kot może być sfrustrowany, agresywny lub apatyczny i osowiały. Wspólna zabawa pomoże też rozwijać więź między zwierzęciem a właścicielem i wpłynie pozytywnie na prawidłowy rozwój naszego pupila. Najbardziej atrakcyjne dla kota są te zabawki, które pozwolą mu zaktywizować się jako myśliwemu. Dobrze sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju dzwoniące piłeczki, pluszowe myszki, szeleszczące kulki, poduszeczki wypełnione kocimiętką itp. Powinny być odpowiedniej wielkości i niezbyt ciężkie, tak, aby kot mógł je „upolować” i oddalić się ze zdobyczą w pyszczku.

5 ZABAWA KOTA Innym rodzajem zabawek są różne wędki, patyczki z piórkami, czy zabawki przyczepione do sznurka, którego drugi koniec znajduje się w rękach opiekuna. Możemy wtedy aktywnie uczestniczyć w zabawie. Wiszące na sznurkach myszki lub piłeczki także sprawią kotu dużo frajdy. Koty lubią też zabawy zwykłymi przedmiotami takimi, jak np. kasztany, korki od butelek, plastikowe zakrętki, szeleszczące papierki, czy kulki z gazety. Kot powinien mieć możliwość schowania się gdzieś oraz przyczajenia. Otwarta przestrzeń nie jest dobra, dlatego zorganizujmy wszelkiego rodzaju imitacje kryjówki. Mogą to być kartony, poduszki, transporter, niektóre meble, a także specjalne tunele dla kotów, kocie drzewka, drapaki itp. Pamiętajmy, aby urozmaicić zabawę poprzez symulowanie naturalnych ruchów, jakie wykonywałaby ofiara naszego myśliwego. Przypomnijmy sobie jak zachowuje się mysz lub ptak i spróbujmy wprawić zabawkę w taki właśnie ruch.

6 ZABAWKI KOTA

7 POLOWANIE Kot domowy ma instynkt łowienia, prawie dla samego łowienia, podczas gdy większe koty dziko żyjące polują głównie po to, aby zaspokoić głód. Jak postępować z kotem łowcą.? Łowca, który odniósł sukces, dumnie przynosi swoje trofeum do domu, a kot pod tym względem też się nie różni. Pełen zadowolenia przynosi zdechłą mysz lub małego ptaka na próg domu lub kładzie na dywanie u waszych stóp. Nie wolno uderzyć czy ukarać pupila, okazuje on bowiem uczucie takiej osobie, dając jej prezent. Dzikie koty robią ten gest jako dowód przyjaźni i powinniście czuć się nim zaszczyceni. Oczywiście trudno będzie kotu pojąć dlaczego zamiast zjeść prezent, pędzicie do kosza aby go wyrzucić. Jeśli lubicie ptaki, to karmniki powinniście stawiać na otwartej przestrzeni, pozbawiając kota osłony. Nie przejmujcie się, jeśli wasz kot z uporem łowi i zjada muchy. Jest to po prostu inna forma polowania i nie spowoduje, jak niektórzy uporczywie twierdzą, wychudzenia kota. Większość kotów łapie nie tylko muchy, ale też równie chętnie, poluje na koniki polne, motyle, różne robaki i ptaki. Muchy mogą przenosić bakterie lub jaja pasożytów, ale niebezpieczeństwo jest niewielkie i nie ma powodu się nim martwić. Koty domowe wykazują ogromny talent do łowienia ryb w płytkich strumieniach, jak i akwariach .

8 POLOWANIE KOTA

9 Najlepsze menu dla kota to:
JEDZENIE Aby nasz czworonóg mógł prawidłowo się rozwijać musimy mu dostarczyć odpowiednie składniki pokarmowe. Zdrowa i pełnowartościowa dieta ma ogromne znaczenie w żywieniu. Przestrzeganie zasad prawidłowego odżywianie wpłynie korzystnie na sprawność ruchową kota, jego wygląd zewnętrzny, dzięki czemu sierść będzie miękka i błyszcząca. Najlepsze menu dla kota to: SUCHA KARMA - dobrej jakości, właściwa zbilansowana i smaczna, może stanowić podstawę żywienia kota. Jednak koty bywają wybredne i na niektóre karmy mogą kręcić nosem. Chrupanie twardych kawałków oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Kot może przez całe życie być karmiony jedzeniem z puszki, jeśli będzie ono dobrej jakości, na pewno mu nie zaszkodzi. WODA -jest absolutnie konieczna zwierzęciu do życia. Trzeba dbać by kot zawsze miał jej pełną miseczkę. Wiele kotów lubi pić wodę kapiącą z kranu lub wodę z kałuży niż ze swojej miski.

