Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur Okonek Patryk Kaszczyszyn, Łukasz Kątny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur Okonek Patryk Kaszczyszyn, Łukasz Kątny"— Zapis prezentacji:

1 Artur Okonek Patryk Kaszczyszyn, Łukasz Kątny
Lot na Księżyc Artur Okonek Patryk Kaszczyszyn, Łukasz Kątny

2 Trochę historii… Już od początku istnienia cywilizacji ludzie pragnęli poznać niebo. Pierwotnie ograniczało się to do oglądania nieba najpierw gołymi oczyma, później za pomocą lunet i teleskopów. Jednak samo oglądanie kosmosu nie wystarczało. Ludzie zapragnęli być w kosmosie, patrzeć na niego z bliska. Ta chęć oglądania kosmosu przyczyniła się do rozpoczęcia badań nad lotami w kosmos. To, czego ludzie mogli doświadczyć tylko czytając powieści science fiction stało się rzeczywistością w drugiej połowie XX wieku. Pierwszy sztuczny satelita Ziemi został wystrzelony przez Związek Radziecki w 1957 roku był to Sputnik 1. Pierwszym statkiem, który opuścił ziemskie pole grawitacyjne był amerykański statek Pioneer 3. Miało to miejsce 6 grudnia 1958 roku. Wzbił się na wysokość km nad powierzchnię ziemi, ale uległ awarii i już na nią nie wrócił. 2 grudnia 1959 roku na misję wyruszyła radziecka sonda o nazwie Łuna 1 lub Mieczta. Sonda była pierwszym ziemskim ciałem, które osiągnęło II prędkość kosmiczną i znalazło się na orbicie okołosłonecznej.

3 Pierwszy lot w kosmos Pierwszym człowiekiem w kosmosie był Jurij Aleksiejewicz Gagarin. 12 kwietnia1961 roku odbył on w statku kosmicznym Wostok 1 lot po orbicie satelitarnej Ziemi dokonując jednokrotnego jej okrążenia w ciągu 1 h 48 min.

4 Urodził się we wsi Kłuszyn, koło miasta Gżacka
Urodził się we wsi Kłuszyn, koło miasta Gżacka.W 1949, po ukończeniu 15 lat, rzucił szkołęśrednią i został przyjęty dob szkoły zawodowej przy zakładach metalowych w Lubiercach. W 1954 wstąpił do aeroklubu i rozpoczął naukę pilotażu. W lipcu 1954 wykonał pierwszy samodzielny lot na Jaku sierpnia 1955 roku ukończył kurs w saratowskim aeroklubie. W tym samym roku Jurij, w wieku 21 lat, skończył szkołę z najwyższą oceną i rozpoczął naukę w Wojskowej Szkole Lotniczej. 8 stycznia 1956 złożył przysięgę, w lutym awansował na sierżanta. 26 marca 1957 wykonał pierwszy samodzielny lot odrzutowcem MiG listopada ukończył szkołę i awansował na stopień porucznika. W czasie lotu został awansowany do stopnia majora. Kolejne awanse: 12 lipca 1962 r. stopień podpułkownika, a 6 listopada 1963 pułkownika. Po locie w kosmos Nikita Chruszczow odznaczył go Orderem Lenina.

5 21 grudnia 1963 roku pułkownik Gagarin został mianowany zastępcą dyrektora ośrodka szkolenia kosmonautów. W styczniu 1960 został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów do pierwszego lotu w kosmos została potem zmniejszona do sześciu. 10 kwietnia 1961 Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci na orbitę okołoziemską. Pod koniec lat 60. władze ZSRR planowały, aby Jurij Gagarin był także pierwszym człowiekiem, który wyląduje na Księżycu. W kwietniu 1967 Gagarin został wykluczony z wszystkich lotów kosmicznych. 27 marca 1968 Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI 21 km od miasta Kirżacz.

