Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Żyj zdrowo i kolorowo”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Żyj zdrowo i kolorowo”"— Zapis prezentacji:

1 „Żyj zdrowo i kolorowo”
Moja recepta na zdrowie to ZDROWY STYL ŻYCIA „Żyj zdrowo i kolorowo”

2 Powszechnie wiadomo, że styl życia jaki
Powszechnie wiadomo, że styl życia jaki prowadzimy jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na stan naszego zdrowia. Pojęcie „styl życia” zależy od zespołu codziennych zachowań podejmowanych w wybranych sferach aktywności życiowej przez jednostkę. Do tych sfer należy zaliczyć: nawyki żywieniowe, diety, stosowane używki, aktywność fizyczną, sposób spędzania wolnego czasu, nawyki higieniczne (m.in. higiena snu), profilaktyka lekarska, kontakty interpersonalne.

3 Co robić aby zdrowo żyć?

4 DEKALOG ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
Jest to zestawienie 10 zasad, których znajomość i przestrzeganie może znacząco przyczynić się do wydłużenia i jakości życia człowieka.

5 Zasada pierwsza: WIEDZA O SAMYM SOBIE
Wiedza o samym sobie polega na zrozumieniu wszystkich podstawowych zasad funkcjonowania organizmu po to abyśmy potrafili oceniać stan swojego zdrowia, abyśmy prawidłowo interpretowali różne dolegliwości. Mając tę wiedzę możemy uprawiać strategię zdrowego stylu życia.

6 Zasada druga: UTRZYMYWANIE SIŁ OBRONNYCH W STAŁEJ GOTOWOŚCI
Utrzymywanie sił obronnych organizmu w stałej gotowości to niedopuszczenie do zachowań obniżających bariery immunologiczne, właściwe postępowanie podczas chorób i dolegliwości oraz umiejętne wykorzystanie sił psychicznych.

7 Zasada trzecia: NIE NADUŻYWANIE LEKÓW
Nadużycie leków jest jednym z najgroźniejszych współczesnych zjawisk społeczno – zdrowotnych. W większości przypadków różne dolegliwości ( ból , złe samopoczucie, gorączka itp.) są świadectwem walki organizmu z chorobą. Tymczasem najczęściej kierujemy swe wysiłki na usunięcie objawów a nie samej choroby. Leków należy używać tylko wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujemy i skonsultować dawkowanie z lekarzem.

8 Zasada czwarta: UTRZYMYWANIE WSZECHSTRONNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
Dlaczego należy być aktywnym fizycznie? Aktywność fizyczna jest niezbędnym czynnikiem warunkującym zdrowie człowieka i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiednio częsty i intensywny ruch pozwala na wzmocnienie organizmu i zachowanie właściwej tężyzny fizycznej i psychicznej.

9 Zasada piąta: PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE SIĘ
PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA Zalecenia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Naukowego Towarzystwa Otyłości i Przemiany Materii wg. W.B. Szostaka i B. Cybulskiej

10 - Codziennie należy spożywać mleko i przetwory mleczne,
Należy stosować się tutaj do kilku prostych zasad: - Trzeba dbać o urozmaicenie pożywienia; pokarm musi zawierać wszystkie niezbędne składniki potrzebne do wzrostu, rozwoju i regeneracji organizmu, - Pożywienie powinno pokrywać zapotrzebowanie organizmu na białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i związki mineralne, - Każdy posiłek powinien zawierać białko zwierzęce, oraz warzywa lub owoce, - Codziennie należy spożywać mleko i przetwory mleczne, - Mięso należy spożywać razy w tygodniu w umiarkowanych ilościach, - Powinniśmy spożywać co najmniej 2 razy w tygodniu ryby - najlepiej morskie, - Ograniczajmy tłuszcze, - Spożywajmy pieczywo mieszane i to z umiarem, - Ograniczajmy spożycie cukru i słodyczy, - Nie stosujmy zbyt dużej ilości soli do potraw, - Starajmy się spożywać produkty świeże, nieprzetworzone, - Warzywa i owoce możemy spożywać bez ograniczenia, - Spożywajmy co najmniej 3 posiłki dziennie, - Jedzmy regularnie o tych samych porach, - Jeść należy zawsze w spokoju i powoli, - Pierwsze śniadanie o wczesnej porze powinno być lekkostrawne, - Lekkostrawną kolację jedzmy najpóźniej dwie godziny przed snem, - Po posiłku od stołu wstawajmy z uczuciem lekkiego niedosytu (nie będziemy mieli problemów z nadwagą).