10 JEDZENIE cd. JAJKA - niektóre koty mają trudności z trawieniem białka dlatego najlepiej jest podawać je ugotowane na twardo. TRAWA - każdy kot chętnie zjada trawę, i tego nie należy lekceważyć, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie da prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy, toteż chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe. Najlepiej posiać trawę lub zboże w jakiej skrzyneczce. MIESO - podaje się kotom surowe, gdyż w takiej formie lubią je najbardziej. Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepszej jest chude mięso cielęce, wołowe, baranie, królicze. WARZYWA - to zaskakujące, jak wiele kotów lubi warzywa, np. fasolkę marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane, jako dodatek do posiłków.

11 VADEMECUM PODAWANIA POSIŁKÓW
Przede wszystkim punktualność. Kot musi jadać o regularnych porach. Stałe miejsce. Koty muszą jadać w swoim kąciku. Nie możemy ich miski przenosić w miejsca na miejsce w zależności gdzie nam akurat to pasuje. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej lokalizacji i przyzwyczaić do niej zwierzaka. Nie przeszkadzaj. Ta zasada tyczy się nie tylko kotów ale też wszystkich zwierząt domowych. Podczas spożywania przez nie posiłku nie możemy im przeszkadzać. Swoim zachowaniem wywołamy u nich nerwicę. Zbyt częste dokarmiane czy też podawanie resztek ze stołu szkodzi. Właścicielom wydaje się, że jeśli podrzucą swojemu kotu małe co nieco, bądź też pozostałości, które zostały nam po posiłku zyskamy uznanie w jego oczach .Nie ma nic bardziej zgubnego. Po pierwsze przyzwyczaimy zwierzaka do takiego zachowania i w momencie kiedy zasiądziemy do stołu, sam będzie wymuszał od nas zrzucenia chociażby kawałka danego smakołyku. Po drugie przyczynimy się do jego otyłości i lenistwa. Nie poganiaj go. Zarówno odejście kota jak i psa od miski nie jest sygnałem, że już się najedli. Te zwierzęta charakteryzują się tym, że po chwili wracają do niej i ponownie spożywają znajdującą się w niej zawartość. Najlepszy czas na pozostawienie miski z jedzeniem to godzina czasu. Koty nie jedzą bezpośrednio z miski. Wyciągają jej zawartość na podłogę i dopiero wtedy konsumują. Bezsensownym zachowaniem zatem będzie wkładanie pokarmu z powrotem do miski. On tego i tak nie zrozumie a czynność powtórzy. Drastyczne zmiany diety nie są dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli dotychczas podawałaś swojemu kotu nieodpowiednie menu i chcesz to zmienić, nie rób tego zbyt gwałtownie. Wszelkie zmiany pokarmowe należy wprowadzać powoli, aby nas kot mógł się przestawić i nie odczuł diametralnej zmiany, do której jego organizm nie jest przyzwyczajony.

12 CZEGO KOT NIE POWINIEN JEŚĆ?
czekolada kawa i ziarenka kawy herbata napoje zawierające kofeinę cebula czosnek kości z ryb, drobiu i mięsa ludzkie witaminy zawierające żelazo tłuste sosy sznurek nasączony tłuszczem spleśniałego i zepsutego jedzenia napoje alkoholowe grzyby, chyba, że są bezpieczne dla ludzi psie jedzenie tytoń ciasto drożdżowe zielone liście i łodygi pomidora i ziemniaków liście rabarbaru

