Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorka: Małgorzata Musierowicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorka: Małgorzata Musierowicz"— Zapis prezentacji:

1 Autorka: Małgorzata Musierowicz
„Kłamczucha” Autorka: Małgorzata Musierowicz

2 Dane o autorce Małgorzata Musierowicz - urodzona w 1945 roku. Z wykształcenia artysta grafik (absolwentka Wydziału Grafiki, na poznańskim PWSSP), najbardziej znana jako autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, projektantka zabawek, pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego". Jej pasją jest hodowla róż w ogródku. Jednak ta twórczość od lat pozostaje w cieniu jej pisarstwa. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małomówny i rodzina", rozpoczynającą cykl pełnych ciepła i humoru powieści dla dziewcząt - "Jeżycjada". Autorka napisała także wiele książek dla młodszych dzieci. Na motywach powieści Kłamczucha został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 roku na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Jest siostrą Stanisława Barańczaka, znanego poety i tłumacza. Mężatka, babcia, matka czworga dzieci, z których najstarszy - Andrzej skończył studia w Wyższej Szkole Zarządzania, Zosia - studentka romanistyki, mężatka; uczuciowa i spontaniczna studentka Emilia oraz licealista Bolo. Wszyscy mieszkają w Poznaniu, w dużym przedwojennym domu. Oboje państwo Musierowiczowie są z zawodu plastykami, a że wszyscy w domu lubią czytać, cały dom przepełniony jest książkami, sztalugami oraz obrazami. Za swoje książki pani Małgorzata otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą "Kłamczuchę" przyznano jej "Złote koziołki". Jej pełne humoru i ciepła książki rozchodzą się jak "świeże bułeczki" i są tłumaczone na wiele języków, także na japoński.

3 Książki autorki : 1975 „Małomówny i rodzina” 1977 „Szósta klepka”
1979 „Kłamczucha” „Kwiat kalafiora” 1981 „Ida sierpniowa” „Opium w rosole” 1990 „Brulion Bebe B.” „Noelka” 1993 „Pulpecja” „Dziecko piątku” 1994 „Nutria i Nerwus” „Córka Robrojka” 1998 „Imieniny” „Jugrys i Róża” 2002 „Kalamburka” „Język Trolli” 2005 „Żaba” „Czarna polewka” 2008 „Sprężyna” „McDusia”

4 Czas i miejsce akcji powieści :
Czas akcji : Akcja rozpoczęła się w piękny słoneczny dzień w maju 1977 roku, a kończy się w Wigilię Miejsce akcji : Wydarzenia rozgrywają się w dwóch miejscach : Początkowo w Łebie Następnie w Poznaniu

5 Plan wydarzeń : 1. Spotkanie się Anieli z Pawełkiem w Łebie- miłość. 2. Wysyłanie listów. 3. Przyjazd Anieli do liceum w Poznaniu. 4. Mieszkanie u rodziny Mamertów. 5. Nie wypite mleko Mamerciątek - pierwsze kłamstwo Anieli. 6. Rozmowa z ciotką Lilą i wynajem u niej pokoju. 7. Zabawa Mamerciątek w wypożyczalnie sprzętu piaskowego. 8. Aniela pracuje jako pomoc domowa w domu Pawełka. 9. Próby teatralne w domu Pawełka. 10. Aniela gra Hamleta. 11. Aniela zaprasza do kawiarni Robrojka i Pawełka. 12. Pawełek zjada 19 pączków i jedzie do szpitala na oczyszczenie żołądka. 13. Aniela zaprasza rodzinę i przyjaciół na spektakl . 14. Paweł wyjawia Anieli, że wiedział o jej kłamstwach. 15. Święta Bożego Narodzenia.

