Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji w sieci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji w sieci."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji w sieci.
Wykonała Sylwia Słowik kl. Ig

2 Komunikacja ‘kiedyś’ Ludzkość porozumiewając się przekazywała wiadomości, uwagi, informacje i spostrzeżenia od dawien dawna. Pomagało to unikać niebezpieczeństw, pozwalało na rozwój nauki i wiedzy. Zaczęto od pisania listów, wiadomości pisanych które przekazywali gońcy, nierzadko konni, przekazywano sygnały blaskiem światła, ognia, Indianie, rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej opanowali sztukę komunikowania się znakami dymnymi. Z biegiem czasu jednak i te metody nie wystarczały. Dokonywano nowych odkryć.

3 Telegraf Najważniejszym odkryciem było prawdopodobnie wynalezienie telegrafu przez fizyka angielskiego pochodzenia, Sir Charles’a Wheatstone’a w roku Urządzenie to pozwalało na przekazywanie wiadomości tekstowych kablem na wielkie odległości, w bardzo szybkim czasie, w porównaniu z innymi, poprzednimi metodami wręcz oszałamiającym. Konstrukcja telegrafu była ulepszana, na jej podstawie powstawały następne urządzenia, czasem lepsze, czasem gorsze. W końcu doszło do tego, że kablem przekazywano ludzki głos. Ale i ta metoda została ulepszona.

4 Radio Dzięki radiu pozbyto sie kabli, których rozłożenie powodowało problemy, dzięki temu głos mógł docierać drogą radiową do kogoś posiadającego odbiornik. Wynalazek ten był jednak dostępny jedynie dla elity, wykorzystywany przez rząd i wojsko do komunikacjo.

5 W dzisiejszych czasach komunikacja z naszymi znajomymi jest dużo łatwiejsza niż kiedyś. Teraz, aby móc się z kimś skontaktować wystarczy użyć dowolnego komunikatora internetowego i już można prowadzić rozmowy ze swoimi znajomymi. Do tego nie musimy już biegać i stać w kolejkach na pocztach, by móc wysłać list do znajomych, którzy mieszkają kilkaset kilometrów od nas. Do poprawnej komunikacji wystarczy poczta elektroniczna, komunikator internetowy czy portal, na którym gromadzimy swoich znajomych. Wszystkie te podane środki posiadają możliwość komunikowania się ze znajomymi. Mając rodzinę daleko od nas nie ma problemu z zobaczeniem się z nimi, nie wychodząc z domu. Wystarczy komunikator internetowy oraz kamerka internetowa i już możemy prowadzić rozmowy nie tylko tekstowe, ale głosowe i wideo głosowe.

6 Tempo zmian technologicznych we współczesnym świecie jest oszałamiające. Obecnie kupuje się coraz więcej komputerów. Połączenie tekstu, dźwięku, obrazu statycznego i wideo stwarza zupełnie nowe możliwości w przekazywaniu różnego rodzaju informacji oraz wiedzy. Dla wielu milionów ludzi na świecie wymiana informacji poprzez internet stała się łatwiejsza, szybsza, a może nawet wygodniejsza, niż za pomocą tradycyjnego telefonu lub faksu, który nie oferuje takich możliwości, jak choćby przesyłanie plików.

7 Czym jest komunikacja ? Dla współczesnego człowieka umiejętność korzystania z Internetu to jedna z podstawowych kompetencji kulturowych. To „coś” diametralnie odmieniło nasze życie. Granice między tym co lokalne i globalne zatarły się całkowicie. Wszystko już możemy teraz robić w sieci. A co ważne możemy w szybki sposób się komunikować. To bardzo wygodne, nieprawdaż? Od czasów epoki kamienia łupanego komunikacja międzyludzka odgrywała kluczową rolę jeśli chodzi o budowanie grup społecznych, społeczeństw i więzi międzyludzkich. Prawda jest taka, że społeczeństwo nie byłoby w stanie istnieć bez komunikacji.

