Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju."— Zapis prezentacji:

1 Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju środowiskowych usług dla osób starszych w 2012 roku. Do konkursu wystartowało również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice. Zaprosiło do współpracy Dom Dziennego Pobytu „Senior” w Lubinie. Jednym z zadań projektu jest trzydniowa wycieczka do Warszawy. Wycieczka odbyła się w dniach od 25 do 27 maja 2012 roku. 25.05.2012, w piątek, o godz.4.00 wyjechaliśmy z Gogołowic pięknym, wygodnym autokarem po Seniorów do Lubina, a z Lubina do Warszawy. Zapraszamy do przeczytania informacji i obejrzenia zdjęć z naszej wędrówki po Warszawie.

2

3 Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd narodu polskiego dla wszystkich powstańców i uczestników walk o wolną Polskę. Zgromadzone w muzeum zbiory pokazują nie tylko historię i przebieg samego Powstania Warszawskiego, ale także lata okupacji hitlerowskiej, sytuację międzynarodową w trakcie i po wojnie oraz losy powstańców w powojennej, komunistycznej Polsce. W 1983 r. powstało Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, jako oddział Muzeum Historycznego Warszawy. W planach było także stworzenie zupełnie oddzielnej placówki, jednak realizacja tego pomysłu rozpoczęła się dopiero w 2002 r., wraz z objęciem urzędu prezydenta Warszawy przez Lecha Kaczyńskiego. W ciągu 2003 r. została opracowana cała koncepcja muzeum, a na jego siedzibę przeznaczono zabytkowy budynek dawnej elektrowni tramwajowej

4 Prace renowacyjne rozpoczęły się co prawda w kwietniu 2004 r., ale dzięki ogromnemu poświęceniu wszystkich osób w nie zaangażowanych, udało się je skończyć już w lipcu. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało uroczyście otwarte 31 lipca 2004 r., czyli w dzień poprzedzający 60-tą rocznicę wybuchu powstania. Tym samym prezydent Lech Kaczyński spełnił daną powstańcom obietnicę, że muzeum zostanie otwarte w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

5 Muzeum obejmuje powierzchnię 3 tys. m2. Zgromadzono w nim tysiące eksponatów, fotografii, filmów, map, informacji biograficznych i tablic dotyczących nie tylko samych walk i życia powstańczej Warszawy, ale również historii powszechnej II wojny światowej i historii Polski powojennej. Przez sam środek Muzeum biegnie stalowy Monument, na którym umieszczone zostało kalendarium Powstania i na którym gdzieniegdzie można dojrzeć ślady po pociskach.

6 Z wnętrza Monumentu dochodzą odgłosy walki, autentyczne pieśni, modlitwy i komunikaty radiostacji „Błyskawica”. W przygotowywaniu poszczególnych ekspozycji wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniki i swobodnie połączono obraz, światło i dźwięk. Wszystkie efekty oddziaływają na wyobraźnię osób zwiedzających muzeum i skłaniają do głębokiej refleksji.

7

8 Pałac Kultury i Nauki w Warszawie Pałac Kultury i Nauki został wybudowany w centrum Warszawy jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Choć dla wielu Warszawiaków budynek ten jest symbolem radzieckiej dominacji nad Polską, to z drugiej strony wpisał się on już na stałe w krajobraz stolicy i stanowi obecnie jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Ma 230 m (bez iglicy 187 m), 42 piętra i kubaturę 817 tys. m2.

9 Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się doskonała panorama Warszawy

10

11

12 W 2000 r. na szczycie pałacu umieszczony został ogromny zegar, drugi co do wielkości w Europie i najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Obecnie Pałac Kultury i Nauki mieści siedziby przeróżnych firm i instytucji, w tym Polskiej Akademii Nauk. Znajdują się tu dwie doskonałe sale koncertowe: Sala Kongresowa (na 2 880 osób) i Sala Koncertowa (na 550 osób). Są tu także: kino, teatr, poczta, muzea i biblioteki. W salach konferencyjnych pałacu może się pomieścić kilka tysięcy osób, dlatego każdego roku odbywa się tu wiele kongresów, tak o charakterze krajowym jak i międzynarodowym.

