Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNE WAKACJE Szkoła Podstawowa w Marcyporębie Przygotowały:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNE WAKACJE Szkoła Podstawowa w Marcyporębie Przygotowały:"— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNE WAKACJE Szkoła Podstawowa w Marcyporębie Przygotowały:
Cecylia Garbacz Bożena Tomczewska

2 Na drodze Rowerzyście nie wolno !

3

4

5 Bezpłatne telefony alarmowe
Wypadek na drodze Bezpłatne telefony alarmowe Pogotowie ratunkowe Państwowa Straż Pożarna Policja Numer alarmowy w telefonie komórkowym

6 Naucz się prawidłowo podawać okoliczności wypadku

7

8

9

10

11 Bawiąc się na drodze spowodujesz wypadek!

12 Bezpieczeństwo podczas prac polowych

13 Nie przebywaj w pobliżu pracujących maszyn rolniczych!

14 Unikaj kontaktu ze środkami ochrony roślin i nawozami sztucznymi!

15 Nie dotykaj ostrych narzędzi!

16 Bezpiecznie nad wodą

17 Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:
Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV). Unikaj wysiłku w pełnym słońcu. Chroń się w cieniu w godzinach południowych. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

18

19

20 Zasady bezpiecznej kąpieli:
Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap się nią - unikniesz wstrząsu termicznego Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

21 Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

22 Chroń las przed pożarem !

23 Ukąszenia przez kleszcze
Idąc do lasu, na łąki, w zarośla należy zakładać zakryte buty, długie spodnie i koszule z długimi rękawami, a na głowy koniecznie czapki. Pamiętajmy, że na ugryzienia najbardziej narażone są ręce, nogi, zgięcia stawów, głowa i uszy.

24 Ukąszenia przez pszczoły i osy
Unikaj jedzenia i picia słodkich potraw i napojów na wolnym powietrzu. Przy zetknięciu z osą, pszczołą lub szerszeniem nie wymachuj gwałtownie rękami. Zostanie to potraktowane przez owada jako zagrożenie i zwiększy ryzyko ukąszenia. Noś buty, gdy spacerujesz po ogrodzie lub polach. Unikaj zatrzymywania się na łące oraz blisko klombów, gdzie jest dużo pszczół. Nigdy nie niepokój pszczół w gnieździe lub roju. Jeśli znajdziesz gniazdo blisko swego domu, wezwij specjalistę od tępienia szkodników.

25 Ukąszenia przez żmiję Wybierając się na wycieczkę należy ubrać się w długie spodnie i buty za kostkę. Wędrując po obrzeżach lasów, polanach, śródpolnych miedzach, torfowiskach i wydmach zwracajmy uwagę na ewentualną obecność żmii, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z tym gadem.

26 Pierwsza pomoc po ukąszeniu przez żmiję
Od razu po ukąszeniu trzeba założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, która przeciwdziała wchłanianiu się jadu do krążenia. Jako opaski można użyć tego, co jest pod ręką – paska, apaszki, chustki itp. Osoba pokąsaną kładziemy, żeby zwolnić przepływ krwi i okrywamy dla utrzymania ciepła, a zranioną kończynę unieruchamiamy. Każde pokąsanie przez żmiję wymaga pilnego zgłoszenia się do lekarza, najlepiej chirurga, który poda surowicę przeciw jadowi żmii i oczyści ranę.

27 Bezpiecznie w domu i na podwórku
Obcy puka do Twoich drzwi Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go - zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża - zaalarmuj sąsiadów!

28 Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to: gaz - możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch prąd elektryczny - może Cię porazić ogień - możesz spowodować pożar woda - możesz zalać mieszkanie ostre przedmioty - grożą zranieniem lekarstwa - możesz się nimi zatruć

29

30 ŻYCZYMY WESOŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI


Pobierz ppt "BEZPIECZNE WAKACJE Szkoła Podstawowa w Marcyporębie Przygotowały:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google