Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aby zachować bezpieczeństwo podczas wakacji musisz zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Zapamiętaj wszystkie rady przedstawione w tej prezentacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aby zachować bezpieczeństwo podczas wakacji musisz zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Zapamiętaj wszystkie rady przedstawione w tej prezentacji."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Aby zachować bezpieczeństwo podczas wakacji musisz zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Zapamiętaj wszystkie rady przedstawione w tej prezentacji.

4 Gdy huczą grzmoty, szumi ulewa, nie chroń się nigdy pod wysokie drzewa.

5 BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne elektroniczne przedmioty, elektroniczne przedmioty, które posiadasz przy sobie. które posiadasz przy sobie. Jak najszybciej przejdź Jak najszybciej przejdź do pobliskiego schroniska do pobliskiego schroniska lub przeczekaj ją siadając lub przeczekaj ją siadając na plecaku w leśnej gęstwinie. na plecaku w leśnej gęstwinie. Podczas burzy unikaj samotnie Podczas burzy unikaj samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia. cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia. BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne elektroniczne przedmioty, elektroniczne przedmioty, które posiadasz przy sobie. które posiadasz przy sobie. Jak najszybciej przejdź Jak najszybciej przejdź do pobliskiego schroniska do pobliskiego schroniska lub przeczekaj ją siadając lub przeczekaj ją siadając na plecaku w leśnej gęstwinie. na plecaku w leśnej gęstwinie. Podczas burzy unikaj samotnie Podczas burzy unikaj samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia. cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia.

6 Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. W czasie burzy unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach, pod pojedynczymi lub wysokimi drzewami, w okolicach metalowych przedmiotów: łańcuchy, klamry, drabinki. Unikaj strumieni, stawów. Nie zbaczaj nigdy ze szlaku

7 Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu, Woda oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji.

8 Do wzywania pomocy najlepiej służy telefon komórkowy. We mgle wzywamy pomoc gwizdkiem (6 sygnałów na minutę, potem kolejna minuta ciszy); w nocy przyda się latarka (również 6 sygnałów). Pożyteczny będzie również kompas i mapa, czerwone race. Pomimo pięknej pogody należy zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Gdy na szlaku zastanie cię noc i nie będziesz pewny kierunku, w którym znajduje się schronisko, wezwij pomoc a w ostateczności przygotuj miejsce do noclegu. Nigdy nie choć w góry nocą.

9 - 2-3 bandaże zwykłe - plaster na rolce - bandaż elastyczny - wodę utlenioną - chustę trójkątną - min. 1 parę rękawiczek lateksowych - wyjałowione opatrunki - 2-3 bandaże zwykłe - plaster na rolce - bandaż elastyczny - wodę utlenioną - chustę trójkątną - min. 1 parę rękawiczek lateksowych - wyjałowione opatrunki TELEFON ALARMOWY GOPR: 985

10 - dokładną mapę terenu - telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią) - numer ratunkowy GOPR: +48 601 100 300 - ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne - dodatkowe okrycie, np. bluzę, długie spodnie, - podręczną apteczkę, latarkę, zapałki - wodę - prowiant - pieniądze - dokładną mapę terenu - telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią) - numer ratunkowy GOPR: +48 601 100 300 - ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne - dodatkowe okrycie, np. bluzę, długie spodnie, - podręczną apteczkę, latarkę, zapałki - wodę - prowiant - pieniądze

11 Z górami nie ma żartów. Warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę. Musisz więc mieć wzgląd na:

12 MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie. Kiedy podczas wędrówki nieznanym szlakiem mgła staje się bardzo gęsta, jeśli to możliwe, zawróć do punktu z którego przyszedłeś (tą drogę znasz) lub zatrzymaj się czekając na lepszą widoczność. Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony. MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie. Kiedy podczas wędrówki nieznanym szlakiem mgła staje się bardzo gęsta, jeśli to możliwe, zawróć do punktu z którego przyszedłeś (tą drogę znasz) lub zatrzymaj się czekając na lepszą widoczność. Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony.

13 SŁOŃCE - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Letnie nakrycie głowy oraz zastosowanie kremów z filtrem UV kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ochroni Cię przed ostrymi promieniami ostrymi promieniami słonecznymi. słonecznymi. SŁOŃCE - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Letnie nakrycie głowy oraz zastosowanie kremów z filtrem UV kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ochroni Cię przed ostrymi promieniami ostrymi promieniami słonecznymi. słonecznymi.

14 Aby unikać zagrożeń czy wypadków każdą wyprawę należy starannie przygotować. Aby unikać zagrożeń czy wypadków każdą wyprawę należy starannie przygotować.

15

16

17 PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY: 1. zaplanować wyprawę od A do Z; 2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki; 3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku; 4. sprawdzić warunki pogodowe; 5. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu; 6. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem ; 7. mierzyć siły na zamiary. PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY: 1. zaplanować wyprawę od A do Z; 2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki; 3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku; 4. sprawdzić warunki pogodowe; 5. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu; 6. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem ; 7. mierzyć siły na zamiary.

