Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNE WAKACJE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNE WAKACJE."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNE WAKACJE

2 Jesteś już prawie dorosły. Otwiera się przed Tobą ważny etap w życiu.
Marzą się Tobie wspaniałe wakacje.

3 Zadbaj o to, żeby były one wspaniałe, ale przede wszystkim
B E Z P I E C Z NE !

4 Lubisz odpoczywać nad wodą?

5

6

7

8

9 Pomyśl, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych ?

10 Kąpać się i pływać należy w miejscach d o z w o l o n y c h !
Należy zawsze słuchać poleceń ratownika!

11 Należy skakać do wody w miejscach, w których znamy dno
Należy skakać do wody w miejscach, w których znamy dno. Przez jeden nieszczęśliwy skok można uszkodzić sobie kręgosłup, co skończyć się może trwałym kalectwem. Skacz do wody w miejscach do tego celu przeznaczonych!

12 Gdy jesteś rozgrzany od słońca, wchodź do wody powoli stopniowo ochładzając nią ciało. Nagłe zetknięcie gorącego ciała z wodą może spowodować tzw. „szok termiczny”, który może się skończyć nawet zawałem serca!

13 Zachowaj ostrożność podczas korzystania ze sprzętów wodnych.
Zakładaj kapok!

14 Uważaj!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem!

15 Czy lubisz wyprawy w góry?

16

17 POSŁUCHAJ PRZESTRÓG GÓRALA !
„Z górami nie ma żartów. Warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę Musisz więc mieć wzgląd na:

18 WIATR - wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta chustą .

19 BURZĘ - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne
elektroniczne przedmioty, które posiadasz przy sobie. Jak najszybciej przejdź do pobliskiego schroniska lub przeczekaj ją siadając na plecaku w leśnej gęstwinie. Podczas burzy unikaj samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia.

20 MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie
MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie. Kiedy podczas wędrówki nieznanym szlakiem mgła staje się bardzo gęsta, jeśli to możliwe, zawróć do punktu z którego przyszedłeś (tą drogę znasz) lub zatrzymaj się czekając na lepszą widoczność. Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony.

21 ZIMNO - jedno z największych górskich zagrożeń
ZIMNO - jedno z największych górskich zagrożeń. Przy wysiłku fizycznym w niskiej temperaturze Twój organizm traci dużo energii na walkę z zimnem, co powoduje spadek wydolności fizycznej. Dlatego odpowiedni, dopasowany do warunków atmosferycznych ubiór to sprawa podstawowa przy wyruszaniu w góry. Przed wyruszeniem na szlak nawet w upalny dzień wrzuć do plecaka długie spodnie i bluzę. Na szczycie może leżeć śnieg.

22 kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ostrymi promieniami słonecznymi.
SŁOŃCE - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Letnie nakrycie głowy oraz zastosowanie kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ostrymi promieniami słonecznymi.

23 Aby unikać zagrożeń czy
wypadków każdą wyprawę należy starannie przygotować.

24 PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY:
1. zaplanować wyprawę od A do Z; 2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki; 3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku; 4. sprawdzić warunki pogodowe; 5. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu; 6. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem; 7. mierzyć siły na zamiary.

25 W GÓRY ZABIERAJ: - dokładną mapę terenu
- telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią) - numer ratunkowy GOPR: ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne - dodatkowe okrycie, np. bluzę, długie spodnie, - podręczną apteczkę, latarkę, zapałki - wodę - prowiant - pieniądze

26 W GÓRY ZABIERAJ PODRĘCZNĄ APTECZKĘ. POWINNA ONA ZAWIERAĆ:
- 2-3 bandaże zwykłe - plaster na rolce - bandaż elastyczny - wodę utlenioną - chustę trójkątną - min. 1 parę rękawiczek lateksowych - wyjałowione opatrunki TELEFON ALARMOWY GOPR: 985

27 Lubisz odpoczywać w lesie?

28

29

30 na jakie niebezpieczeństwa jesteś narażony w lesie.
Pamiętaj! na jakie niebezpieczeństwa jesteś narażony w lesie.

31 Omijaj żmiję! Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwice tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca.

32 Ukąszenie kleszcza może powodować boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce. Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli.

33 Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych
Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych! W przeciwnym wypadku może dojść do pożaru lasu.

34 To co przyniosłeś zabierz ze sobą.
Gdy na pozostawioną w lesie butelkę padają gorące promienie słoneczne, działa ona jak soczewka skupiająca. Może dojść do zapalenia suchej ściółki leśnej, a następnie do rozległego pożaru lasu.

35 P a m i ę t a j ! Pozdrawiam i życzę udanych wakacji  Joanna Nowakowska

36 Niniejsza prezentacja została opracowana na podstawie:
1) prezentacji autorstwa: dr Arkadiusza Żakiewicza Konspekt zajęć "Bezpieczne Wakacje" (zmiany wprowadzono w celu dostosowania treści do odbioru przez licealistów) )


Pobierz ppt "BEZPIECZNE WAKACJE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google