13 Z Pałacu Kultury i Nauki pojechaliśmy do hotelu „E-WITA” do Raszyna gm. Nadarzyn. Po zakwaterowaniu się w pięknych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, zeszliśmy na pyszną, ciepłą obiadokolację.

14 Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie ( Okęcie ) Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Znajduje się ono na terenie warszawskiego osiedla Okęcie, dlatego mimo zmiany nazwy w 2001 r., lotnisko wciąż określane jest zwyczajowo „Okęciem”.

15 Lotnisko Chopina usytuowane jest zaledwie 8 kilometrów od centrum Warszawy. Powstało ono w 1934 r. i do początku XXI w. nosiło nazwę Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie. Lotnisko zostało uroczyście otwarte prze Prezydenta Ignacego Mościckiego, a w pierwszym roku swojej działalności obsłużyło ok. 11 tys. pasażerów.

16 W trakcie II wojny światowej na terenie Okęcia znajdowały się niemieckie szkoły lotnicze, a Niemcy wybudowali tu dodatkowo pierwszy betonowy pas startowy. Pod koniec wojny Naziści zniszczyli całą infrastrukturę, ale odbudowane lotnisko nadawało się do użytku już w 1947 r. W 1969 r. otwarty został Międzynarodowy Dworzec Lotniczy, a w 1975 r. Krajowy Dworzec Lotniczy. W latach 80-tych podjęta została decyzja o znacznej rozbudowie lotniska. W 1992 oddano do użytku Terminal 1. W 2001 r. nadano lotnisku imię Fryderyka Chopina, a w 2010 r. nazwa została całkowicie zmieniona na Lotnisko Chopina. Okazuje się jednak, że choć nowa nazwa jest zdecydowanie bardziej prestiżowa i niesie za sobą szereg pozytywnych wartości, to jednak Polacy nadal używają zwyczajowej nazwy „Okęcie”.

17 W 2004 r., po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, otwarty został terminal „Etiuda”, do obsługi tanich linii lotniczych. Rok później otwarty został również Terminal VIP Aviation, obsługujący niewielkie samoloty prywatne. W latach 2006 – 2011 oddawane były do użytku pasażerów kolejne części Terminalu 2.

18 Łazienki w Warszawie Próżno w Warszawie szukać miejsca, które lepiej oddawałoby ducha epoki stanisławowskiej. Łazienki Królewskie w Warszawie są nie tylko wyrazem dominujących w owym czasie kategorii estetycznych, ale także odzwierciedleniem osobistych zamiłowań i smaku artystycznego Stanisława Augusta Poniatowskiego.

19 Pierwszy, wczesnobarokowy pałac wzniósł na terenie Ujazdowa król Zygmunt III Waza. Pod koniec XVII w. właścicielem tych terenów został Stanisław Lubomirski, który nakazał wybudować dwa pawilony: Ermitaż i Łaźnię. Obie budowle zaprojektował słynny Tylman z Gameren, a od nazwy pawilonu ogrodowego „Łaźnia” cały przyległy teren przyjęło się z czasem określać mianem Łazienek. W połowie XVIII w. dobra ujazdowskie wydzierżawił król August II Sas, a w 1764 r. zakupił je król Stanisław August Poniatowski, który wkrótce stworzył z nich jeden z najpiękniejszych układów przestrzennych w Europie.

20

21

22

23 Belweder Przepiękny, klasycystyczny pałac stojący przy Trakcie Królewskim i w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, to właśnie Belweder. W dwudziestoleciu międzywojennym budynek na swoje potrzeby zaadoptowały polskie władze państwowe. W latach 1918 – 1926 w Belwederze najpierw urzędował Naczelnik Państwa, później natomiast Prezydenci II Rzeczypospolitej. Po zamachu wojskowym 1926 r. w Belwederze pracował Józef Piłsudski. Jako minister spraw wojskowych zajmował on budynek aż do swojej śmierci w 1935 r.

