Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji wzrasta, a coraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji wzrasta, a coraz."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji wzrasta, a coraz bardziej skomplikowane i łatwiej dostępne informacje można przesyłać szybciej na większe odległości. Ułatwiają to wynalazki takie jak telefon czy komputer.

4 Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Wiele podobnych sposobów stosowanych jest do dzisiaj, np. przez niektóre plemiona afrykańskie, przeważnie podczas działań wojennych.

5 Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką. Powoli następowała ewolucja od rysowania do pisania. W starożytnym Egipcie oraz w dawnej Grecji pojęcia pisania i rysowania były tożsame.

6 Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin. Gdy pierwsze kable podmorskie skróciły czas podróży informacji przez oceany, dawniej liczony w tygodniach lub miesiącach, na świecie po raz pierwszy zaczęto używać określenia ‘globalna wioska’. Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej komunikacji na dłuższe odległości.

7 Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku Aleksander Bell dokonał pewnych ulepszeń tego aparatu. Pierwsze przenośne aparaty telefoniczne zaczęły być wykorzystywane przez wojsko i policję w latach 50. XX wieku w USA i w Szwecji.

8 W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax. Popularność faksów osiągnęła szczyt w latach 80. tego wieku, wraz ze spadkiem ich cen, jednak już od następnej dekady widać zmierzch tej technologii na rzecz komputerów i Internetu.

9 Od lat 90-tych komputery osobiste przejmują wiele funkcji telefonów - są w stanie zastępować telefon stacjonarny, łącząc w sobie funkcjonalność aparatu telefonicznego, faksu i automatycznej sekretarki. Darmowe programy najnowszych generacji, takie jak Skype, potrafią przekazywać głos z jakością nie ustępującą normalnym telefonom. Natomiast telefony komórkowe są w stanie przesyłać także inne niż głos rodzaje informacji – m.in. wiadomości tekstowe, graficzne, pliki komputerowe, a także łączyć się z Internetem.

10 Komputer umożliwia coraz łatwiejszy dostęp, do informacji. Bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego, jednak przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputery nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich.

11 Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami nastąpiło 21 listopada 1969. Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne. Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. W połączeniu z Internetem i akcesoriami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, takimi jak elektroniczny papier, komputer połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji. Już dziś komputer internetowy przejął większość usług udostępnianych w poprzednich dekadach przez fax i videotext, praktycznie całkowicie wchłaniając dawne sieci, takie jak BBS.

12 KONIEC http://tech.wp.pl/gid,13599523,img,13600061,page,2,title,Jak-kiedys-radzono-sobie-bez-telefonu- komorkowego,galeria.html?ticaid=111b58 http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744


Pobierz ppt "Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji wzrasta, a coraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google