Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ. Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utwor ó w dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAŁGORZATA MUSIEROWICZ. Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utwor ó w dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka."— Zapis prezentacji:

1 MAŁGORZATA MUSIEROWICZ

2 Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utwor ó w dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka zabawek. Ukończyła PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego". Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małom ó wny i rodzina". Napisała wiele książek dla młodszych dzieci. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści dla dziewcząt zwany Jeżycjadą - od dzielnicy Poznania, w kt ó rej mieszkają bohaterowie. Na motywach powieści "Kłamczucha" został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Za swoje książki autorka otrzymała wiele nagr ó d, m.in. za "Kłamczuchę" przyznano jej "Złote koziołki". Jej książki są tłumaczone na wiele język ó w. Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utwor ó w dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka zabawek. Ukończyła PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego". Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małom ó wny i rodzina". Napisała wiele książek dla młodszych dzieci. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści dla dziewcząt zwany Jeżycjadą - od dzielnicy Poznania, w kt ó rej mieszkają bohaterowie. Na motywach powieści "Kłamczucha" został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Za swoje książki autorka otrzymała wiele nagr ó d, m.in. za "Kłamczuchę" przyznano jej "Złote koziołki". Jej książki są tłumaczone na wiele język ó w.

3 1977 Szósta klepka 1979 Kłamczucha 1981 Kwiat kalafiora 1981 Ida sierpniowa 1986 Opium w rosole 1990 Brulion Bebe B Noelka 1993 Pulpecja 1993 Dziecko piątku 1994 Nutria i Nerwus 1996 Córka Robrojka 1998 Imieniny 1999 Tygrys i Róża 2002 Kalamburka 2004 Język Trolli 2005 Żaba 2006 Czarna polewka 2007 Sprężyna

4 Akcja rozpoczyna się w piękny i słoneczny dzień w maju 1977 roku, a kończy się w Wigilię. Wydarzenia rozgrywają się w dwóch miejscowościach : Łebie i w Poznaniu.

5 Józef Kowalik - ojciec Anieli, starający się surowo wychowywać krnąbrną córkę. Syn Weroniki i Jana.Józef Kowalik - ojciec Anieli, starający się surowo wychowywać krnąbrną córkę. Syn Weroniki i Jana. Mamert Kowalik - mieszkający z rodziną w Poznaniu, kuzyn Józefa i wuj Anieli, z zawodu chirurg.Mamert Kowalik - mieszkający z rodziną w Poznaniu, kuzyn Józefa i wuj Anieli, z zawodu chirurg. Tosia Kowalik - żona Mamerta, pianistka, mama Romci i Tomcia.Tosia Kowalik - żona Mamerta, pianistka, mama Romci i Tomcia. Romcia i Tomcio - zwane też Mamerciątkami; pomysłowe dzieci Tosi i Mamerta.Romcia i Tomcio - zwane też Mamerciątkami; pomysłowe dzieci Tosi i Mamerta. Ciotka Lila - ekscentryczna starsza pani, emerytowana nauczycielka, wielbicielka malarstwa i literatury, krewna Tosi.Ciotka Lila - ekscentryczna starsza pani, emerytowana nauczycielka, wielbicielka malarstwa i literatury, krewna Tosi. Robert Rojek - zwany też Robrojkiem; sympatyczny kolega Anieli z nowej szkoły i jej wytrwały wielbiciel (dziewczyna nie odwzajemnia uczucia).Robert Rojek - zwany też Robrojkiem; sympatyczny kolega Anieli z nowej szkoły i jej wytrwały wielbiciel (dziewczyna nie odwzajemnia uczucia). Danusia - nieco sztuczna dziewczyna z ambicjami artystycznymi, także zainteresowana Pawełkiem; postać znana z poprzedniego tomu Jeżycjady – Szósta klepka, w którym była wymigującą się od nauki przyjaciółką głównej bohaterki Cesi.Danusia - nieco sztuczna dziewczyna z ambicjami artystycznymi, także zainteresowana Pawełkiem; postać znana z poprzedniego tomu Jeżycjady – Szósta klepka, w którym była wymigującą się od nauki przyjaciółką głównej bohaterki Cesi. Pani Wicedyrektor Dąbek-Nowacka - mama Pawełka, u niej Aniela pracowała pod zmyślonym nazwiskiem, jako Franciszka Wyrobek.Pani Wicedyrektor Dąbek-Nowacka - mama Pawełka, u niej Aniela pracowała pod zmyślonym nazwiskiem, jako Franciszka Wyrobek. Profesor Dmuchawiec - nauczyciel w szkole Pawła Nowackiego. Reżyseruje przedstawienie teatralne w domu Pawła.Profesor Dmuchawiec - nauczyciel w szkole Pawła Nowackiego. Reżyseruje przedstawienie teatralne w domu Pawła.

