Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KŁAMCZUCHA 1979 Poznań Małgorzata Musierowicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KŁAMCZUCHA 1979 Poznań Małgorzata Musierowicz."— Zapis prezentacji:

1 KŁAMCZUCHA 1979 Poznań Małgorzata Musierowicz

2 Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu
Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utworów dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka zabawek. Ukończyła PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego". Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małomówny i rodzina". Napisała wiele książek dla młodszych dzieci. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści dla dziewcząt zwany „Jeżycjadą” - od dzielnicy Poznania, w której mieszkają bohaterowie. Na motywach powieści "Kłamczucha" został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Za swoje książki autorka otrzymała wiele nagród, m.in. za "Kłamczuchę" przyznano jej "Złote koziołki". Jej książki są tłumaczone na wiele języków.

3 STRESZCZENIE KSIĄŻKI Pewnego dnia Aniela ,będąc „na wagarach”, poznała chłopca o imieniu Paweł, który pochodził z Poznania. Nastolatka zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia .Postanowiła znaleźć się blisko niego . Podjęła naukę w Liceum Poligraficzno-Księgarskim. Będąc w Poznaniu udała się do rodziny ze strony ojca. Po jakimś czasie pobytu w Poznaniu poszła do ciotki Lilii prosić o wynajęcie pokoju u niej. Od tamtej pory wynajmowała niewielki pokoik po studencie. Po nieprzyjemnym incydencie postanowiła pomóc Tosi. Ucharakteryzowana udała się z dziećmi do państwa Nowackich aby wziąć na siebie całą winę. Pani Nowacka zaproponowała Anieli pracę jako pomoc domowa. Aniela zgodziła się dopiero gdy zobaczyła Pawełka , który wyszedł z pokoju obok. Teraz co dzień widywała i obserwowała Pawełka. Czasem praca przeszkadzała Anieli w nauce . Dziewczyna na początku uczyła się zupełnie bez zainteresowania, jednak później zainteresowała się poligrafią i zdobywała dobre oceny .Mimo wszystko najbardziej interesował ją teatr .Po ukazaniu swoich hobby dostała rolę w przedstawieniu. Przedstawienie zakończyło się dla niej sukcesem. Bohaterka przekonała się , że stała się lepsza i że kiedy jest się dobrym dla innych inni są lepsi dla nas.

4 BOHATEROWIE Aniela Kowalik -to dziewczyna inteligentna, oczytana, obdarzona poczuciem humoru, a jednocześnie zamiłowaniem do dramatyzmu. Interesuje się teatrem, chce zostać aktorką. Jest energiczna i zaradna. Z powodu próżności często rezygnuje z noszenia dużych okularów, co prowadzi do zabawnych omyłek, napędzających akcję. Pracowała u matki Pawła jako Franciszka Wyrobek. Józef Kowalik - ojciec Anieli, starający się surowo wychowywać krnąbrną córkę. Syn Weroniki i Jana. Mamert Kowalik - mieszkający z rodziną w Poznaniu, kuzyn Józefa i wuj Anieli, z zawodu chirurg. Tosia Kowalik - żona Mamerta, pianistka, mama Romci i Tomcia. Romcia i Tomcio - zwane też Mamerciątkami; pomysłowe dzieci Tosi i Mamerta. Ciotka Lila - ekscentryczna starsza pani, emerytowana nauczycielka, wielbicielka malarstwa i literatury, krewna Tosi. Paweł Nowacki - bardzo przystojny, rozpieszczony blondyn, syn wicedyrektorki, którego Aniela poznaje w Łebie. Robert Rojek - zwany też Robrojkiem; sympatyczny kolega Anieli z nowej szkoły i jej wytrwały wielbiciel (dziewczyna nie odwzajemnia uczucia). Danusia - nieco sztuczna dziewczyna z ambicjami artystycznymi, także zainteresowana Pawełkiem; postać znana z poprzedniego tomu Jeżycjady – „Szusta klepka” , w którym była wymigującą się od nauki przyjaciółką głównej bohaterki Cesi. Pani Wicedyrektor Dąbek-Nowacka - mama Pawełka, u niej Aniela pracowała pod zmyślonym nazwiskiem, jako Franciszka Wyrobek. Profesor Dmuchawiec - nauczyciel w szkole Pawła Nowackiego. Reżyseruje przedstawienie teatralne w domu Pawła.