13 KOCIE MENU

14 KOCIE MENU

15 PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTÓW

16 TOALETA KOTA Kocia sierść poza ładnym wyglądem ma do spełnienia także inne ważne zadania: stanowi naturalną warstwę izolacyjną: zadbana i starannie ułożona chroni zarówno przed zimnem, jak i przed zawilgoceniem. gruczoły łojowe znajdujące się w skórze, pobudzone wylizywaniem produkują tłustą wydzielinę, która czyni sierść niemal nieprzemakalną. Natomiast w okresie letnim zwilżanie sierści śliną pomaga w chłodzeniu organizmu, co jest o tyle istotne, że koty (podobnie jak psy) prawie nie mają gruczołów potowych. Liżąc futro kot językiem zbiera z włosów niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania witaminę D, tworzącą się na nich pod wpływem promieni słonecznych (a koty uwielbiają się wygrzewać w słońcu!). Za pomocą szorstkiego języka i zwilżonych śliną łapek „myją” wszystkie dostępne części ciała, gotowe przyjmować pozy godne wygimnastykowanego akrobaty, aby tylko żadnego kawałka nie ominąć. Mycie odgrywa też w kocim świecie ważną rolę regulującą życie społeczne: w kocim stadzie wzajemne wylizywanie się oznacza akceptację. Kot wylizany i znajomo pachnący jest „swój”. Za pomocą języka koty pozbywają się z sierści niemiłych kociemu nosowi aromatów, wylizując futro, kot usuwa językiem martwe już włosy. Kot z pasją poświęca zabiegom pielęgnacyjnym mnóstwo czasu w ciągu doby. O kotach mówi się, że są z natury czyste. Każdy właściciel kota wie, że zwierzęta te samodzielnie doskonale dbają o utrzymanie futra w czystości.

17 TOALETA KOTA

18 SEN DLA KOTA JEST NAJWAŻNIEJSZY !
SEN KOTA SEN DLA KOTA JEST NAJWAŻNIEJSZY ! Spokojny sen jest konieczny do prawidłowego rozwoju kocięcia. Kot przesypia 2/3 swojego życia. Jakość snu odgrywa istotną rolę, dlatego nerwowa, hałaśliwa atmosfera otoczenia nie sprzyja dobremu samopoczuciu kota i może prowadzić do poważnych zaburzeń wzrostu. W żadnym wypadku nie wolno małego kotka budzić bez powodu, po to żeby się z nim pobawić. Koty w dzień robią wiele różnych rzeczy, ale jako że są wyspecjalizowanymi myśliwymi, którzy muszą zachować energię na szybkie wybuchy aktywności, uwielbiają odpoczynek i relaks. Oddając się kilkuminutowym drzemkom, przesypiają ogółem około 16 godzin na dobę i są największymi śpiochami wśród ssaków. Nie wiadomo za dobrze dlaczego koty wymagają tyle snu. Jasne jest, że koty lubią swoje drzemki i wybierają najcieplejsze, najbardziej osłonięte i najzaciszniejsze miejsca do spania. Kiedy kot śpi, jego mózg pozostaje czynny, odbierając i analizując bodźce dochodzące z otoczenia. Podczas głębokiego snu mózg kota, jest równie aktywny jak podczas czuwania, a jego zmysły są stale nastawione na pierwszy sygnał niebezpieczeństwa. Na pierwszy taki sygnał układ nerwowy kota, który jest ciągle napięty, natychmiast uruchamia mięśnie.

19 SEN KOTA

20 UKRYWANIE SIE Gdy kot spostrzeże coś, co warte jest upolowania,
całe jego ciało postawione jest w stan gotowości, źrenice rozszerzają się, uszy i wąsy kierowane są do przodu, skoncentrowane na ofierze, kot rozpłaszcza się, i szuka miejsca, za którym mógłby się ukryć, i które równocześnie byłoby dobrym miejscem do rozpoczęcia ataku. Zdumiewająca jest cierpliwość, z jaką kot potrafi czekać w ukryciu na dogodny moment. W każdym razie kota od tej strony znamy bardzo dobrze, niejednokrotnie złoszcząc się, że nie chce biegać, mimo bardzo atrakcyjnych, poruszających się piórek czy innych zabawek. My uważamy, że kot nic nie robi, ale się doskonale bawi - jak to określiło dziecko moich znajomych, ulubioną zabawą kotów jest „zabawa we wpatrywanie". Coś w tym jest!

