Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAŁGORZATA MUSIEROWICZ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAŁGORZATA MUSIEROWICZ"— Zapis prezentacji:

1 MAŁGORZATA MUSIEROWICZ
KŁAMCZUCHA MAŁGORZATA MUSIEROWICZ

2 BIOGRAFIA Małgorzata Musierowicz - ur. 6 października 1945 w Poznaniu. Autorka utworów dla dzieci i młodzieży, ilustratorka książek, projektantka zabawek. Ukończyła PWSSP w Poznaniu. Z zawodu grafik. Od 1994 pisuje felietony do "Tygodnika Powszechnego". Siostra Stanisława Barańczaka. Debiutowała w połowie lat siedemdziesiątych powieścią "Małomówny i rodzina". Napisała wiele książek dla młodszych dzieci. Stworzyła pełen ciepła cykl powieści dla dziewcząt zwany „Jeżycjadą” - od dzielnicy Poznania, w której mieszkają bohaterowie. Na motywach powieści "Kłamczucha" został przez A. Sokołowską zrealizowany film. W 1982 na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena wpisano "Kwiat kalafiora". Za swoje książki autorka otrzymała wiele nagród, m.in. za "Kłamczuchę" przyznano jej "Złote koziołki". Jej książki są tłumaczone na wiele języków.

3 KSIĄŻKI MAŁGORZATY MUSIEROWICZ
1977 Szósta klepka Kłamczucha Kwiat kalafiora Ida sierpniowa Opium w rosole Brulion Bebe B Noelka Pulpecja 1993 Dziecko piątku 1994 Nutria i Nerwus 1996 Córka Robrojka 1998 Imieniny Tygrys i Róża 2002 Kalamburka 2004 Język Trolli 2005 Żaba Czarna polewka Sprężyna

4 CZAS I MIEJSCE AKCJI Akcja rozpoczyna się w piękny i słoneczny dzień w maju 1977 roku , a kończy się w Wigilię . Wydarzenia rozgrywają się w dwóch miejscowościach : Łebie i w Poznaniu .

5 BOHATEROWIE Józef Kowalik - ojciec Anieli, starający się surowo wychowywać krnąbrną córkę. Syn Weroniki i Jana. Mamert Kowalik - mieszkający z rodziną w Poznaniu, kuzyn Józefa i wuj Anieli, z zawodu chirurg. Tosia Kowalik - żona Mamerta, pianistka, mama Romci i Tomcia. Romcia i Tomcio - zwane też Mamerciątkami; pomysłowe dzieci Tosi i Mamerta. Ciotka Lila - ekscentryczna starsza pani, emerytowana nauczycielka, wielbicielka malarstwa i literatury, krewna Tosi. Robert Rojek - zwany też Robrojkiem; sympatyczny kolega Anieli z nowej szkoły i jej wytrwały wielbiciel (dziewczyna nie odwzajemnia uczucia). Danusia - nieco sztuczna dziewczyna z ambicjami artystycznymi, także zainteresowana Pawełkiem; postać znana z poprzedniego tomu Jeżycjady – „Szósta klepka” , w którym była wymigującą się od nauki przyjaciółką głównej bohaterki Cesi. Pani Wicedyrektor Dąbek-Nowacka - mama Pawełka, u niej Aniela pracowała pod zmyślonym nazwiskiem, jako Franciszka Wyrobek. Profesor Dmuchawiec - nauczyciel w szkole Pawła Nowackiego. Reżyseruje przedstawienie teatralne w domu Pawła.

6 KŁAMSTAWA KŁAMCZUCHY - ANIELI
- Skłamała wujkowi, że tata wie o jej przyjeździe - Powiedziała wujowi, że nie dostała się do internatu - Powiedziała Tosi, że jej dzieci wypiły mleko ,a one je wylały - Powiedziała Pawełkowi, że nie nosi okularów - Powiedziała, że jej ojciec ożenił się po raz drugi - Przedstawiła się jako Frania

7 PLAN WYDARZEŃ Spotkanie Anieli i Pawła (w Łebie) - pierwsza randka.
Wyjazd Anieli do Poznania, wprowadzenie się do Mamertów. Niespodziewane spotkanie Pawła. Niesamowity pomysł Anieli - dziewczyna przeobraża się we Franciszkę Wyrobek. Poznanie prawdziwego oblicza Pawełka “podrywacza” Spotkanie z profesorem Dmuchawcem, zaangażowanie Anieli do spektaklu “Hamleta”. Wybory najmilszej poligrafki - Aniela ma trzech sympatyków w klasie. Zdemaskowanie Anieli przez Pawła. Tosia Kowalik poznaje prawdę o Anieli. Premiera Hamleta. Aniela zaproszona na sylwestra przez Janusza Pyziaka.

