Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKOLOGIA W transporcie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKOLOGIA W transporcie"— Zapis prezentacji:

1 EKOLOGIA W transporcie
Autorzy: Remigiusz Bogatek Mateusz Kibler Mateusz Król

2 Od XIX wieku korzystamy z środków transportu napędzanych energią pochodzącą ze spalania paliw (np. drewno, węgiel, ropa, gaz ziemny). Ludzie zauważywszy, że te metody wytwarzania energii w silniku źle wpływają na środowisko i że kiedyś te surowce się skończą zaczęli szukać alternatywnych paliw. Ten temat bardzo nas zainteresował z powodu, że niektóre rozwiązania są już wykorzystywane, a nadal wiele osób mało o nich wie.

3

4 Samochody- przeszłości
W przeszłości samochody w ogóle nie były ekologiczne. W latach 70 XX wieku w Ameryce jeździły samochody z nawet 8 litrowymi silnikami V8 pożerające cysterny paliwa (25 do nawet 35 litrów/100 km).

5 Samochody- przeszłości (polskie produkcje)
W epoce komunizmu w Polsce królowały bardzo szkodliwe dla środowiska auta. Przykładem może być np. syrenka, która miała silnik dwusuwowy o pojemności poniżej 1 litra, który spalał około 10 litrów na 100 km.

6 Samochody- teraźniejsze
Aby zaradzić nadmiernej emisji spalin parlament europejski wprowadza ustawy dotyczące norm emisji spalin do środowiska. Aktualnie najnowszą taką normą jest Euro 5, a aktualnie najpopularniejszą EU 4. Oznacza to, że każdy samochód zarejestrowany po 2006 roku musi spełniać te normy.

7 Samochody- teraźniejsze
Coraz popularniejsze stały się konstrukcje silników typu diesel, które mniej spalają od „tradycyjnych” silników benzynowych. Rozpowszechniają się także konstrukcje hybrydowe, które dzięki zastosowaniu dodatkowego silnika elektrycznego mniej spalają oraz emitują mniej zanieczyszczeń.

8 Samochody- przyszłości
W przyszłości samochody zapewne będą poruszały się za pomocą: energii elektrycznej, wodorowej, słonecznej, a nawet za pomocą samej wody.

9 Ciekawe konstrukcje - samochody elektryczne
Pojazdy elektryczne dzielą się na korzystające z energii: zmagazynowanej wcześniej w pokładowych akumulatorach, uzyskiwanej z naturalnych źródeł energii, uzyskiwana z bezpośredniego połączenia z siecią energetyczną np. trolejbusy. Schemat blokowy elektrycznego systemu zasilania samochodu

10 Ciekawe konstrukcje - samochody elektryczne
Zalety: wygodne ciche, proste w konstrukcji, tańsze w eksploatacji, nie emitują spalin, bezpieczniejszy. Wady: energia elektryczna może być produkowana w sposób nie ekologiczny, ograniczony zasięg spowodowany długim ładowaniem akumulatorów.

11 Ciekawe konstrukcje – samochód na wodór
Fabryka wodoru BMW obrało inna drogę niż większość producentów samochodów. Postanowili oni bowiem zbudować hybrydę wodorowo- spalinową nazwaną Hydrogen7. Jedynymi problemami tego sposobu zasilania jest cena produkcji wodoru. Najmniejsze na świecie auto na wodór [H-Racer]

12 Ciekawe konstrukcje – samochód słoneczny
Istnieje już parę pojazdów napędzanych tym typem energii. Jedną z ciekawszych konstrukcji jest Venturi Astrolab. Ten „bolid” napędzany jest 20 konnym silnikiem elektrycznym, ale dzięki niskiej masie (280kg) rozpędza się do 120km/h. Największą zaletą tego pojazdu jest to, że akumulatory doładowywane są przez panele słoneczne zamieszczone na jego powierzchni.

13 Ekologia na dziś – nowoczesny diesel
Jedną z ciekawszych konstrukcji nowoczesnych diesli jest na pewno Mercedes C250 CDI który spala średnio 5,2 l /100km i rozpędza się do 100km/h w około 9 sekund. Jego atutem jest też emisja spalin na poziomie 138g CO2 na kilometr.

14 Ekologia na dziś - biopaliwa
Producenci pojazdów zaczęli produkować samochody napędzane biopaliwem. Jest ono produkowane między innymi z rzepaku. Jedną z ciekawszych konstrukcji jest Koenigsegg CCXR będący jednym z najszybszych samochodów świata.

15 Proces produkcji biopaliw

16 Sport motorowy jako promotor innowacji ekologicznych
Sport motorowy cechuje się dużą efektownością, przez co ogląda go sporo osób. Dzięki temu można łatwiej rozpowszechnić nowoczesne ekologiczne technologie.

17 24 heures du Mans Diesle dotarły nawet do sportów motorowych, ale nikt się nie spodziewał że będą najszybsze. Audi R10 TDI oraz Peugeot 908 HDI są aktualnie najszybszymi autami w serii le mans a są napędzane silnikami diesla. Ich moc jest wyższa od bolidów Formuły. 1.

18 Diesle w WTCC Od sezonu 2007 w wyścigach samochodów turystycznych ekipa seata zaczęła jeździć seatami Leonami TDI z 1,9 litrowym turbo dieslem jak wielkie było zdziwienie kibiców gdy te samochody zaczęły wygrywać.

19 Formula Zero Są to innowacyjne gokarty zasilane wodorem i zdolne do rozpędzenia się do 160 km/h. Rekord ten został potwierdzony przez FIA. W roku 2016 planuje się zastąpienie gokartów bolidami.

20 KERS w F1 Jest to technologia rekuperacji energii hamowania, która ładuje akumulatory i jest w stanie dodać do 60 KM przez parę sekund. Taka technologia jest już wykorzystywana w niektórych samochodach ulicznych, a używanie jej w Formule Jeden ma ją rozpowszechnić.

21 Źródła informacji zdB30R8YU2_3dM:&tbnh=90&tbnw=111&prev=/images%3Fq%3Dwod%25C3%25B3r%26ndsp%3D18%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26start% 3D18%26um%3D1 4016,elektryczny-system-zasilania- pojazdow.html&usg=__8054MCiyDaEbMk6W9ReN9qYiz_4=&h=417&w=551&sz=63&hl=pl&start=10&um=1&tbnid=apyfwtmY5iLL5M:&tbnh=101&tbnw =133&prev=/images%3Fq%3Dsilnik%2Bw%2Bsamochodach%2Belektrycznych%26ndsp%3D18%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1


Pobierz ppt "EKOLOGIA W transporcie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google