Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby komunikacji. Komunikacja- definicja. Komunikacja to proces mający za zadanie wprowadzić Zmiany w świadomości zamierzonej przez nadawcę. Komunikacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby komunikacji. Komunikacja- definicja. Komunikacja to proces mający za zadanie wprowadzić Zmiany w świadomości zamierzonej przez nadawcę. Komunikacja."— Zapis prezentacji:

1 Sposoby komunikacji

2 Komunikacja- definicja. Komunikacja to proces mający za zadanie wprowadzić Zmiany w świadomości zamierzonej przez nadawcę. Komunikacja to czynność określana, jako proces polegający na wymianie informacji, która zachodzi pomiędzy uczestnikami tego procesu. Uczestnicy tacy dzielą się na nadawcę i odbiorcę w zależności od funkcji przez nich spełnianych w danym momencie. Na komunikację składają się następujące działania: zakodowanie myśli przez nadawcę, nadanie nośnika (fizyczne przekazanie go odbiorcy poprzez kanał formalny lub nieformalny), odebranie nośnika poprzez odbiorcę komunikatu odtworzenie treści informacji (dekodowanie). sprzężenie zwrotne

3 Sposoby komunikacji. Wszystko jest komunikacją, każdy gest, słowo, a nawet jego brak. W procesie skutecznego komunikowania się i kreowania pozytywnego wizerunku należy oprzeć się na podstawach teorii komunikacji. Komunikacja to zarówno rozmowa z przyjaciółmi, jak i ważna rozmowa o pracę. Skuteczne komunikowanie wymaga jednak samokontroli i dyscypliny – stosunkowo łatwo bowiem jest zapomnieć o chyba najważniejszych zasadach skutecznej komunikacji: jasności, zwięzłości oraz empatii.

4 Na przestrzeni wieków. Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja? Komunikacja może oznaczać celową wymianę poglądów w dialogu, ale też przypadkowy sygnał. Ewolucja mózgu odróżniła człowieka od zwierząt, gdy doprowadziła do powstania rewolucyjnego sposobu komunikacji - mowy. Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Doświadczenia przekazywane za pomocą języka stawały się coraz bogatsze, a człowiek mógł zmieniać się i przystosowywać się do otoczenia – bądź przystosowywać otoczenie do siebie – znacznie szybciej niż gatunki opierające się na genetycznej ewolucji. Mowa oznaczała możliwość koordynacji i współpracy, postępu technicznego, nauki, inżynierii, powstania pojęć abstrakcyjnych i kultury. Ulokowała człowieka na szczycie łańcucha pokarmowego, umożliwiając homo sapiens walkę i zwycięstwo nad zwierzęcymi drapieżnikami. Pośrednio umożliwiła podróże przez niesprzyjające tereny (morza, pustynie) i ekspansję człowieka we wszystkie rejony Ziemi.

5 Pierwsze pismo. Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’

6 Źródła http://europa.eu/legislation_summaries/institutional_affairs/decisi onmaking_process/l10117_pl.htm http://www.bpik.us.edu.pl/uniwersytet_szans_2004/komunikacja_i nterpersonalna.html http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744 http://notatek.pl/pomoce/nauki-humanistyczne/historia-prasy- radia-i-tv http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744


Pobierz ppt "Sposoby komunikacji. Komunikacja- definicja. Komunikacja to proces mający za zadanie wprowadzić Zmiany w świadomości zamierzonej przez nadawcę. Komunikacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google