8 CHARAKTERYSTYKA ANIELI KOWALIK
Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz Pt. "Kłamczucha" jest piętnastoletnia Aniela. Pochodzi z Łeby. Jej ojciec jest rybakiem i posiada własny kuter, a matka nie żyje. Najlepszą przyjaciółką dziewczyny stała się Kasia Kurkówka- jej sąsiadka. Kierując się "głosem serca", Aniela wyjeżdża do Poznania, by być bliżej Pawełka-jej wakacyjnej miłości. Jednocześnie rozpoczyna naukę w tamtejszym liceum poligraficznym. Dziewczyna jest drobna i wysoka. Ma długie, czarne włosy, które zaplata w gruby warkocz. Okulary spoczywają na zawadiackim nosie. Czarne oczy Anieli wesoło iskrzą się zza grubych szkieł. Twarz dziewczyny zdobią zaróżowione policzki. Ubiera się skromnie, co można zauważyć podczas wyjazdu do Poznania. Aniela jest energiczna i stanowcza, czego dowiadujemy się, kiedy dziewczyna decyduje się na wyjazd do Poznania. Nigdy nie waha się przy podjęciu jakiejś decyzji. Odznacza się pomysłowością i sprytem , Np. w momencie przybrania postaci Franciszki Wyrobek. Jest optymistką i nie bierze pod uwagę porażki. Aniela ma wrodzone zamiłowanie do perfekcji- wszystko musi być "dopięte na ostatni guzik". Podczas pobytu w Poznaniu odznaczyła się samodzielnością. Dziewczyna jest inteligentna, wiedza przychodzi jej z łatwością. Pomimo swojego egoizmu Aniela oddała rolę Ofelii- Danusi. Największą wadą bohaterki jest kłamstwo. Dziewczyna uważa, że jest ono niezbędne. Kłamie na każdym kroku i w każdej możliwej sytuacji. Bohaterka książki ma talent aktorski, który pokazała, grając rolę Hamleta i wcielając się w postać Franciszki Wyrobek. Moje zdanie o Anieli jest podzielne. Jest to interesująca postać, jednak uważam, że nie mogłabym zaprzyjaźnić się z kłamczuchą, jaką była Aniela. Małgorzata Musierowicz trafnie nadała tytuł książce. Opisuje on główną wadę bohaterki.

9 CHARAKTERYSTYKA PAWŁA NOWACKIEGO
Jednym z głównych bohaterów książki M. Musierowicz pt. „Kłamczucha” był Paweł Nowacki. Chłopak pochodził z bogatej rodziny mieszkającej w Poznaniu. Do Łeby przyjechał na dwa tygodnie ze względu na swoje zdrowie. Tam poznał Anielę Kowalik. Paweł był wysokim blondynem. Jego oczy miały kolor szafirowy, a rysy twarzy przypominały rzymski typ urody. Jego ubiór był schludny i zadbany. Chłopak był bardzo miły i sympatyczny. Zawsze służył pomocą. Jednak jak każdy człowiek miał kilka wad. Paweł bardzo lubił kłamać, przez co wielu jego znajomych mogło się na nim zawieść. Chłopak nigdy nie miał problemów z nawiązaniem nowych znajomości. W towarzystwie swoich rówieśniczek czuł się bardzo dobrze, imponował dziewczynom za każdym razem, gdy to tylko możliwe. W uczuciach był niewierny. Nigdy nie był w stanie odmówić pomocy innej dziewczynie. Paweł interesował się sztuką i teatrem. Nie bał się nowych ról, które musiał grać w różnych przedstawieniach. Wolny czas spędzał głównie na zawieraniu nowych znajomości i przygotowaniu się do przedstawień. Moim zdaniem Paweł nie do końca jest bohaterem pozytywnym. Mimo dobrego serca i ogromnej odwagi chłopak ma wiele wad. Nie chciałabym/ chciałbym mieć takiego przyjaciela jak bohater „Kłamczuchy”, ponieważ nie wiem czy mogłabym/mógłbym mu zaufać i zawsze polegać na nim.

