Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mirosław Hermaszewski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mirosław Hermaszewski"— Zapis prezentacji:

1 Mirosław Hermaszewski

2 Mirosław Hermaszewski
Urodzony 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu, syn Romana i Kamili z domu Bielańskiej – generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos

3 Lata młodości Mirosław został wychowany w patriotycznej rodzinie znanej z działalności niepodległościowej, oświatowej i społecznej. Tam, na ziemi przodków utracił ojca i wielu krewnych. Jako niemowlę uniknął śmierci. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku. Tam Mirosław rozpoczął naukę. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Był zręcznym modelarzem samoukiem, tej pasji poświęcał każdą wolną chwilę.   Ocaleni z wojennej pożogi. Wołów 1948.  Z siostrą Teresą, kreśli plany modelu samolotu.

4 W 1960 r. w Aeroklubie wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Latał na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego.

5 Lot w kosmos Po wnikliwej selekcji rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego w Gwiezdnym Miasteczku 27 czerwca 1978 r. Jako inżynier pokładowy wystartował wraz Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30.

6 Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. Lądowanie nastąpiło 5lipca 1978 r. w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI - Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości km; prędkości lotu - 28 tyś km/h; tj., ok. 8 km/s; długotrwałości lotu godzin 03 minuty i 04 sekundy; zasięgu lotu orbitalnego km.


Pobierz ppt "Mirosław Hermaszewski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google