6 Streszczenie : Powieść „Kłamczucha” jest autorstwem Małgorzaty Musierowicz. Czas akcji książki rozpoczyna się w maju 1957 roku w Łebie. Pewnego dnia główna bohaterka Aniela Kowalik niespodziewanie napotkała na swojej drodze Pawełka Nowaka. Pawełek pochodził z Poznania, a w Łebie był w celach zdrowotnych. Chodził do II klasy liceum. Aniela automatycznie się w nim zakochała. Wybrała się z nim na randkę, która okazała się najwspanialszą chwilą w jej życiu. Po wyjeździe ukochanego, intensywnie korespondowali ze sobą. Jednak Anieli to nie wystarczało. Postanowiła wyjechać do wujostwa w Poznaniu, aby często widywać się z Pawełkiem. Zamieszkała u wujostwa, lecz nie miała tam własnego kąta. Postanowiła zdobyć pieniądze na pokój. Zaczęła pracować jako pomoc domowa u szefowej Tosi. W domu, gdzie pracowała okazało się, że mieszka tam również jej ukochany, a zarazem syn pani Nowak. Pawełek nie poznał Anieli, ponieważ zmieniła swój wygląd i przedstawiła się jako Franciszka Wyrobek. Pewnego dnia Aniela jak co dzień była w pracy, ale ku jej zdumieniu Pawełek zaprosił ją do pokoju, aby obejrzała próbę Szekspira. Dostała rolę Hamleta. Przez co zaczęła bardziej poznawać Pawełka (z gorszej strony). Aniela w dalszym ciągu korespondowała z ukochanym. Umówili się na randkę w Poznaniu. Jednak spotkanie nie doszło do skutku, ponieważ Pawełek wziął Anielę za Franie. Prawda, że Frania to Aniela wyszła na jaw dopiero po wieczorku poetyckim, kiedy Pawełek jej to wyznał. Aniela coraz bardziej odsuwała się od ukochanego. Jednym z powodów okazało się to, że wiersz , który napisał do niej , był autorstwa jego koleżanki, a nie jego. Stawała się mniej wrażliwa, a nawet obojętna. Najlepszym przykładem może być historia z pączkami, po których Pawełek źle się poczuł i musiał jechać na pogotowie, a Aniela zignorowała jego stan. Historia Anieli Kowalik nie miała szczególnego zakończenia. Z jej miłości nic nie wyszło. Zrozumiała , że kłamstwo ma zawsze krótkie nogi, i zawsze wychodzi na jaw. W książce „Kłamczucha” podobał mi się dostatek przygód, dzięki czemu bardzo mnie zaciekawiła. Interesująca okazała się historia miłosna, gdzie główna bohaterka zakochuje się i w trakcie poznania charakteru oblubieńca zaczyna właściwie go oceniać.

7 Charakterystyka Anieli :
Aniela Kowalik to tytułowa bohaterka powieści M. Musierowicz pt. "Kłamczucha". Mieszkała wraz z ojcem rybakiem w Łebie. Gdy dziewczynka miała dwa lata, zmarła jej mama. Aniela była nastolatką. Miała ciemne włosy, czarne, żywe oczy i śniadą karnację. Nosiła warkocz ściągnięty gumką. Na nosie widniały duże okulary z grubymi szkłami, których wstydziła się przed Pawełkiem. Miała różowe policzki i duży, zawadiacki nos. W Poznaniu przed rodziną Mamertów zgrywała biedną, pokrzywdzoną. Potrafiła doskonale ucharakteryzować się, kiedy wcielała się w rolę Franciszki Wyrobek. Źle się wtedy ubierała i czesała, malowała się jasnym kremem, co nie pasowało do jej cery. Dziewczyna miała dość pogodne usposobienie. Temperament jej był wybuchowy i daleki od łagodności. Cechowała się spontanicznością i potrafiła się rozpłakać, najczęściej z powodu Pawełka. Aniela miała zdolności aktorskie, świetnie zagrała główną rolę w "Hamlecie" Szekspira. Swój talent wykorzystywała również w życiu. Grała przed Pawełkiem, jego mamą, Mamertami, ciocią Lilą. Bardzo dobrze się uczyła, chociaż poligrafia jej nie interesowała. Była oczytana i inteligentna Nastolatka wykazywała dużą samodzielność i odznaczała się zaradnością. Aniela był energiczna, koleżeńska, opiekuńcza. Przyjaźniła się z Robertem, zajmowała się dziećmi. Stale utrzymywała kontakt ze swoją przyjaciółką Kasią, korespondowała z nią. Dziewczyna miała skłonności do kłamstwa. Oszukiwała, żeby osiągnąć swój cel i serce Pawełka. Nie przewidziała, że "kłamstwo ma krótkie nogi" i wszystko wyjdzie na jaw. Aniela bardzo kochała swojego ojca, tęskniła za nim i troszczyła się, chociaż często dochodziło między nimi do kłótni. Ojciec był przeciwny jej wyjazdowi do Poznania. Miłość Anieli do Pawła była wielka i ślepa, dziewczyna była gotowa zrobić dla niego wszystko. W niektórych sytuacjach bohaterka była samolubna, myślała tylko o sobie. Moim zdaniem Aniela była osobą pozytywną. W stosunku do przyjaciół postępowała szczerze i wybaczyłabym jej kłamstwo. Mogłabym się z nią zaprzyjaźnić.

