Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbole Narodowe Polski:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbole Narodowe Polski:"— Zapis prezentacji:

1 Symbole Narodowe Polski:
Biało-czerwona flaga Hymn narodowy „mazurek dąbrowskiego” Godło – biały orzeł na czerwonym tle

2 Flaga naszego państwa jest biało-czerwona
Flaga naszego państwa jest biało-czerwona. Biel oznacza czystość duchową, a odcień czerwieni waleczność i odwagę. Flagi wywieszane są przy urzędach państwowych. Możemy również zauważyć te symbole podczas spotkań sportowych oraz w dniach świąt narodowych.

3 Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień – to miłość Biel – serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste.   2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski .

4 Hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797 roku
Hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797 roku. Natomiast w 1927 roku został oficjalnym hymnem naszego państwa. Autorem tej pieśni patriotycznej jest Józef Wybicki.

5 Tekst hymnu narodowego :
Józef Wybicki 1. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy Ref. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski Za twoim przewodem Złączym się z narodem. 2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy Ref. Marsz, marsz... 3. Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Ref. Marsz, marsz… 4. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany Ref. Marsz, marsz...

6 Godło Polski:

7 Piękny jest Biały Orzeł. Piękna jest biel i czerwień
Piękny jest Biały Orzeł. Piękna jest biel i czerwień. Piękna jest nasza Ojczyzna. Kochać będziemy Cię wiernie. 

8 Podstawowe informacje o Polsce
Stolica : Warszawa Prezydent : Andrzej Duda Ludność zamieszkująca Polskę : 38,53 mln. Powierzchnia Polski : 312 679 km² Język : polski Sąsiadujące państwa : Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy. Polska jest państwem należącym do Unii Europejskiej. Główną religią w Polsce jest katolicyzm.

9 W Polsce znajduje się 16 województw :
Dolnośląskie Kujawsko-pomorskie Lubelskie Lubuskie Łódzkie Małopolskie Mazowieckie Opolskie Podkarpackie Podlaskie Pomorskie Śląskie Świętokrzyskie Warmińsko-mazurskie Wielkopolskie Zachodniopomorskie 

10 Do swojej ojczyzny czuję przywiązanie, szacunek i miłość
Do swojej ojczyzny czuję przywiązanie, szacunek i miłość. Polska jest moim domem. Tu się wychowuję i tu czuję się bezpiecznie. Nie chciałabym mieszkać w żadnym innym kraju, ponieważ tutaj jest mi dobrze. Pomimo tego, że w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia i niektóre rzeczy nie podobają mi się to i tak kocham swój kraj. Dla Polski postaram się być dobrym, uczciwym i przykładnym obywatelem.

11 Polskie Symbole Narodowe:
Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich Polaka, pobudzały do działania w imię sprawy narodowej.

12 Kochać flagę, Lubić hymn, Kochać godło, Polskę czcić
Kochać flagę, Lubić hymn, Kochać godło, Polskę czcić. Kolor biały i czerwony, To są Polski dwa kolory, Żeby Polskę godnie czcić , To Polakiem trzeba być.

13 Hymn  – uroczysta i podniosła pieśń pochwalna o apostroficznym charakterze wypowiedzi, komponowana na cześć bóstwa, szczególnej osoby, wydarzenia, ojczyzny, a także idei. Godło – symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej, np. herb, gmerk, logo. Flaga - płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa czy jednostek podziału administracyjnego, wojsk i organizacji.

14 Symbole narodowe - to znaki naszego państwa, naszego narodu, każdego z nas. Ciągle towarzyszyły naszym przodkom w trudnej drodze do niepodległości. Za nie i w ich imię Polacy oddawali często to, co najważniejsze dla każdego człowieka – własne życie. Dlatego należy ciągle o nich pamiętać.

15 Autor : Klaudia Zimnoch kl. II „b” gim.


Pobierz ppt "Symbole Narodowe Polski:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google