Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób."— Zapis prezentacji:

1

2  Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób

3  Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką.

4  W przeciwieństwie do malowideł są to symbole pisane na ścianach, lub ułożone z materiałów np. kamieni. pierwsze symbole, petroglify, pojawiają się dopiero w okresie neolitu (10-9 tys. lat p.n.e)

5  Najstarszym podgatunkiem pisma są piktogramy, czyli pismo obrazkowe, w którym obrazy lub schematyczne rysunki przedmiotów są symbolami tych zjawisk. Symbole te nie przedstawiają dźwięków mowy – jest to alfabet semantyczny (od gr. sema, znak), a nie fonetyczny.

6  O ile najstarsze ideogramy pochodzą z mniej więcej tego samego okresu co najstarsze piktogramy, to pisma czysto ideograficzne spotykane w różnych kulturach świata, zostały wynalezione stosunkowo późno.

7  Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił graficzny zapis mowy.

8  Pisma starożytnych Egipcjan, Kreteńczyków, Hetytów czy mieszkańców Mezopotamii nie były pismami ideograficznymi. Już w swych najstarszych znanych nam formach słowa zbudowane były z symboli, połączonych w różne kombinacje.

9  Pisma fonetyczne-sylabiczne (sylabariusze) to takie zespoły symboli fonetycznych, w których poszczególne znaki są znakami samogłosek lub sylab, połączonych tak by przekazywały słowo mówione.

10  W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma.

11  Początkowo tylko spółgłoski miały swoje fonemy, ale kolejne mutacje alfabetu (m.in. fenicki – 1200 p.n.e) ewoluowały w kierunku włączenia samogłosek, co nastąpiło w alfabecie starogreckim (900 p.n.e), przodku alfabetów cywilizacji europejskiej. Kolejna wersje alfabetu z tej linii ewolucyjnej to alfabet etruski, a następnie alfabet rzymski (600 p.n.e.), z którego w prostej linii wywodzą się alfabety łacińskie, którymi się dziś posługujemy.

12  Wiele kultur stosowało sygnały wzrokowe, oparte na dymie i ogniu, nazywane dziś także ‘optycznym telegrafem’. 400 p.n.e. – Heliograf 1790 - Semafor

13  Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości.  Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a.

14  Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Faktycznie Bell dokonał pewnych ulepszeń w projektach Meucciego, Edisona i Gray’a, jednak jego największy nie pozostawiający żadnych wątpliwości wkład w rozwój komunikacji to stworzenie pierwszego komercyjnego systemu telefonu

15  Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została o publikowana w 1873 roku. Eksperymenty Heinricha Hertza z lat 1886-1888 przetarły drogę wynalazcom radia. Wynalazcom – gdyż, choć pierwszy patent otrzymał w Wielkiej Brytanii w 1896 Guglielmo Marconi

16  Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia (po raz pierwszy określenie to znajdujemy w Oxford Dictionary w 1897 roku).  Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw.

17  Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia – już w 1884 Paul Gottlieb Nipkow opatentował pierwszy system elektromechanicznego przesyłania obrazu.  Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku.  W 1980, w niespełna wiek po patencie Nipkowa, 98% rodzin w USA dysponowało odbiornikiem telewizyjnym.

18  Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada 1969. Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne, wykorzystując usługę Bulletin Board Services (BBS). 1 stycznia 1983 ARPANET zaczął stosować protokoły TCP/IP i to zdarzenie uznaje się za moment jego transformacji w Internet.

19  http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744 http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna  http://www.fototrip.pl/zdjecie,11917.html http://www.fototrip.pl/zdjecie,11917.html  http://www.libuszamuzeum.iap.pl/?id=51091&location=f&msg=1&lang_i d=PL http://www.libuszamuzeum.iap.pl/?id=51091&location=f&msg=1&lang_i d=PL  http://www.e-france.eu/index.php/kontakt http://www.e-france.eu/index.php/kontakt  http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/kolej/srk_sygn.php http://www.kontrakt-bhp.com.pl/paul/kolej/srk_sygn.php  http://gadzetomania.pl/2010/11/24/wynalazki-ktore-odchodza-do- lamusa http://gadzetomania.pl/2010/11/24/wynalazki-ktore-odchodza-do- lamusa  http://www.zenibyfajnie.pl/kat/radio http://www.zenibyfajnie.pl/kat/radio  http://www.commsmea.com/13663-uaes-etisalat-warns-of-internet- disruption/ http://www.commsmea.com/13663-uaes-etisalat-warns-of-internet- disruption/  http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=1&t=617 http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=1&t=617


Pobierz ppt " Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób."

Podobne prezentacje


Reklamy Google