8 Charakterystyka Pawła :
Jednym z głównych bohaterów książki M. Musierowicz pt. „Kłamczucha” był Paweł Nowacki. Chłopak pochodził z bogatej rodziny mieszkającej w Poznaniu. Do Łeby przyjechał na dwa tygodnie ze względu na swoje zdrowie. Tam poznał Anielę Kowalik. Paweł był wysokim blondynem. Jego oczy miały kolor szafirowy, a rysy twarzy przypominały rzymski typ urody. Jego ubiór był schludny i zadbany. Chłopak był bardzo miły i sympatyczny. Zawsze służył pomocą. Jednak jak każdy człowiek miał kilka wad. Paweł bardzo lubił kłamać, przez co wielu jego znajomych mogło się na nim zawieść. Chłopak nigdy nie miał problemów z nawiązaniem nowych znajomości. W towarzystwie swoich rówieśniczek czuł się bardzo dobrze, imponował dziewczynom za każdym razem, gdy to tylko możliwe. W uczuciach był niewierny. Nigdy nie był w stanie odmówić pomocy innej dziewczynie. Paweł interesował się sztuką i teatrem. Nie bał się nowych ról, które musiał grać w różnych przedstawieniach. Wolny czas spędzał głównie na zawieraniu nowych znajomości i przygotowaniu się do przedstawień. Ten chłopak nie bał się wyzwań i chętnie się ich podejmował, aby jak najczęściej móc imponować innym. Moim zdaniem Paweł nie do końca jest bohaterem pozytywnym. Mimo dobrego serca i ogromnej odwagi chłopak ma wiele wad. Nie chciałabym mieć takiego przyjaciela jak bohater „Kłamczuchy”, ponieważ nie wiem czy mogłabym mu zaufać i zawsze polegać na nim.

9 Bohaterowie : Józef Kowalik - ojciec Anieli , dalekomorski rybak
Mamert Kowalski - kuzyn ojca Anieli , mieszkający w Poznaniu , lekarz oraz chirurg . Teofila Kowalik - żona Mamerta , nauczycielka w szkole muzycznej . Tomcio i Romcia Kowalik - dzieci państwa Kowalik Ciocia Lila - malarka wynajęła Anieli pokój . Robert Rojek - kolega z klasy Profesor Dmuchawiec - nauczyciel języka polskiego Ola Sobkowiak – koleżanka z klasy Kasia Kurkówna – przyjaciółka Anieli Cesia i Danusia - koleżanki Pawła

10 Problematyka utworu : Powieść dotyczy następujących problemów:
- dążenie do samodzielności dorastającej dziewczyny; - model domu rodzinnego, rodzina silnie związana miłością i autentyczną przyjaźnią; - wybór drogi postępowania w życiu, zasady kierowania się uczciwością i gotowością niesienia pomocy innym ludziom.

11 Kłamstwa Anieli Kowalik :
1. Skłamała wujkowi, że tata wie o jej przyjeździe 2. Powiedziała wujowi, że nie dostała się do internatu 3. Powiedziała Tosi, że jej dzieci wypiły mleko, a one je wylały 4. Powiedziała Pawłowi, że nie nosi okularów 5. Powiedziała, że jej ojciec ożeni się po raz drugi 6. Przedstawiła się jako Frania

12 Geneza i gatunek utworu :
Powieść Kłamczucha jest drugim tomem z cyklu Jeżycjada o losach młodych ludzi, ich kłopotach i radościach szkolnych, pierwszych miłościach, stosunkach ze światem dorosłych, wartościach, które warto szanować i o które warto walczyć. Bohaterka tej powieści - Aniela Kowalik - przyjeżdża do Poznania z Łeby, bo tu mieszka jej ukochany - Pawełek Nowacki. Dziewczyna ma skłonności do naciągania prawdy, a nawet tworzenia nieprawdziwych historii, bo wyznaje zasadę, że kłamstwo ułatwia życie. W trakcie powieści dowiaduje się, że nie zawsze tak jest, poznaje ciekawych ludzi, uczy się w Liceum Poligraficznym, stawia też pierwsze kroki na scenie. Pod względem gatunkowym to powieść młodzieżowa. Mamy tu kilka wątków: główny - dotyczy Anieli, poboczne - życie rodziny Mamerta Kowalika, ojca dwojga niesfornych bliźniąt; obraz szkoły - Liceum Poligraficznego, życie klasowe, wybory najmilszej poligrafki. Kłamczucha została wydana w 1979 r. i do dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodych czytelników.