6 - Skłamała wujkowi, że tata wie o jej przyjeździe - Powiedziała wujowi, że nie dostała się do internatu - Powiedziała Tosi, że jej dzieci wypiły mleko,a one je wylały - Powiedziała Pawełkowi, że nie nosi okularów - Powiedziała Pawełkowi, że nie nosi okularów - Powiedziała, że jej ojciec ożenił się po raz drugi - Powiedziała, że jej ojciec ożenił się po raz drugi - Przedstawiła się jako Frania - Przedstawiła się jako Frania

7 Spotkanie Anieli i Pawła (w Łebie) - pierwsza randka. Wyjazd Anieli do Poznania, wprowadzenie się do Mamertów. Niespodziewane spotkanie Pawła. Niesamowity pomysł Anieli - dziewczyna przeobraża się we Franciszkę Wyrobek. Poznanie prawdziwego oblicza Pawełka podrywacza Spotkanie z profesorem Dmuchawcem, zaangażowanie Anieli do spektaklu Hamleta. Wybory najmilszej poligrafki - Aniela ma trzech sympatyków w klasie. Zdemaskowanie Anieli przez Pawła. Tosia Kowalik poznaje prawdę o Anieli. Premiera Hamleta. Aniela zaproszona na sylwestra przez Janusza Pyziaka.

8 Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz Pt. "Kłamczucha" jest piętnastoletnia Aniela. Pochodzi z Łeby. Jej ojciec jest rybakiem i posiada własny kuter, a matka nie żyje. Najlepszą przyjaciółką dziewczyny stała się Kasia Kurkówka- jej sąsiadka. Kierując się "głosem serca", Aniela wyjeżdża do Poznania, by być bliżej Pawełka-jej wakacyjnej miłości. Jednocześnie rozpoczyna naukę w tamtejszym liceum poligraficznym. Dziewczyna jest drobna i wysoka. Ma długie, czarne włosy, które zaplata w gruby warkocz. Okulary spoczywają na zawadiackim nosie. Czarne oczy Anieli wesoło iskrzą się zza grubych szkieł. Twarz dziewczyny zdobią zaróżowione policzki. Ubiera się skromnie, co można zauważyć podczas wyjazdu do Poznania. Aniela jest energiczna i stanowcza, czego dowiadujemy się, kiedy dziewczyna decyduje się na wyjazd do Poznania. Nigdy nie waha się przy podjęciu jakiejś decyzji. Odznacza się pomysłowością i sprytem, Np. w momencie przybrania postaci Franciszki Wyrobek. Jest optymistką i nie bierze pod uwagę porażki. Aniela ma wrodzone zamiłowanie do perfekcji- wszystko musi być "dopięte na ostatni guzik". Podczas pobytu w Poznaniu odznaczyła się samodzielnością. Dziewczyna jest inteligentna, wiedza przychodzi jej z łatwością. Pomimo swojego egoizmu Aniela oddała rolę Ofelii- Danusi. Największą wadą bohaterki jest kłamstwo. Dziewczyna uważa, że jest ono niezbędne. Kłamie na każdym kroku i w każdej możliwej sytuacji. Bohaterka książki ma talent aktorski, który pokazała, grając rolę Hamleta i wcielając się w postać Franciszki Wyrobek. Moje zdanie o Anieli jest podzielne. Jest to interesująca postać, jednak uważam, że nie mogłabym zaprzyjaźnić się z kłamczuchą, jaką była Aniela. Małgorzata Musierowicz trafnie nadała tytuł książce. Opisuje on główną wadę bohaterki.

9 Jednym z głównych bohaterów książki M. Musierowicz pt. Kłamczucha był Paweł Nowacki. Chłopak pochodził z bogatej rodziny mieszkającej w Poznaniu. Do Łeby przyjechał na dwa tygodnie ze względu na swoje zdrowie. Tam poznał Anielę Kowalik. Paweł był wysokim blondynem. Jego oczy miały kolor szafirowy, a rysy twarzy przypominały rzymski typ urody. Jego ubiór był schludny i zadbany. Chłopak był bardzo miły i sympatyczny. Zawsze służył pomocą. Jednak jak każdy człowiek miał kilka wad. Paweł bardzo lubił kłamać, przez co wielu jego znajomych mogło się na nim zawieść. Chłopak nigdy nie miał problemów z nawiązaniem nowych znajomości. W towarzystwie swoich rówieśniczek czuł się bardzo dobrze, imponował dziewczynom za każdym razem, gdy to tylko możliwe. W uczuciach był niewierny. Nigdy nie był w stanie odmówić pomocy innej dziewczynie. Paweł interesował się sztuką i teatrem. Nie bał się nowych ról, które musiał grać w różnych przedstawieniach. Wolny czas spędzał głównie na zawieraniu nowych znajomości i przygotowaniu się do przedstawień. Moim zdaniem Paweł nie do końca jest bohaterem pozytywnym. Mimo dobrego serca i ogromnej odwagi chłopak ma wiele wad. Nie chciałabym/ chciałbym mieć takiego przyjaciela jak bohater Kłamczuchy, ponieważ nie wiem czy mogłabym/mógłbym mu zaufać i zawsze polegać na nim.

