Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby komunikacji na odległość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby komunikacji na odległość"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby komunikacji na odległość

2 p.n.e – Mowa Ewolucja mózgu odróżniła człowieka od zwierząt, gdy doprowadziła do powstania rewolucyjnego sposobu komunikacji - mowy. Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa pozwalała na : Współprace miedzy gatunkami Postęp techniczny Rozwój nauki Powstanie pojęć Bardziej swobodne przmieszczanie się ludnosci Ulokowanie człowieka na pierwszorzędnym miejscu wśród królestw

3 p.n.e - Pierwsze symbole Wynalezienie mowy nie było w pełni wystarczające do przekazu informacji. Mowa jak powszechnie wiadomo jest czym nietrwałym i zmiennym. W ten sposób zaczęto stosować symbole, które czasem zaczęły utożsamiać się z pismem

4 3300 p.n.e. – Pismo Pismo – system umownych znaków, za pomocą których można utrwalić język. Pismo klinowe – najstarsza na świecie odmiana pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok lat przed naszą erą. Pismo było darzone wielkim szacunkiem. Starożytni Egipcjanie uważali za jego twórcę Thota, boga kultury, nauki i magii. Nebo, syn Marduka, był babilońskim bogiem pisma – i ludzkiego przeznaczenia. Według tradycji żydowskiej pismo wynalazł Mojżesz, według mitów greckich – Hermes. Klasa urzędników rządzących imperium chińskim, literati, za jedną z najważniejszych cech wykształconego człowieka uważała zdolność czytania i pisania.

5 2000 p.n.e. - Pismo fonetyczne – alfabetyczne
Pismo fonetyczne istnieje w dwóch odmianach ― sylabicznej (np. pismo japońskie, w którym jeden znak odpowiada jednej sylabie) i alfabetycznej (tu znak odnosi się do głoski). Było on używany w Egipcie przez Semitów, którzy nadali egipskim hieroglifom nowe nazwy. Dopiero w II w. p.n.e powstały dobrze nam znane litery: A a, B b, C c itd.

6 przeznaczone do komunikacji międzynarodowej
Kody służace porozumiewaniu sie Specyficznym rodzajem kodów są sztuczne języki, stworzone od podstaw przez grupę ludzi. Języki te można podzielić na trzy grupy: przeznaczone do komunikacji międzynarodowej stworzone do celów artystycznych i estetycznych stworzone do celów naukowych i filozoficznych

7 Sygnału optyczne Wiele kultur stosowało sygnały wzrokowe, oparte na dymie i ogniu, nazywane dziś także ‘optycznym telegrafem’. Ognisko było przykrywane koszem lub matą i odsłaniane, w ciągu dnia wypuszczając w różnych odstępach czasu smugi dymu, a w nocy dając migające światło.

8 Sygnały dźwiękowe Kultury żyjące na obszarach obfitujących w duże drzewa stosowały wydrążone pnie drzew, niekiedy przykryte skórą, czyli bębny – ten wynalazek powstał niezależnie od siebie w wielu kulturach afrykańskich i amerykańskich. Rogi, bębny i inne sposoby przekazywania dźwięku były także często używane do komunikacji na polach bitew.

9 poczta chiński system pocztowy jest z pewnościa najstarszym dalej działającym – dzisiejsza poczta chińska wywodzi się w ciągłej linii od reform za czasów dynasti Qin ( p.n.e) Rzymska poczta jest jedną z lepiej udokumentowanych ze świata antycznego. Cursus publicuszostała utworzona w czasach Oktawiana Augusta (62 p.n.e – 12 n.e), pierwotnie przeznaczona dla służb rządowych, wkrótce potem została jednak rozszerzona na obywateli rzymskich. Systemy pocztowe istniały w państwach Karola Wielkiego, Zakonu Krzyżackiego i wielu innych państw średniowiecznych. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielu szlachciców miało własnych kurierów-listonoszy. Niepiśmienni korzystali z usług skryby, piszącego i czytającego listy.

10 Telegraf Claude Chappe wynalazł telegraf w 1794 r. Jako wynalazca telegrafu często jest podawany Samuel Morse( ), choć wielu innych wynalazców opatentowało różne wersje tego urządzenia. Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin. Gdy pierwsze kable podmorskie skróciły czas podróży informacji przez oceany, dawniej liczony w tygodniach lub miesiącach, na świecie po raz pierwszy zaczęto używać określenia ‘globalna wioska’. Telegrafy były uznawane za dokumenty prawnie wiążące w transakcjach handlowych.

11 Telefon

12 Radio

13 komputer

14 telewizja

15 Sieci komputerowe (Internet)


Pobierz ppt "Sposoby komunikacji na odległość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google