11 Zasada szósta: HARTOWANIE SIĘ
Chodzi tu nie tylko o wzmocnienie bariery immunologicznej (chroniącej przed chorobami), ale o takie świadome, planowe poddawanie swego ciała (i psychiki) różnego rodzaju bodźcom, by wzmocnić się, przygotować do trudnej sytuacji, uodpornić na ekstremalne bodźce w sferach: fizycznej, psychicznej i społecznej.

12 Zasada siódma: ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI WALKI ZE STRESEM
To od nas zależy, czy będziemy przejmować się daną sprawą, czy zignorujemy ją … Sami możemy kontrolować stresy. Zastanówmy się co wywołuje w nas napięcie, spróbuj podzielić te sprawy na: - ważne i możliwe do opanowania, ważne, na które nie mamy wpływu, nieważne i możliwe do opanowania

13 Zasada ósma: WYELIMINOWANIE NAŁOGÓW
NAŁÓG NAŁÓG - CIELESNE I PSYCHICZNE UZALEŻNIENIE SIĘ OD JAKIEJŚ SUBSTANCJI, KTÓREMU TOWARZYSZĄ OKREŚLONE ZMIANY ZACHOWANIA ORAZ KONIECZNOŚĆ CIĄGŁEGO ZWIĘKSZANIA DAWKI.

14 Od czego możemy uzależnić się?
ALKOHOL LEKI SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE NIKOTYNA JEDZENIE SEKS KOMPUTER HAZARD

15 Podstawowym kluczem do sukcesu jest motywacja i wsparcie
Podstawowym kluczem do sukcesu jest motywacja i wsparcie. Żeby człowiek nie wpadł w jakiś nałóg, albo się go pozbył, musi w zasięgu ręki znaleźć coś atrakcyjnego , co zastąpi i wyprze ów nałóg. Porzucenie nałogu musi przynosić temu, kto taką decyzję podejmuje, odpowiednią nagrodę. Nagrodą może być : uznanie ludzi, polepszenie zdrowia, satysfakcja z własnej silnej woli. Drogą do pozbycia się nałogu mogą być różne czynności i zajęcia prowadzące do osiągnięcia stanów zapewniających nagrodę. Na pierwszym miejscu można postawić wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną, która systematycznie prowadzona przynosi pożądane rezultaty.

16 Zasada dziewiąta: ŻYCZLIWOŚĆ DLA INNYCH
Zdrowym społecznie jest ten, kto czyni dobro, jest życzliwy dla innych, zna wartość pojęć: tolerancja kompromis i posługuje się nimi w życiu. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany!

17 Zasada dziesiąta: ZACHOWANIE POSTAWY COMPINGOWEJ
Coping znaczy: dawanie sobie rady w życiu. Jest to reguła zamykająca w sobie pozostałe.  Człowiek prowadzący zdrowy styl życia to taki, który jest ok, życiowy optymista, odbierany przez innych jako człowiek sukcesu. Dzięki temu jest osobą atrakcyjną dla innych, posiadającą wielu przyjaciół. Jest mu po prostu łatwiej żyć.

18 PODSUMOWANIE W NAJWIĘKSZYM PROCENCIE NA STAN ZDROWIA WPŁYWA STYL ŻYCIA
CZŁOWIEK W NAJWIĘKSZYM STOPNIU MOŻE MODYFIKOWAĆ WŁASNY STYL ŻYCIA PRAWIDŁOWY STYL ŻYWIENIA WPŁYWA NA UTRZYMANIE ZDROWIA I PRAWIDŁOWEJ MASY CIAŁA NA EFEKTYWNOŚĆ NAUKI WPŁYWA PRZESTRZEGANIE ZASAD HIGIENY PRACY UMYSŁOWEJ PODSTAWĄ ZDROWIA I WOLNOŚCI JEST ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PEŁNI FUNKCJĘ ANTYSTRESOWĄ, ANTYDEPRESYJNĄ, PODNOSI EFEKTYWNOŚĆ PRACY I NAUKI

19 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Opracowanie na podstawie „Dekalogu zdrowego stylu życia” Z. Cedrowskiego. Prezentację wykonały: Aleksandra Lipska Paulina Bakier Kl IIIa


Pobierz ppt "„Żyj zdrowo i kolorowo”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google