10 Akcja powieści rozpoczęła się w maju 1977r. Główną bohaterką powieści "Kłamczucha" była piętnastoletnia mieszkanka Łeby- Aniela Kowalik. Anielę wychowywał jedynie ojciec Józef,gdyż jej matka zmarła. Dziewczyna postanowiła wyjechać do Poznania, gdzie mieszkał jej ukochany Paweł Nowacki. Na początku zatrzymała się u swojego stryja Mamerta, który z żoną Tosią i dziećmi Romcią i Tomciem mieszkał w wynajętym poddaszu domu ciotki Lili. Aniela przekonałą panią Lilę by wynajęła jej jeden z pokoi. Dziewczyna podając się za Franciszkę Wyrobek rozpoczęła pracę pomocy domowej u wicedyrektor szkoły, matki Pawła. Dzięki temu zarabiała na wynajęty pokój, poza tym mogła być blisko Pawła co sprawiło, że poznała wiele jego wad. Aniela rozpoczęła naukę w Liceum Poligraficznym gdzie poznała Roberta Rojka. Z całej klasy tylko on wyciągnął do niej przyjacielską dłoń. Po kilku miesiącach pracy u Nowackich Aniela zostałą zdemaskowana przez Pawła. Odrzuciła jego względy, gdyż zrozumiała, że ten nie zasługuje na jej miłość. Aniela mimo wielu przykrości, które spotkały ją w Poznaniu przeżyła również mnóstwo szczęśliwych chwil. Wiele satysfakcji dostarczyło jej odegranie roli Hamleta w przedstawieniu teatralnym. Odkryła, że poligrafia jest niezwykle pasjonująca. Z egoistycznej kłamczuchy zmieniła się w rozsądną dziewczynę.

11 W powieści Kłamczucha autorka porusza ważne problemy dotyczące młodego człowieka są to : Pierwsza miłość Dorastanie i związane z nim potrzeby decydowania o sobie Samodzielność z chwilą opuszczenia domu rodziców Szkolne kłopoty i radzenie sobie z nimi Pomaganie innym w potrzebie Uczciwość w postępowaniu Tworzenie silnych więzi rodzinnych i ich rola w życiu młodego człowieka

12 Powieść Kłamczucha jest drugim tomem z cyklu Jeżycjada. Opowiada o losach młodych ludzi, ich kłopotach i radościach szkolnych, pierwszych miłościach, stosunkach ze światem dorosłych, wartościach, które warto szanować i o które warto walczyć. Bohaterka tej powieści - Aniela Kowalik - przyjeżdża do Poznania z Łeby, bo tu mieszka jej ukochany - Pawełek Nowacki. Dziewczyna ma skłonności do naciągania prawdy, a nawet tworzenia nieprawdziwych historii, bo wyznaje zasadę, że kłamstwo ułatwia życie. W trakcie powieści dowiaduje się, że nie zawsze tak jest, poznaje ciekawych ludzi, uczy się w Liceum Poligraficznym, stawia też pierwsze kroki na scenie. Pod względem gatunkowym to powieść młodzieżowa. Mamy tu kilka wątków: główny - dotyczy Anieli, poboczne - życie rodziny Mamerta Kowalika, ojca dwojga niesfornych bliźniąt; obraz szkoły - Liceum Poligraficznego, życie klasowe, wybory najmilszej poligrafiki. Kłamczucha została wydana w 1979 r. i do dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodych czytelników.

13 Polski film familijny Kłamczucha powstał w 1981 roku na podstawie książki Małgorzaty Musierowicz. Jego premiera odbyła się 3 września 1982 roku. W głównych rolach wystąpili:Polski film familijny Kłamczucha powstał w 1981 roku na podstawie książki Małgorzaty Musierowicz. Jego premiera odbyła się 3 września 1982 roku. W głównych rolach wystąpili: Małgorzata Wachecka - AnielaMałgorzata Wachecka - Aniela Grzegorz Matysik - PawełGrzegorz Matysik - Paweł Marek Wójcicki - RobertMarek Wójcicki - Robert Ewa Borowik - TosiaEwa Borowik - Tosia Irena Kownas - wicedyrektorIrena Kownas - wicedyrektor Sława Kwaśniewska - ciocia LilaSława Kwaśniewska - ciocia Lila Tatiana Sosna-Sarno - DankaTatiana Sosna-Sarno - Danka Justyna Zaremba - RomciaJustyna Zaremba - Romcia Ryszard Dembiński - profesorRyszard Dembiński - profesor Wiesław Drzewicz - DmuchawiecWiesław Drzewicz - Dmuchawiec Wirgiliusz Gryń - ojciecWirgiliusz Gryń - ojciec Leonard Pietraszak - MamertLeonard Pietraszak - Mamert Piotr Pieszyński - TomcioPiotr Pieszyński - Tomcio

14

15

16

17

18

19


Pobierz ppt "MAŁGORZATA MUSIEROWICZ. Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utwor ó w dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google