18 ZIMNO - jedno z największych górskich zagrożeń. Przy wysiłku fizycznym w niskiej temperaturze Twój organizm traci dużo energii na walkę z zimnem, co powoduje spadek wydolności fizycznej. Dlatego odpowiedni, dopasowany do warunków atmosferycznych ubiór to sprawa podstawowa przy wyruszaniu w góry. Przed wyruszeniem na szlak nawet w upalny dzień wrzuć do plecaka długie spodnie i bluzę. Na szczycie może leżeć śnieg.

19 Nie zostawiaj szklanych opakowań w lesie, w ten sposób możesz wywołać pożar; Wracając do domu, nie korzystaj z tzw. okazji, nie znasz kierowcy, nie wiesz, jakie ma zamiary; Będąc pod namiotem, nie zostawiaj w nim cennych rzeczy, kusisz w ten sposób złodzieja;

20 Jeżeli znajdziesz niewypał w lesie, NIE RUSZAJ GO!, zabezpiecz miejsce i zawiadom policję; Z każdego telefonu możesz bezpłatnie powiedomić o wypadku policję (997), pogotowie ratunkowe(999) oraz straż pożarną (998) Pamiętaj, by maszerując wzdłuż drogi po zmroku, mieć przy sobie światła odblaskowe. Wystrzegaj się nawiązywania kontaktów z nieznajomymi osobami, oferującymi szczególnie korzystne interesy lub przystąpienie do podejrzanych grup religijnych.

21 WIATR - wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie. Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta chustą.

22 Pamiętaj! na jakie niebezpieczeństwa jesteś narażony w lesie.

23

24 W razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą należy założyć na ranę opatrunek, unieruchomić kończynę, a następnie wezwać pomoc lekarską. Użądlenia pszczół, os i szerszeni są szczególne niebezpieczne w okolicach gardła i nosa. W razie użądlenia należy wyjąć żądło, ucisnąć ranę aż do pojawienia się krwi, zastosować zimny opatrunek a w razie potrzeby (zaburzenia pracy serca, oddechu, silne drętwienie) wezwać pomoc. Po każdej leśnej wędrówce należy skontrolować ciało i sprawdzić, czy nie ma na nim klesza. Należy go wykręcić pęsetą. Wszelkie rumienie po ukąszenie należy skonsultować z lekarzem.

25 Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwice tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca.

26 Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce. Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli. Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce. Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli.

27

28

29

30

31 Kąp się tylko w miejscach strzeżonych,

32

33

34 Pomyśl, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych ?

35 Rozważnie korzystaj z kąpieli słonecznych, Używając kremów z filtrem UV, unikniesz bolesnych poparzeń skóry.

36 Skok na główkę do nieznanej wody grozi poważnym urazem kręgosłupa. Korzystanie z kąpieli, jeżeli przed chwilą zjadłeś posiłek, jest niebezpieczne. Kąpiel w basenie przeciwpożarowym, gliniance, przy falochronie itp. jest zabroniona.

37 Twoje nieuzasadnione krzyki zagłuszają wołanie o pomoc osoby, której faktycznie jest ona potrzebna. Rozważnie korzystaj z kąpieli słonecznych. Używając kremów z filtrem UV, unikniesz bolesnych poparzeń skóry. Skok do wody po wysiłku fizycznym lub dłuższym opalaniu może być szokiem dla twojego organizmu.

38 W słoneczne dni nie wychodź bez nakrycia głowy Głowa nie jest od parady i służyć ci musi dalej. Dbaj więc o nią i osłaniaj, kiedy słońce pali.

39

40 Zadbaj o to, żeby były one wspaniałe, ale przede wszystkim B E Z P I E C Z NE ! Zadbaj o to, żeby były one wspaniałe, ale przede wszystkim B E Z P I E C Z NE !

41

42 Należy zawsze słuchać poleceń ratownika!

43

44 Zachowaj ostrożność podczas korzystania ze sprzętów wodnych. Zakładaj kapok!

45

46 Uważaj!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem! Uważaj!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem!

47 Bierzesz, bo chcesz być wolny, a stajesz się ich niewolnikiem. Narkotyki: Mogą prowadzić do rozwoju stanów depresyjnych połączonych z myślami samobójczymi odlot donikąd Zniekształcają obraz otaczającej człowieka rzeczywistości – sztuczne raje.

48 Użyte w większej lub silniejszej dawce niż toleruje to organizm człowieka, mogą być przyczyną śmierci. W znacznym stopniu zwiększają ryzyko spowodowania wypadków drogowych. Powodują zwiększenie ryzyka zachorowalności na choroby zakaźne (żółtaczka, AIDS).

49 Spędzaj aktywnie czas wolny – uprawiaj sporty.

50 Ogranicz spożycie słodyczy, Poczęstunek przyjmuj tylko od osób najbliższych.

51 Pamiętaj, by maszerując wzdłuż drogi po zmroku, mieć przy sobie światła odblaskowe.

52

53 Z każdego telefonu możesz bezpłatnie powiadomić o wypadku policję ( 997 ), pogotowie ratunkowe ( 999 ) oraz straż pożarną ( 998 ), W sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia można zadzwonić również pod numer alarmowy 112.

54 Zacznij już dziś przygotowania do wyjazdu.

55 Życzę Bezpiecznych wakacji!


Pobierz ppt "Aby zachować bezpieczeństwo podczas wakacji musisz zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Zapamiętaj wszystkie rady przedstawione w tej prezentacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google