8 Jak komunikacja wygląda w Internecie?
Komunikacja proces wytwarzania oraz przekazywania informacji pomiędzy jednostkami, grupami, bądź organizacjami społecznymi. Zatem z komunikacją mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie zachodzi jakaś interakcja między co najmniej dwoma jednostkami. Interakcja dokonująca się poprzez Internet ma zupełnie inny charakter niż normalne relacje typu „face2face”. Ma łącza i malutkie impulsy. Jest rozciągnięta w czasie i przestrzeni. Natomiast w rozmowie „twarzą w twarz” przestrzenno-czasowy układ odniesienia jest wspólny. Rozmawiamy z kimś i widzimy jego reakcje oraz uzyskujemy szybką odpowiedź. Czego nie można powiedzieć o komunikacji poprzez Internet, gdzie oczekiwanie na odpowiedź z drugiej strony jest dłuższe.

9 Porozumiewanie się w sposób „wirtualny” od kilku lat na całym świecie staje się procesem coraz bardziej zintensyfikowanym. Coraz więcej osób w codziennym życiu wykorzystuje e- narzędzia takie jak: Tekstowe komunikatory internetowe to aplikacja pozwalająca na komunikację tekstową pomiędzy dwom lub więcej użytkownikami komputerów wykorzystujących w tym celu Internet. Od wiadomości przekazywanej droga emaliowa komunikatory różnią się tym, że użytkownicy mogą wymienić informację w czasie rzeczywistym. Głosowe komunikatory internetowe pozwalają na rozmowy głosowe dwóch osób w czasie rzeczywistym, które do porozumiewania się używają łącza internetowego. Ta forma komunikacji różni się nieznacznie od korzystania z tradycyjnej telefonii, różnica polega tylko na tym, że głosowa komunikacja do porozumiewania wykorzystuje element, jakim jest komputer.

10 Tekstowe i głosowe komunikatory

11 Poczta elektroniczna: E-mail
Jest to usługa internetowa, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych. Dzięki poczcie elektronicznej możemy bardzo szybko i bardzo tanio porozumiewać się z innymi ludźmi. Zamiast wrzucać list do skrzynki i czekać, aż zostanie dostarczony adresatowi, po prostu wpisujemy go i wysyłamy za pomocą programu pocztowego. Aby korzystać z poczty elektronicznej, musimy mieć konto poczty elektronicznej. Konta te mogą być darmowe lub płatne. Konta darmowe oferują zarówno serwisy zagraniczne, takie jak GMail, Hotmail czy Yahoo, jak i polskie, takie jak Onet, Wirtualna Polska, Polbox, O2 czy Hoga. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z darmowych kont wiąże się zazwyczaj z otrzymywaniem różnych reklam, częstsze są również awarie i opóźnienia.

12

13 Popularne aplikacje do e-rozmów: Gadu-Gadu
Jest to program umożliwiający bezpośrednią i bezpłatną komunikację w Internecie (prowadzenie rozmów w czasie rzeczywistym). Aplikacja pozwala również na wysyłanie wiadomości SMS do telefonów komórkowych wszystkich sieci w Polsce. Narzędzie to jest obecnie najbardziej popularnym komunikatorem w kraju.

14 Skype: Program do komunikacji głosowej. Aplikacja pozwalająca na nieograniczone czasem rozmowy z innym odbiorcom, który również jest użytkownikiem tego programu Skype oferuje dobrą jakość dźwięku i co ważne, rozmowy przy użyciu komunikatora są całkowicie bezpłatne. Płatne są jedynie rozmowy z rozmówcami korzystającymi ze standardowych numerów telefonicznych, ceny jednak są niewysokie.

15 AQQ To program używany do komunikacji zarówno tekstowej, głosowej, a także video oraz sms. Za pomocą aplikacji użytkownik ma również możliwość przesyłania dokumentów w postaci elektronicznej. Jak spora część również AQQ pozwala na komunikację z innymi sieciami tj. Tlen, Gadu-Gadu.

16 Tlen Program umożliwia prowadzenie rozmów w Internecie w czasie rzeczywistym oraz wysyłanie wiadomości tekstowych na telefony komórkowe. Dodatkową zaletą tej aplikacji jest jej kompatybilność z programem Gadu-Gadu.

17 Serwisy społecznościowe
To serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media). Wiosną 2008 roku do najpopularniejszych tego rodzaju serwisów w Stanach Zjednoczonych należały Myspace i Facebook. Najpopularniejsze w Europie były: Bebo, Myspace, Skyrock Blog, Facebook.

18 Z jakiego komunikatora korzystasz?


Pobierz ppt "Metody komunikacji w sieci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google