Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

co daje, kiedy jest potrzebne i jak je zaimplementować mimo oporów?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "co daje, kiedy jest potrzebne i jak je zaimplementować mimo oporów?"— Zapis prezentacji:

1 co daje, kiedy jest potrzebne i jak je zaimplementować mimo oporów?
Definition of ready

2 Definition of ready - co to jest ?
Nie występuje w core scrum. Musi być spełniona zanim zadanie można wziąć na sprint. Praca nad jej wypełnieniem może być wykonywana i przez PO i przez zespół - jest to normalna praca nad wymaganiami. PO jest odpowiedzialny za dostarczenie dostatecznej ilości elementów backlogu spełniających DoR na planning.

3 Definition of ready - przykład
Wymaganie musi być zaprezentowane zespołowi przed sprint planningiem. Wymaganie musi przedstawiać jasno precyzowalną wartość biznesową. Musi być określone dla niego DoR.

4 Definition of ready - dokładniejszy przykład
Wymaganie musi przedstawiać wartość dla PO i wartość ta musi być przedstawiona zespołowi w sposób nie budzący wątpliwości. Wymaganie musi być dostatecznie dobrze wyprecyzowane, by zespół był w stanie je wyestymować i dostatecznie małe by był w stanie podjąć się go w jednym sprincie. 3 członków zespołu musi stwierdzić, że wymaganie spełnia punkt 2 podpisując się na backlogu produktu. Wykonanie wymagania nie może sprawiać , że nowa wersja produktu nie będzie mogła zostać uruchomiona w środowisku produkcyjnym. Wszelkie czynności niezależne od zespołu muszą być wykonane przed początkiem sprintu.

5 Definition of ready - kiedy przydatne
W zasadzie zawsze - nie zawsze musi być explicite. Wymagania zawsze muszą być w jakiś sposób ustalone przed tym jak zespół będzie w stanie je wziąć na warsztat w czasie sprintu. Praca nad tymi wymaganiami zawsze musi zostać wykonana - co najwyzej może być ona dorozumiana i nie wymagać precyzyjnej definicji

6 Definition of ready - kiedy niezbędne
Kilka symptomów potrzeby wprowadzenia twardego definition of ready: Sprint planning przestaje mieścić się w timeboxie. Na planningu są brane zadania które zależą od "tak tak, dostaniecie ten content jutro" Zespół nie jest w stanie dostarczyć działającej wersji produktu pod koniec sprintu mimo iż nie spodziewał się tego na planningu. Zespół regularnie przedstawia wykonane zadania pod koniec sprintu i PO uważa, że chciał czegoś innego.

7 Definition of ready - problemy
1. Co będzie jeżeli nie będzie przygotowanego backlogu ? 2. Kto odpowiada za tworzenie wymagań ?

8 Studium przypadku - podejście 1
Powód : 3 sprinty z rzędu oddane było zadanie, PO je akceptował bo było zgodne z DoD ustalonym, ale wrzucał nowa wersję zadania na warsztat. Próba rozwiązania: Ustalenie delikatnej DoR (na kształt przykładu 1). Problem: Po 1 sprincie nie było już wymagań odpowiednio podefiniowanych, PO stwierdzil, że nie jest w stanie zacommitować się do DoR.

9 Studium przypadku - podejście 2
Powód: Praca nad wymaganiami prowadzona była chaotycznie, nikt zajmujący się tematem, nie był w stanie zmusić się do pracy w większym porządku - wszyscy mówili, że jest to potrzebne. Próba rozwiazania: Zaproponowanie DoR - wraz z twarda regułą nie przyjmowania zadań które DoR nie spełniają. Problem: PO powiedział, że nie czuje się na siłach podjąć zobowiązania i ze woli szukać innego rozwiązania.

10 Studium przypadku - podejście 3
Team memberzy którzy zajmowali się pracą nad wymaganiami zauważyli, ze nie są w stanie poruszać się sprawnie po rozrastającym się backlogu i nie zawsze wiedzieli czy na pewno mają pracować nad danymi konkretnymi zadaniami. Zaproponowali wprowadzenie dodatkowego backlogu - na wymagania które w ogóle są jedynie jako koncepty. Jednocześnie zbiegło się to w czasie z wyjazdem PO na urlop na 2 sprinty - zastąpiony na ten czas miał być przez osobę która nigdy tej roli nie pełniła. Przez te 2 tygodnie udało się skutecznei prowadzić DoR - po powrocie właściwy PO był już przekonany do pomysłu i uczciwie zajął się jedzeniem kanapki, dopilnowywaniem by dostatecznie dużo zadań o odpowiedniej kompozycji było przygotowanych na czas.

11 Tool page elements analysis
Dziękuję za uwagę! Tool page elements analysis


Pobierz ppt "co daje, kiedy jest potrzebne i jak je zaimplementować mimo oporów?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google