5 Adaptacja filmowa Polski film familijny „Kłamczucha” powstał w 1981 roku na podstawie książki Małgorzaty Musierowicz. Jego premiera odbyła się 3 września 1982 roku. W głównych rolach wystąpili: Małgorzata Wachecka - Aniela Grzegorz Matysik - Paweł Marek Wójcicki - Robert Ewa Borowik - Tosia Irena Kownas - wicedyrektor Sława Kwaśniewska - ciocia Lila Tatiana Sosna-Sarno - Danka Justyna Zaremba - Romcia Ryszard Dembiński - profesor Wiesław Drzewicz - Dmuchawiec Wirgiliusz Gryń - ojciec Leonard Pietraszak - Mamert Piotr Pieszyński - Tomcio

6 CYTATY – Dorota ma palto – dyktowała ciotka Lila (...). Napisałeś? Tomcio wydał dźwięk potakujący i podrapał się długopisem po policzku, znacząc przy tym niebieską krechę na jego różowej okrągłości. – Pokaż – ciotka Lila podeszła do stołu. Ujrzała nierówne kulfony formujące się w zdanie: „Dorota ma jelito”. – Tomasz! Jakie znów jelito?! – Grube – mruknął syn chirurga. – Dlaczego nie piszesz tego, co ci dyktuję? – Bo sama ciocia mówiła, że nieważne, co się pisze, tylko jak. – Bzdury! Nie mogłam mówić czegoś podobnego – obruszyła się starsza pani. – Dorota ma palto, palto, rozumiesz? A wiesz, dlaczego: ma palto, a nie: ma jelito? – Bo idzie jesień – odparł Tomcio ze zniechęceniem. W ciągu dwóch miesięcy nauki szkolnej przekonał się, że ilekroć go pytano o przyczynę jakiegoś zjawiska, zawsze miała ona związek z nadejściem jesieni. Tym razem jednak nie trafił. – Co ma jesień do tego? – zdziwiła się ciotka Lila. – Dorota dlatego ma palto, żebyś ty się nauczył pisać. Proszę: Dorota ma palto. To palto Inki. – Ja nie rozumiem – zirytował się Tomcio. – Wspólne mają czy co? – Ty nie filozofuj, ty pisz. Nieważne, co się pisze, ważne jak. – A widzi ciocia. – Tomasz, ja z tobą oszaleję! – ciotka Lila została przyłapana na gorącym uczynku i to ją zirytowało. – Powtarzam, nie zadawaj głupich pytań, tylko pisz: Dorota ma jelito. – Palto ma... – Znów przekręcasz! Milcz! I pisz! Dorota ma jelito. To jelito Inki. Napisałeś? Czego się śmiejesz? – Hihi, ciociu, a jak się pisze: „syjamskie” czy „sjamskie”? Jedna panna drugiej pannie gotowała w wannie... Jedna krowa drugiej krowie przylała po głowie. Jedna lalka drugiej lalce odgryzła palce. Jedna myszka drugiej myszce deptała po kiszce. Jestem kłamczucha, leń, złośnica i w ogóle nic dobrego. Wielkie historie miłosne mogą nie mieć końca. Ale co muszą mieć nieodzownie – to początek. – Czy biedronka ma uszy? – spytała Romcia, celując palcem wskazującym w Anielę. Zaskoczona Aniela przyjrzała się dokładnie stworzeniu, które stało tuż przed nią, czekając surowo na odpowiedź. Romcia miała błękitne oczy i wodziła nimi chłodno i obiektywnie po twarzy gościa. – Nie wie – mruknął Tomcio, szturchając siostrę łokciem. – Tak też myślałem. Od odpowiedzi najwyraźniej mogło wiele zależeć. Aniela zdecydowała się w jednej chwili. – Biedronka nie ma uszu – odparła stanowczo. – Ale wcale tego nie żałuje. Gdyby miała uszy, zamęczyłby ją huk odrzutowców. Dzieci spojrzały po sobie. – Dobrze mówi. – Dobrze. Sympatyczna, okulary ma. – I zeza.

