Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rocznica wybuchu II wojny światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rocznica wybuchu II wojny światowej"— Zapis prezentacji:

1 Rocznica wybuchu II wojny światowej
76 lat temu... Rocznica wybuchu II wojny światowej

2 Pierwszego września, 76 lat temu, o godzinie 4:45 rozpoczęła się II wojna światowa znana jako najstraszniejszy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach. Wojna wywołana przez Niemców pod przywództwem A. Hitlera trwała do roku 1945, czyli przez 6 lat.

3 Jednym z pierwszych celów wojsk niemieckich było polskie Westerplatte tzn. półwysep w Gdańsku.

4 Okręt stał się jednym z symboli tamtego tragicznego wydarzenia.
Atak nastąpił z pancernika Schleswig-Holstein, który przypłynął tu z „pokazową” wizytą. Okręt stał się jednym z symboli tamtego tragicznego wydarzenia.

5 Polacy stawili zaciekły opór przeważającemu wrogowi
Polacy stawili zaciekły opór przeważającemu wrogowi. Bronili Westerplatte przez 7 dni. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. Dowodził nimi major Henryk Sucharski, który zmuszony był się poddać z racji braku amunicji i dużych strat w żołnierzach.

6 Po klęsce obrony Westerplette, dowódca niemiecki w uznaniu odwagi Polaków pozwolił majorowi przebrać się w mundur i zachować szablę jako dowód uznania.

7 Innym przykładem bohaterstwa Polaków w pierwszych daniach września była obrona Poczty w Gdańsku.

8 Atak na Pocztę Polską rozpoczął się o godz
Atak na Pocztę Polską rozpoczął się o godz. 4:45 równocześnie z ostrzałem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Nieco wcześniej ok. godz. 4:00 budynek pozbawiono prądu oraz połączenia telefonicznego Dzielna obrona trwała cały dzień, lecz podobnie jak wcześniej, Polacy skapitulowali wobec przewagi przeciwnika.

9 Pracuj powoli dla Niemca
To kilka przykładów z bohaterskiej postawy Polaków nie tylko w pierwszych dniach września, ale i w ciągu całego okresu wojny. Polska Walcząca Pracuj powoli dla Niemca Te znaki zachęcały Polaków do walki z okupantem.

10 Tajne nauczanie W czasie okupacji, Niemcy nie kryli swoich planów w stosunku do ludności polskiej. Nie tylko chodziło im o zdobycie terytorium, ale i o zniszczenie kultury polskiej oraz zagładę narodu polskiego.

11 Tajne nauczanie to nie tylko kształcenie młodzieży, ale i wysiłek wychowawczy. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych lekcji za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki. W końcowych latach okupacji w szkołach średnich uczyło się ponad 100 tysięcy młodzieży, a wiedzę na poziomie wyższym zdobywało kilka tysięcy studentów.

12 Oddziały partyzanckie

13 Szare Szeregi

14 Atak wojsk radzieckich na Polskę
Atak wojsk radzieckich na Polskę

15 28 września ZSRR oraz III Rzesza podpisały tzw
28 września ZSRR oraz III Rzesza podpisały tzw. Traktat o granicach i przyjaźni, dzielący Polskę pomiędzy siebie.

16 Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939– obrona terytorium Polski przed atakiem wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy zakończyły się walki oddziałów Wojska Polskiego z napastnikami.

17 Przykłady okupacji ziem polskich i walki z Polakami
Obóz koncentracyjny Auschiwtz-Birkenau

18 Łapanki i aresztowania

19 Wysiedlenia, zmuszanie do ucieczki

20 Aresztowania pracowników naukowych

21

22 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Rocznica wybuchu II wojny światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google