Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała Natalia Zawadzka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała Natalia Zawadzka"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała Natalia Zawadzka
MOTYW POTOPU W LITERATURZE, SZTUCE I FILMIE . Wykonała Natalia Zawadzka

2 Motyw potopu w literaturze
Motyw potopu bardzo często pojawiał się w literaturze. Noe był bohaterem starotestamentowym. Czytając Biblię poznajemy go jako człowieka uczciwego i niezwykle wierzącego. Bóg był wówczas niezadowolony z mieszkających na ziemi ludzi. Zaczęli się oni buntować i zachowywać niegodnie. Stwórca postanowił ukarać ich za niegodziwość. Zdecydował, że najgorszą karą dla człowieka będzie potop, który zniszczy wszystko na swojej drodze. Noe wraz z rodziną mieli być jedynymi ludźmi zasługującymi na ocalenie. Artyści być może korzystali właśnie z dorobku największej z ksiąg.

3 . Jan Kochanowski Pieśń o Potopie Parafraza biblijnego opisu potopu. Burza i ulewne deszcze sprawiają, że w rzece wzbierają wody. Podmiot liryczny stwierdza, że należy zbudować korab, bo nie wiadomo, czy nie wrócą czasy wielkiego zniszczenia, a wtedy żadne stworzenie nie ocaleje. Autor wiąże wylew rzeki z potopem, z którego uratował się bogobojny Noe wraz z rodziną oraz część zwierząt. Gdy mija żywioł, pozostaje tylko śmierć i zniszczenie. Bóg obiecuje więc Noemu, że już nigdy nie ześle potopu na świat. Mężczyzna staje się protoplastą nowej ludzkości.

4 . Antoni Słonimski Potop
Autor nawiązuje do biblijnego potopu bardzo osobiście. Prosi Boga, żeby spuścił na niego deszcze. Pragnie też śmierci zwierząt i ludzi, którzy wywołują w nim negatywne odczucia. Chce mieć spokój od tych, którzy przyczyniają się do cierpienia, są dla niego ciężarem lub problemem. Słonimski przywołuje motyw gołębicy, którą Noe wypuścił z arki, aby sprawdziła, czy jest w pobliżu suchy ląd.

5 . Karczma z przodu jak korab, z tyłu jak świątynia:
Korab, istna Noego czworogranna skrzynia, Znany dziś pod prostackim nazwiskiem stodoły; Tam różne są zwierzęta: konie, krowy, woły, Kozy brodate; w górze zaś ptastwa gromady I płazów choć po parze, są też i owady. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz Autor porównuje karczmę w Soplicowie do biblijnej arki Noego. Według niego przód karczmy wygląda jak statek, natomiast z tyłu budynek przypomina świątynię. Mickiewicz przywołuje też na myśl skojarzenie ze stodołą, w której przebywają różne zwierzęta.

6 . Włodzimierz Zagórski Historia patriarchy Noego
Żartobliwy wiersz, w którym Noe jest określony mianem „praszczura”. Jego ulubionym trunkiem jest wino, a Bóg go za to miłuje i nie pozwala mu zginąć w potopie. Noe nawet podczas czterdziestu dni ulewy nadużywa alkoholu, a arka służy mu za miejsce odpoczynku. Gdy Cham zauważa, że jego ojciec jest urżnięty, zostaje wyklęty przez Boga. Historia pa triarchy Noego (1882) Nasz praszczur Noe świętym był I chadzał wciąż przed Panem, Jak ognia tak się wody bał, A wino pijał dzbanem; Za to go też miłował Pan I w wszelkiej strzegł przygodzie, I gdy potopu nadszedł czas, Nie dał mu zginąć w wodzie.

7 Motyw potopu w filmie Arka, reż. Grzegorz Jonkajtys
Zestawienie współczesności z motywami biblijnymi. Wszystkie miasta, siedliska cywilizacji, ulegają skażeniu. W wyniku tego, resztki zbiorowości ludzkiej wyruszają w poszukiwaniu niezamieszkałego lądu – wolnego od zarazy. Przewodzi im mężczyzna, który na tankowcach gromadzi zdrowych przedstawicieli ludzkości. Wkrótce okazuje się, że sam jest nosicielem groźnego wirusa.

8 . Evan Wszechmogący, reż. Tom Shadyac
Gdy Evan Baxter zostaje wybrany kongresmenem, zaczyna go prześladować liczba 614. Podążają za nim również wszystkie zwierzęta. Wkrótce kojarzy to z Księgą Rodzaju  i objawia mu się Bóg. Każe Evanowi zbudować arkę. Mężczyzna jest uważany przez otoczenie za wariata, jednak wywiązuje się z powierzonego mu zadania. Bóg obdarza go brodą i odziewa w szatę, tak aby jak najbardziej przypominał Noego. Mężczyzna podobnie jak Noe ma trzech synów – pomagają mu oni w zbudowaniu statku.   Tym razem potop jest spowodowany wylewem jeziora, a nie ulewnym deszczem. Ludziom udaje się przeżyć, bo Evan wszystkich zaprasza na swoją arkę.

9 . Arka Noego, reż. Michael Curtiz Porównanie żołnierzy walczących
podczas I wojny światowej we Francji, do arki Noego, która ocaliła część ludzi i zwierząt od potopu.

10 Motyw potopu w sztuce Michał Anioł Buonarotti Ofiara Noego
Noe składa ofiarę przy ołtarzu (buduje go natychmiast po opuszczeniu arki). Dziękuje Bogu za to, że został ocalony od potopu. Asystują mu: żona i młody mężczyzna. Swoją wdzięczność wyraża, dokonując ofiary całopalenia – przy ołtarzu płonie ogień, w darze składane są zwierzęta. Po tym akcie Bóg obiecał, że nigdy już nie zniszczy wszystkiego, co żyje. Sprawił, że na niebie pokazała się tęcza, co miało być znakiem przymierza.

11 . Edward Hicks Arka Noego
Obraz przedstawia zwierzęta wchodzące do arki. Ptaki wlatują do statku górnym wejściem, zwierzęta lądowe wchodzą parami po kładce. Niebo jest zachmurzone, co zapowiada nadchodzące czterdzieści dni ulewy – potop, w wyniku którego zginie cała ludzkość poza Noem i jego rodziną. Dzięki arce również większość gatunków zwierząt przetrwa – Noe zabiera na swoją łódź samicę i samca z każdego gatunku.

12 . John Everett Millais Powrót gołębicy do Arki
Motyw gołębicy, która wypuszczona przez Noego z arki, powróciła do niej – nie znalazła suchego lądu; później przyniosła gałązkę oliwną, co było znakiem opadania wód.


Pobierz ppt "Wykonała Natalia Zawadzka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google