7 KŁAMSTWA KŁAMCZUCHY (ANIELI)
Skłamała wujkowi, że tata wie o jej przyjeździe Powiedziała wujowi, że nie dostała się do internatu Powiedziała Tosi, że jej dzieci wypiły mleko a one je wylały Powiedziała Pawełkowi, że nie nosi okularów Powiedziała, że jej ojciec ożenił się po raz drugi Przedstawiła się jako Frania Skłamała, że lubi malować

8 Geneza i gatunek utworu
Powieść Kłamczucha jest drugim tomem z cyklu Jeżycjada. Opowiada o losach młodych ludzi, ich kłopotach i radościach szkolnych, pierwszych miłościach, stosunkach ze światem dorosłych, wartościach, które warto szanować i o które warto walczyć. Bohaterka tej powieści - Aniela Kowalik - przyjeżdża do Poznania z Łeby, bo tu mieszka jej ukochany - Pawełek Nowacki. Dziewczyna ma skłonności do naciągania prawdy, a nawet tworzenia nieprawdziwych historii, bo wyznaje zasadę, że kłamstwo ułatwia życie. W trakcie powieści dowiaduje się, że nie zawsze tak jest, poznaje ciekawych ludzi, uczy się w Liceum Poligraficznym, stawia też pierwsze kroki na scenie. Pod względem gatunkowym to powieść młodzieżowa. Mamy tu kilka wątków: główny - dotyczy Anieli, poboczne - życie rodziny Mamerta Kowalika, ojca dwojga niesfornych bliźniąt; obraz szkoły - Liceum Poligraficznego, życie klasowe, wybory najmilszej poligrafiki. Kłamczucha została wydana w 1979 r. i do dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodych czytelników.

9 JEŻYCJADA 1977 Szósta klepka Kłamczucha Kwiat kalafiora Ida sierpniowa Opium w rosole Brulion Bebe B Noelka Pulpecja 1993 Dziecko piątku 1994 Nutria i Nerwus 1996 Córka Robrojka 1998 Imieniny Tygrys i Róża 2002 Kalamburka 2004 Język Trolli 2005 Żaba Czarna polewka Sprężyna

10 RECENZJA „Kłamstwo ma krótkie nogi”. „Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz jest książką młodzieżową, pełną ciepła i humoru z ciekawymi wątkami. Autorka opisała siedem miesięcy życia bohaterki. Książkę czyta się z zainteresowaniem i zapartym tchem. Powieść ta opowiada o Anieli Kowalik, która została obdarzona wielką wyobraźnią i czymś, co powszechnie nazywamy urokiem osobistym. Pokazuje jak bardzo nastolatka może poświęcić się dla miłości i jak ciągłe kłamstwa mogą skomplikować życie. Oszustwa, które wymyśla często bawią, ale czasami też zaskakują. Aniela jest w tym tak dobra, że czasami myślimy, iż mówi prawdę, choć tak naprawdę wcale tego nie robi. Głównym wątkiem jest miłość Anieli do Pawła, którego spotkała nad morzem i chęć poznania go. Akcja w książce jest wartka i szybka, dlatego nie potrafimy oderwać się od czytania i chcemy dowiedzieć się jak dalej potoczą się losy kłamczuchy. Główna bohaterka nauczyła mnie, że kłamstwo nigdy nie popłaca i tak jak mówi się w znanym przysłowiu „ma krótkie nogi” to znaczy, że zawsze wyjdzie na jaw. Jest to książka, którą mogę Wam polecić do czytania na przykład w zimowe wieczory - na pewno będziecie nią zachwyceni. Może sięgniecie również po inne utwory Małgorzaty Musierowicz.

11 NATALIA DUDEK KLASA I GIMNAZJUM
ZESPÓŁ OŚWIATOWY W SZYSZKACH OPIEKUN PANI JUSTYNA WIŚNIEWSKA

12 BIBLIOGRAFIA Małgorzata Musierowicz: Kłamczucha. Łódź 2006.


Pobierz ppt "KŁAMCZUCHA 1979 Poznań Małgorzata Musierowicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google