Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Pierwszego września, 76 lat temu, o godzinie 4:45 rozpoczęła się II wojna światowa znana jako najstraszniejszy i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rocznica wybuchu II wojny światowej. Pierwszego września, 76 lat temu, o godzinie 4:45 rozpoczęła się II wojna światowa znana jako najstraszniejszy i."— Zapis prezentacji:

1 Rocznica wybuchu II wojny światowej

2 Pierwszego września, 76 lat temu, o godzinie 4:45 rozpoczęła się II wojna światowa znana jako najstraszniejszy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach. Wojna wywołana przez Niemców pod przywództwem A. Hitlera trwała do roku 1945, czyli przez 6 lat.

3 Jednym z pierwszych celów wojsk niemieckich było polskie Westerplatte tzn. półwysep w Gdańsku.

4 Atak nastąpił z pancernika Schleswig-Holstein, który przypłynął tu z „pokazową” wizytą. Okręt stał się jednym z symboli tamtego tragicznego wydarzenia.

5 Polacy stawili zaciekły opór przeważającemu wrogowi. Bronili Westerplatte przez 7 dni. Była to pierwsza bitwa II wojny światowej. Dowodził nimi major Henryk Sucharski, który zmuszony był się poddać z racji braku amunicji i dużych strat w żołnierzach.

6 Po klęsce obrony Westerplette, dowódca niemiecki w uznaniu odwagi Polaków pozwolił majorowi przebrać się w mundur i zachować szablę jako dowód uznania.

7 Innym przykładem bohaterstwa Polaków w pierwszych daniach września była obrona Poczty w Gdańsku.

8 Atak na Pocztę Polską rozpoczął się o godz. 4:45 równocześnie z ostrzałem Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Nieco wcześniej ok. godz. 4:00 budynek pozbawiono prądu oraz połączenia telefonicznego Dzielna obrona trwała cały dzień, lecz podobnie jak wcześniej, Polacy skapitulowali wobec przewagi przeciwnika.

9 To kilka przykładów z bohaterskiej postawy Polaków nie tylko w pierwszych dniach września, ale i w ciągu całego okresu wojny. Pracuj powoli dla NiemcaPolska Walcząca Te znaki zachęcały Polaków do walki z okupantem.

10 Tajne nauczanie W czasie okupacji, Niemcy nie kryli swoich planów w stosunku do ludności polskiej. Nie tylko chodziło im o zdobycie terytorium, ale i o zniszczenie kultury polskiej oraz zagładę narodu polskiego.

11 Tajne nauczanie to nie tylko kształcenie młodzieży, ale i wysiłek wychowawczy. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych lekcji za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki. W końcowych latach okupacji w szkołach średnich uczyło się ponad 100 tysięcy młodzieży, a wiedzę na poziomie wyższym zdobywało kilka tysięcy studentów.

12 Oddziały partyzanckie

13 Szare Szeregi

14 Atak wojsk radzieckich na Polskę

15 28 września ZSRR oraz III Rzesza podpisały tzw. Traktat o granicach i przyjaźni, dzielący Polskę pomiędzy siebie.

16 Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939– obrona terytorium Polski przed atakiem wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej.PolskiIII RzeszyWehrmachtZSRRArmia CzerwonaII wojny światowej Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy zakończyły się walki oddziałów Wojska Polskiego z napastnikami.kampaniaWojska Polskiego

17 Przykłady okupacji ziem polskich i walki z Polakami Obóz koncentracyjny Auschiwtz-Birkenau

18 Łapanki i aresztowania

19 Wysiedlenia, zmuszanie do ucieczki

20 Aresztowania pracowników naukowych

21

22 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Rocznica wybuchu II wojny światowej. Pierwszego września, 76 lat temu, o godzinie 4:45 rozpoczęła się II wojna światowa znana jako najstraszniejszy i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google