6 Pierwszy człowiek na Księżycu
Pierwszym człowiekiem na Księżycu był Neil Alden Armstrong. Jako dowódca misji Apollo 11 był on pierwszym człowiekiem, który stanął na powierzchni Księżyca 20 lipca 1969 roku. Po zejściu na pokrytą pyłem powierzchnię Srebrnego Globu wygłosił słynne zdanie: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”

7 Neil Alden Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 w Wapakoneta
Neil Alden Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 w Wapakoneta. W młodości był skautem. W szkole średniej rozpoczął naukę pilotażu. Uprawnienia pilota zdobył w wieku 16 lat. Rozpoczął naukę na Purdue University, ale po dwóch latach przerwał studia, ponieważ jako pilot został wysłany do Korei, gdzie wykonał 78 lotów bojowych. Wróciwszy na uniwersytet ukończył studia inżynierskie. Po zrobieniu dyplomu przeniósł się do Kalifornii, gdzie National Advisory Committee for Aeronautics (NACA) zaangażowała go jako pilota doświadczalnego. Jednocześnie podjął dalsze studia na University of Southern California. Pracując w NACA, a następnie w NASA przeprowadzał próby doświadczalne z wieloma samolotami o napędzie odrzutowym i rakietowym. W 1962 roku Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki przyznał mu nagrodę im. Octave'a Chanute'a, a w 1966 – Astronautics Award. Otrzymał również NASA Exceptional Service Medal i nagrodę im. Johna J. Montgomery’ego.

8 17 września 1962 roku został przyjęty do zespołu astronautów.
W programie Gemini pracował nad udoskonalaniem pojazdów treningowych, symulujących lot kosmiczny i lądowanie na Księżycu. Był rezerwowym pilotem dowodzącym w misji Gemini 5, pilotem dowodzącym wyprawy Gemini 8, podczas której po raz pierwszy w dziejach astronautyki połączono na orbicie dwa pojazdy - manewr, który zapewnił człowiekowi bezpieczny powrót z Księżyca, rezerwowym pilotem dowodzącym w Gemini 11, rezerwowym dowódcą w misji Apollo 8, a przede wszystkim dowódcą Apollo 11 i pierwszym człowiekiem stąpającym po Księżycu (21 lipca 1969). Zmarł 25 sierpnia 2012 w Cincinnati wskutek komplikacji wynikłych po operacji serca. Urna z jego prochami spoczęła na dnie Atlantyku, zgodnie z ostatnią wolą astronauty.

9 Pierwszy Polak w kosmosie
Pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski. Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 3.

10 Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu. Był generałem brygady Wojska Polskiego. W 1960 zaczął lataniena szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim. W okresie od 1 lipca do 15 października 1961 roku, przed przyjęciem do Oficerskiej Szkoły Lotniczej uczestniczył w turnusie lotniczego przysposobienia wojskowego. W tym czasie podwyższył kwalifikacje pilota szybowcowego, które zdobył w macierzystym aeroklubie i w dniu 6 sierpnia 1961 roku ukończył kurs akrobacji szybowcowej. Następnie rozpoczął naukę latania na samolotach typu CSS listopada 1961 roku z licencją pilota szybowcowego i uprawnieniami pilota samolotowego wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył 22 marca 1964 roku ze stopniem podporucznika jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21. Za osiągnięcia w służbie zostaje w 1968 roku wyróżniony skierowaniem na fakultet lotniczy. W 1971 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. W dniu akademickiej promocji, 20 lipca 1971 roku, otrzymuje awans do stopnia kapitana.

11 6 stycznia 1975 roku awansuje do stopnia majora
6 stycznia 1975 roku awansuje do stopnia majora. W latach 1964–1978 służył w wojskach obrony powietrznej kraju. Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu  i z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego  w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Ostatecznie wybrany 4 grudnia 1976 roku odlatuje do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą, gdzie przygotowuje się do lotu kosmicznego. Dnia 28 czerwca 1978 roku o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” – Sojuz 29. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego (nr ),Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26 Ciekawostki dotyczące Księżyca.
-W lutym czasami nie ma ani jednej pełni Księżyca. Zdarza się to jednak bardzo rzadko- następny taki luty nastąpi w 2066r. -Ziemska grawitacja jest 6 razy większa od grawitacji panującej na Księżycu. -Rzut oszczepem na Księżycu miałby długość ok 500 m. -W lutym nigdy nie mogą występować dwie pełnie, ponieważ najkrótszy odstęp między nimi wynosi 29,3 doby. -Księżyc krąży w odległości km od Ziemi. -Na Księżycu znajduje się największy krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym. Jest to krater Aitkena i ma on średnicę ponad 2200 km. -Księżyc najbardziej zbliża się do Ziemi na odległość km (perygeum), a oddala na odległość km (apogeum). -Odcisk stopy pozostawiony na Księżycu nie znika, ponieważ nie ma tam wiatru.

