Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja."— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja

2 Historia komunikacji 200 000 p.n.e. - Mowa
p.n.e. - Pierwsze symbole p.n.e. – Petroglify czyli pierwsze malowidła 3300 p.n.e. - Pismo Sygnały optyczne Sygnały dźwiękowe 2400 p.n.e. - Kurierzy i poczta Telegraf Telefon Radio Komputer Telewizja Sieci komputerowe (Internet)

3 Komunikacja- czasy kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić
Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. W czasach prehistorii ludzie komunikowali się przez gesty, ruchy, znaki takie jak np. dym z rozpalonego ogniska, rodzaje dźwięków, malowidła skalne itp..

4

5 Komunikacja – mowa Ewolucja mózgu odróżniła człowieka od zwierząt, gdy doprowadziła do powstania rewolucyjnego sposobu komunikacji - mowy. Mowa to zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w lepszy sposób. Mowa nie jest jednak doskonała. Wypowiedziane słowo czy zdanie docierało tylko do osób znajdujących się w pobliżu mówiącego. Komunikacja przy pomocy głosu, bądź sygnałów migowych, na odległości większe niż kilometr była praktycznie niemożliwa. Pamięć ludzka wraz z upływem czasu często ulegała zniekształceniu

6 Komunikacja - pismo Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Najstarsza na świecie odmiana pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok lat przed naszą erą. Dzięki pismu można było przekazywać informacje na wielkie odległości, przechowywać przez setki lat, dostarczać szerokiemu kręgowi odbiorców. Najstarsze pisma miały charakter obrazkowy. Znakiem określającym przedmiot był jego wizerunek.

7

8 Narzędzia do pisania Duże znaczenie dla ewolucji technik komunikacji miała kwestia narzędzi, jakie stosowano do utrwalania pisma. Po długich tysiącleciach używania kamiennych rylców i organicznych farb nakładanych na kamienne płaszczyzny, znaczący przełom nastąpił gdy zaczęto używać glinianych tabliczek, później utwardzanych przez wypalanie. Umożliwiło to znaczne szybsze pisanie i przechowywanie informacji. Kolejnym przełomowym etapem w rozwoju technik pisania był papirus i papier. Narzędzia do pisania także ewoluowały: od rylców, poprzez ptasie pióra maczane w atramencie, po wieczne pióra. Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska. Specyficznym typem maszyny drukarskiej jest indywidualna maszyna do pisania, wynaleziona w XIX wieku.

9

10 Kurierzy i poczta W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e.

11

12 Telegraf Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej komunikacji na dłuższe odległości. Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin.

13 Telefon Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w Prekursorem dzisiejszej telefonii bezprzewodowej były wynalazki Mikołaja Tesli z końca XIX wieku. Pierwsze przenośne aparaty telefoniczne zaczęły być wykorzystywane przez wojsko i policję w latach 50. XX wieku w USA i w Szwecji, a od lat 90. przenośne, bezprzewodowe telefony komórkowe stają się coraz popularniejsze, jako przedmioty codziennego użytku.

14

15 Radio Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał transmisji kolędy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. Pierwsza transmisja wiadomości to rok 1920, w USA. Pierwsze regularne transmisje o charakterze rozrywkowym rozpoczęły się dwa lata później, w W latach 60. wynalazek tranzystora doprowadził do powstania pierwszych przenośnych odbiorników radiowych.

16

17 Komputer Pierwsze komputery miały istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z336, pierwszy komputer ‘kompletny’ czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego.

18

19 Telewizja Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową.

20 Internet Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60, a ich najbardziej znaczącym osiągnięciem w tamtej dekadzie była sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada 1969r. Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji.

21

22 Źródła pleszew/rowerem_po_okolicy/images/widgety/galeria/gfx/normal/56e77e1ecdbc491d0da97a0b04dccf29.jpg

23 Prezentację przygotowała: Kamila Czosnyka


Pobierz ppt "Komunikacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google