21 UKRYWANIE SIE

22 ZNACZENIE TERENU Koty prowadzą osiadły tryb życia wykazując duże przywiązane do własnego kawałka ziemi. Obejmując we władanie swoje terytorium oznaczają je moczem . Zjawisko to nazywamy strzykaniem. Strzykanie dotyczy przede wszystkim samców, które z upodobaniem oblewają moczem płoty, słupy, drzewa i niestety ściany naszych mieszkań. Kotki postępują tak znacznie rzadziej, najczęściej wówczas, gdy mają ruję i chcą zwabić potencjalnych partnerów . Mocz samic nie ma przy tym tak nieprzyjemnego zapachu jak mocz znaczących kocurów. Strzykanie nie jest zwykłym sposobem na opróżnienie pęcherza moczowego. Pojawia się: po osiągnięciu przez kocurów dojrzałości płciowej; nie obsikują one wszystkiego wokół w sposób przypadkowy, zostawiają swoje mokre ślady głównie na tych pionowych obiektach, które znajdują się na granicy ich terytoriów, i zwykle podczas każdego obchodu znakują te same miejsca. cały rytuał związany ze strzykaniem, kocury wykonują niezależnie od stanu pęcherza moczowego. Nawet jeśli jest on całkowicie pusty, samce i tak odwracają się, podnoszą ogon i po prostu markują oddawanie moczu. Znaczenie terenu odgrywa istotną rolę w życiu społecznym naszych kotów. Przede wszystkim stało się sposobem na zaznaczenie „praw własności” danego osobnika do określonego terenu.

23 ZNACZENIE TERENU

24 OBSERWACJA TERENU

25 ROZPOZNAWANIE TERENU

26 OZNAKI ZDROWIA U KOTA Oczy czyste, bez krwawych plam; niewidoczna trzecia powieka, bez wydzielin i wycieków Apetyt dobry, utrzymywanie wagi przez osobniki dorosłe, właściwy wzrost kociąt; nie występują uporczywe wymioty Brzuch bez ran, narośli i wrzodów, nie rozdęty i niezbyt wrażliwy na dotyk Mocz oddawanie moczu bez trudności, bez bólu. Typowym zachowaniem dla kocurów jest spryskiwanie małymi ilościami moczu domu i ogrodu jako swojego terytorium Odbyt czysty, bez plam, nie trzeba przemywać, nie występują uporczywe zaparcia czy biegunki Oddychanie ciche i regularne; bez sapania i kasłania Okrywa czysta, dobrze zadbana, błyszcząca, wolna od pasożytów, ich jajeczek i odchodów, martwych włosów i łupieżu. Nie ma łysych plam ani strupów

27 OZNAKI ZDROWIA U KOTA cd.
Pazury nie rozdwojone, bez przerastania, bez kolców lub uszkodzonych poduszeczek Poruszanie się swoboda ruchu, sprawność, giętkość stawów i chodu, ciężar równo rozłożony Skóra miękka, bez strupów, stanów zapalnych, pasożytów i owrzodzeń Stolec zagrzebywanie kału, oprócz sytuacji, kiedy to kocury oznaczają terytorium tak jak psy. Brak uporczywych zaparć i biegunek Uszy nastawione na wychwytywanie dźwięków; bez wydzielin; żadnych podrażnień czy zadrapań ani potrząsania głową Zachowanie się ostrożne, spokojne podczas odpoczynku, szybka reakcja na dźwięki; cichy i zadowolony Zęby i dziąsła czyste zęby, bez kamienia, białe lub żółtawe, dziąsła różowe, bez stanów zapalnych

28 Dbajcie o swoje domowe zwierzęta.
Dziękujemy za uwagę. Dbajcie o swoje domowe zwierzęta. Do zobaczenia. Projekt graficzny i wykonanie Anna Gabrysiak


Pobierz ppt "ABC ZDROWIA KOTA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google