13 Adaptacja filmowa : Film fabularny Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1981 Premiera: Gatunek: Film dla dzieci (młodzieży) Dane techniczne: Barwny m. 98 min. Reżyseria: Anna Sokołowska Scenariusz: Małgorzata Musierowicz, Anna Sokołowska Zdjęcia: Jacek Korcelli Scenografia: Tadeusz Myszorek, Tatiana Manżett Dekoracja wnętrz: Tadeusz Myszorek, Tatiana Manżett Kostiumy: Krystyna Świnoga-Kycia Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz Dźwięk: Krzysztof Wodziński Montaż: Maria Kuźmińska-Lebiedzik Charakteryzacja: Jolanta Szklarek Kierownictwo produkcji: Stefan Łojek Produkcja: Studio Filmowe Kadr Obsada aktorska: Małgorzata Wachecka (Aniela), Grzegorz Matysik (Paweł), Marek Wójcicki (Robert), Ewa Borowik (Tosia), Irena Kownas (wicedyrektor)

14 Fabuła adaptacji filmowej :
Małgorzata Musierowicz należy do ulubionych autorek czytelników kilku- i kilkunastoletnich. Debiutowała powieścią "Małomówny i rodzina". Popularność przyniósł jej cykl zatytułowany "Jeżycjada", na który złożyły się znane utwory, jak : "Szósta klepka", Ida sierpniowa", "Kwiat kalafiora", "Opium w rosole", "Brulion Bebe B.", "Noelka" , czy wreszcie "Kłamczucha", na kanwie której powstał scenariusz filmu. Autorka z powagą traktuje problemy nastoletnich bohaterów swoich książek. Bez ironii i przesadnego sentymentalizmu ukazuje młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie, przeżywają pierwsze, wielkie miłości i przyjaźnie, często popadają w konflikty. Bohaterka "Kłamczuchy", Aniela Kowalik, ma szesnaście lat, mieszka wraz z ojcem rybakiem w Ustce. Jej pasją jest teatr, marzy o karierze aktorki. Kiedy pewnego dnia spotyka w swym rodzinnym miasteczku sympatycznego chłopaka, zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Paweł Nowacki, który pochodzi z Poznania, gdzie mieszka i uczy się w liceum, wkrótce wyjeżdża. Przeżywająca swą pierwszą miłość Aniela nie może znieść rozstania z ukochanym. Postanawia za wszelką cenę być z nim, nawet kosztem najbliższych. Zjawia się niespodziewanie u mieszkających w Poznaniu dalekich krewnych i opowiada zmyśloną historyjkę o powtórnym małżeństwie ojca. Rodzina wzruszona smutnym losem nastolatki, zatrzymuje ją u siebie. Tymczasem Aniela konsekwentnie realizuje swój szalony plan. Przed południem chodzi do szkoły poligraficznej, a po lekcjach przeistacza się we Franciszkę Wyrobek, która jako pomoc domowa jest zatrudniona u Nowackich. W filmie obok aktorów zawodowych wystąpili licealiści i studenci. Anielę, tytułową kłamczuchę, zagrała Małgorzata Wachecka, wówczas uczennica jednej z łódzkich szkół średnich. W jej filmowego ukochanego wcielił się student PWST w Krakowie, Grzegorz Matysik.

15 Ile wiesz o książce i o autorce ?
W którym roku urodziła się autorka „Kłamczuchy” ? a) w 1977 roku b) w 1964 roku c) w 1945 roku W którym roku powstała powieść „ Kłamczucha ” ? a) w 1979 roku b) w 1980 roku c) w 1975 roku W kim zakochała się Aniela główna bohaterka powieści „Kłamczucha”? a) w Robercie Rojku b) w Pawle Nowickim c) w nikim Hodowlą jakich kwiatów zajmuje się Małgorzata Musierowicz ? a) róż b) tulipanów c) bratków W jakim mieście było liceum Anieli ? a) Łebie b) Warszawie c) Poznaniu Kiedy kończy się powieść ? a) Wilekanoc b) Wigilie c) Trzech Króli

16 Autorstwa : Krystiana Wdowczyka IV C


Pobierz ppt "Autorka: Małgorzata Musierowicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google