Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbole Narodowe Polski: BIAŁO-CZERWONA FLAGA HYMN NARODOWY „MAZUREK DĄBROWSKIEGO” GODŁO – BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbole Narodowe Polski: BIAŁO-CZERWONA FLAGA HYMN NARODOWY „MAZUREK DĄBROWSKIEGO” GODŁO – BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE."— Zapis prezentacji:

1 Symbole Narodowe Polski: BIAŁO-CZERWONA FLAGA HYMN NARODOWY „MAZUREK DĄBROWSKIEGO” GODŁO – BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE

2 Flaga naszego państwa jest biało-czerwona. Biel oznacza czystość duchową, a odcień czerwieni waleczność i odwagę. Flagi wywieszane są przy urzędach państwowych. Możemy również zauważyć te symbole podczas spotkań sportowych oraz w dniach świąt narodowych.

3 Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień – to miłość Biel – serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste.  2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski.

4 Hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w 1797 roku. Natomiast w 1927 roku został oficjalnym hymnem naszego państwa. Autorem tej pieśni patriotycznej jest Józef Wybicki.

5 Tekst hymnu narodowego : Józef Wybicki  1. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Ref. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem.  2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Ref. Marsz, marsz...  3. Jak Czarniecki do Poznania Po szwedzkim zaborze, Dla ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Ref. Marsz, marsz…  4. Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany - Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany. Ref. Marsz, marsz...

6 Godło Polski:

7 Piękny jest Biały Orzeł. Piękna jest biel i czerwień. Piękna jest nasza Ojczyzna. Kochać będziemy Cię wiernie.

8 Podstawowe informacje o Polsce  Stolica : Warszawa  Prezydent : Andrzej Duda  Ludność zamieszkująca Polskę : 38,53 mln.  Powierzchnia Polski : 312 679 km²  Język : polski  Sąsiadujące państwa : Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy.  Polska jest państwem należącym do Unii Europejskiej.  Główną religią w Polsce jest katolicyzm.

9 W Polsce znajduje się 16 województw :  Dolnośląskie  Kujawsko-pomorskie  Lubelskie  Lubuskie  Łódzkie  Małopolskie  Mazowieckie  Opolskie  Podkarpackie  Podlaskie  Pomorskie  Śląskie  Świętokrzyskie  Warmińsko-mazurskie  Wielkopolskie  Zachodniopomorskie

10 Do swojej ojczyzny czuję przywiązanie, szacunek i miłość. Polska jest moim domem. Tu się wychowuję i tu czuję się bezpiecznie. Nie chciałabym mieszkać w żadnym innym kraju, ponieważ tutaj jest mi dobrze. Pomimo tego, że w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia i niektóre rzeczy nie podobają mi się to i tak kocham swój kraj. Dla Polski postaram się być dobrym, uczciwym i przykładnym obywatelem.

11 Polskie Symbole Narodowe:  Są one związane z tradycją historyczną i dziejami kraju. Przez poszczególne wieki i epoki historyczne charakteryzowały istnienie narodu i państwa polskiego. Zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich Polaka, pobudzały do działania w imię sprawy narodowej.

12 Kochać flagę, Lubić hymn, Kochać godło, Polskę czcić. Kolor biały i czerwony, To są Polski dwa kolory, Żeby Polskę godnie czcić, To Polakiem trzeba być.

13 Hymn – uroczysta i podniosła pieśń pochwalna o apostroficznym charakterze wypowiedzi, komponowana na cześć bóstwa, szczególnej osoby, wydarzenia, ojczyzny, a także idei. Godło – symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowej, prawnej lub społecznej, np. herb, gmerk, logo. Flaga - płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa czy jednostek podziału administracyjnego, wojsk i organizacji.

14 Symbole narodowe - to znaki naszego państwa, naszego narodu, każdego z nas. Ciągle towarzyszyły naszym przodkom w trudnej drodze do niepodległości. Za nie i w ich imię Polacy oddawali często to, co najważniejsze dla każdego człowieka – własne życie. Dlatego należy ciągle o nich pamiętać.

15 Autor : Klaudia Zimnoch kl. II „b” gim.


Pobierz ppt "Symbole Narodowe Polski: BIAŁO-CZERWONA FLAGA HYMN NARODOWY „MAZUREK DĄBROWSKIEGO” GODŁO – BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google