10 STRESCZENIE KSIĄŻKI Akcja powieści rozpoczęła się w maju 1977r. Główną bohaterką powieści "Kłamczucha" była piętnastoletnia mieszkanka Łeby- Aniela Kowalik. Anielę wychowywał jedynie ojciec Józef,gdyż jej matka zmarła. Dziewczyna postanowiła wyjechać do Poznania, gdzie mieszkał jej ukochany Paweł Nowacki. Na początku zatrzymała się u swojego stryja Mamerta, który z żoną Tosią i dziećmi Romcią i Tomciem mieszkał w wynajętym poddaszu domu ciotki Lili. Aniela przekonałą panią Lilę by wynajęła jej jeden z pokoi. Dziewczyna podając się za Franciszkę Wyrobek rozpoczęła pracę pomocy domowej u wicedyrektor szkoły, matki Pawła. Dzięki temu zarabiała na wynajęty pokój, poza tym mogła być blisko Pawła co sprawiło, że poznała wiele jego wad. Aniela rozpoczęła naukę w Liceum Poligraficznym gdzie poznała Roberta Rojka. Z całej klasy tylko on wyciągnął do niej przyjacielską dłoń. Po kilku miesiącach pracy u Nowackich Aniela zostałą zdemaskowana przez Pawła. Odrzuciła jego względy, gdyż zrozumiała, że ten nie zasługuje na jej miłość. Aniela mimo wielu przykrości, które spotkały ją w Poznaniu przeżyła również mnóstwo szczęśliwych chwil. Wiele satysfakcji dostarczyło jej odegranie roli Hamleta w przedstawieniu teatralnym. Odkryła, że poligrafia jest niezwykle pasjonująca. Z egoistycznej kłamczuchy zmieniła się w rozsądną dziewczynę.

11 PROBLEMATYKA UTWORU W powieści „ Kłamczucha ‘’ autorka porusza ważne problemy dotyczące młodego człowieka są to : Pierwsza miłość Dorastanie i związane z nim potrzeby decydowania o sobie Samodzielność z chwilą opuszczenia domu rodziców Szkolne kłopoty i radzenie sobie z nimi Pomaganie innym w potrzebie Uczciwość w postępowaniu Tworzenie silnych więzi rodzinnych i ich rola w życiu młodego człowieka

12 GENEZA I GATUNEK UTWORU
Powieść Kłamczucha jest drugim tomem z cyklu Jeżycjada. Opowiada o losach młodych ludzi, ich kłopotach i radościach szkolnych, pierwszych miłościach, stosunkach ze światem dorosłych, wartościach, które warto szanować i o które warto walczyć. Bohaterka tej powieści - Aniela Kowalik - przyjeżdża do Poznania z Łeby, bo tu mieszka jej ukochany - Pawełek Nowacki. Dziewczyna ma skłonności do naciągania prawdy, a nawet tworzenia nieprawdziwych historii, bo wyznaje zasadę, że kłamstwo ułatwia życie. W trakcie powieści dowiaduje się, że nie zawsze tak jest, poznaje ciekawych ludzi, uczy się w Liceum Poligraficznym, stawia też pierwsze kroki na scenie. Pod względem gatunkowym to powieść młodzieżowa. Mamy tu kilka wątków: główny - dotyczy Anieli, poboczne - życie rodziny Mamerta Kowalika, ojca dwojga niesfornych bliźniąt; obraz szkoły - Liceum Poligraficznego, życie klasowe, wybory najmilszej poligrafiki. Kłamczucha została wydana w 1979 r. i do dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodych czytelników.

13 ADAPTACJA FILMOWA Polski film familijny „Kłamczucha” powstał w 1981 roku na podstawie książki Małgorzaty Musierowicz. Jego premiera odbyła się 3 września 1982 roku. W głównych rolach wystąpili: Małgorzata Wachecka - Aniela Grzegorz Matysik - Paweł Marek Wójcicki - Robert Ewa Borowik - Tosia Irena Kownas - wicedyrektor Sława Kwaśniewska - ciocia Lila Tatiana Sosna-Sarno - Danka Justyna Zaremba - Romcia Ryszard Dembiński - profesor Wiesław Drzewicz - Dmuchawiec Wirgiliusz Gryń - ojciec Leonard Pietraszak - Mamert Piotr Pieszyński - Tomcio

14 TEST SPRAWDZAJĄCY WIEDZE O LEKTURZE

15

16

17

18

19 NATALIA KOSOWSKA KL.VIC NR 7


Pobierz ppt "MAŁGORZATA MUSIEROWICZ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google