27

28 Książki i filmy dotyczące Księżyca i kosmosu.

29 „Niezwykłe przygody barona Münchhausena”
Niezwykłe przygody Barona Münchhausena powieść Rudolfa Ericha Raspe ( ), wydana w 1785 roku. Baron Münchhausen, niemiecki żołnierz armii rosyjskiej był postacią prawdziwą. Książka jednak zawiera elementy fantastyczne. Współcześnie powieść tę zalicza się czasem do science-fiction, a czasem do typowych książek dla młodzieży.

30 „Pan Twardowski” Pan TWARDOWSKI żył w Krakowie, Był to szlachcic co się zowie. Jako medyk maści kręcił, By lek znaleźć przeciw śmierci. Gdy nie złamał jej potęgi, Wezwał diabła hasłem z księgi. Z nim podpisał pak krwią własną, Na co diabeł aż przyklasnął. Zjawię się na twe rozkazy,

31 Ile zechcesz- tyle razy
Ile zechcesz- tyle razy. Lecz gdy w Rzymie Waćpan stanie, Wezmę duszę twą , mój panie ! Czart mu służył od tej pory, a Twardowski miał humory. Diabeł ganiał, łapał wiatry by łagodnie na ziemię spadły. Żył Twardowski jak król teraz. Był bogatszy od bankiera, Ale leczył biednych ludzi. Diabła za to co dzień rudził. Aż zapragnął jeździć na kogucie ...

32 Wyruszył w tej minucie ... Twardowski sypiąc dukatami w świat trzaskając ostrogami. Jak to dobrze , że takie baje Mirusiu sercesą z nami. Diabeł o Rzym pytał a szlachcic imć Twardowski zębem tylko zgrzytał. Wiadomo nie chciał jechać. Zwodził, zwlekał a czas zapłaty czekał.

33 Bies się zbiesił , mruknął wściekle. Jutro się spotkamy w piekle
Bies się zbiesił , mruknął wściekle. Jutro się spotkamy w piekle! Wymamrotał dwa zaklęcia I wnet stał się sługą księcia. Zjawił się niby z jego woli mówiąc Księcia pana głowa boli. Weź medyczny ekwipunek, Jedź do karczmy na ratunek Ot i karczma , i zasadzka,

34 Czart tu zjawia się znienacka.
Mój Twardowski, coś ci powiem. Spójrz ta karczma ,,Rzym ,, się zowie. Nie pomoże chrzczone dziecię, którym się zasłaniasz przecie.. Wszak to była umowa honorowa. Marsz do piekła ! ani słowa ! Tam już diabły ostrzą widły, Bo im twe fortele zbrzydły.

35 Sam Lucyfer smołę warzy,
W której będziesz się pan smażył. Bies go porwał za czuprynę I wyleciał z nim kominem. SZLACHCIC MODLIŁ SIĘ TRZY NOCE! Aż czart stracił czarcie moce. WIARA WIELKA CZYSTA CHOĆ ZUCHWAŁA Licho złe POKONAŁA!! Czart zawołał

36 Puszczę pana, boś zwyciężył
i...Twardowski spadł na księżyc. Duszę światłem OSłONIŁ. Do tej pory na nim siedzi i nad losem swym się biedzi. Wszak na ziemi zostali jego sąsiedzi .

37 „Star Wars” „Gwiezdne wojny” (ang. „Star Wars”) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa. Trzonem świata „Gwiezdnych wojen” pozostaje sześć pełnometrażowych filmów. Filmy w kolejności chronologicznej wydarzeń: „Gwiezdne wojny”: część I – Mroczne widmo (19 maja 1999) „Gwiezdne wojny”: część II – Atak klonów (16 maja 2002) „Gwiezdne wojny”: część III – Zemsta Sithów (15 maja 2005) „Gwiezdne wojny”: część IV – Nowa nadzieja (premiera 25 maja 1977) „Gwiezdne wojny”: część V – Imperium kontratakuje (21 maja 1980) „Gwiezdne wojny”: część VI – Powrót Jedi (25 maja 1983)

38

39 „Pierwsi ludzie na Księżycu”
Pierwsi ludzie na księżycu (ang. The First Men in The Moon) – powieść science-fiction napisana przez Herberta George Wellsa i opublikowana w Autor przedstawia w niej wyprawę na Księżyc dokonaną przez dwóch ludzi, którzy odkrywają tam wysoko rozwiniętą cywilizację owadopodobnych stworzeń. Podróży swej dokonują dzięki pojazdowi zbudowanemu z materiału, który jest odporny na działanie siły grawitacji.

40 Koniec


Pobierz ppt "Artur Okonek Patryk Kaszczyszyn, Łukasz Kątny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google