24 Znaczącą zmianę w kwestii przeznaczenia Belwederu przyniósł rok 1990. To właśnie wtedy, po pierwszych, po upadku komunizmu wyborach prezydenckich budynek został przeznaczony na siedzibę Prezydenta III RP. Lech Wałęsa mieszkał w Belwederze do 1994 r. Kolejni prezydenci, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński rezydowali w Pałacu Prezydenckim znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu. Dopiero wybrany w 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski przeniósł się z powrotem do Belwederu. Jednak nawet wtedy, gdy budynek nie pełnił funkcji mieszkalnych, to utrzymane zostały jego funkcje reprezentacyjne. W Belwederze organizowane są przede wszystkim uroczystości o charakterze wojskowym, wręczane są wojskowe nominacje i odznaczenia. Tutaj również podejmowane są delegacje zagraniczne

25

26 STADION NARODOWY W WARSZAWIE Idea wybudowania stadionu narodowego z prawdziwego zdarzenia zrodziła się już w poł. lat 90- tych. Zielone światło na jej realizację pojawiło się jednak dopiero w kwietniu 2007 r., gdy UEFA zdecydowała się powierzyć organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 Polsce i Ukrainie.

27 Na miejsce budowy nowego Stadionu Narodowego wybrane zostały błonia Stadionu Dziesięciolecia. Konkurs na zaprojektowanie obiektu wygrała firma JSK Architekci Sp. z o.o. Zanim jednak rozpoczęły się prace budowlane zlikwidowany został Jarmark „Europa” – czyli funkcjonujące tu od 1989 r. największe targowisko Europy.

28 Budowa Stadionu rozpoczęła się w październiku 2008 r., a zakończyła w listopadzie 2011 r. Generalnym wykonawcą stadionu było niemiecko – austriacko – polskie konsorcjum pod przewodnictwem Alpine Bau złożone z Alpine Bau Deutschland, Alpine Construction Polska, PBG S.A. oraz Hydrobudowy Polska S.A. 29 stycznia 2012 nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu, które uświetnione zostało występem zespołów Zakopower, T.Love, Lady Pank, Coma, Haydamakay i Voo Voo.

29

30 Stadion Narodowy jest obiektem wielofunkcyjnym, na którym mogą być organizowane zarówno widowiska sportowe, jak też koncerty muzyczne i inne imprezy o charakterze masowym. Stadion może pomieścić 58,5 tys. osób podczas rozgrywek sportowych i blisko 72,9 tys. w trakcie koncertów. Obiekt posiada także najwyższą, czwartą kategorię klasyfikacji UEFA. Obiekt dysponuje 69 w pełni wyposażonymi lożami biznesowymi, 900 miejscami przeznaczonymi dla dziennikarzy oraz 106 miejscami przygotowanymi dla niepełnosprawnych.

31 Pod trybunami, poza szatniami dla sportowców, znajdują się także sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, handlowe i lokale gastronomiczne. Znajdujący się pod płytą boiska dwupoziomowy parking został przewidziany na 1765 samochodów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna fasada stadionu, utrzymana w biało- czerwonych barwach. Przypomina ona falującą na wietrze polską flagę. Obiekt posiada też zamykany, w połowie przezroczysty dach.

32 POWĄZKI W WARSZAWIE Cmentarz Powązkowski, zwany potocznie Powązkami, to jedna z najważniejszych nekropolii w Polsce. Pochowani zostali tutaj zasłużeni dla Polski politycy, działacze niepodległościowi, pisarze, myśliciele, artyści oraz lekarze i duchowni.

33 Cmentarz Powązkowski założony został w 1790 r. Działkę oddała na te cele rodzina Szymanowskich, natomiast projekt cmentarza wykonał sam Dominik Merlini, jeden z najznakomitszych architektów pracujących na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

34 Wśród pierwszych znakomitych osobistości, które tu spoczęły byli m.in. Jan Kiliński, Hugo Kołłątaj i Wojciech Bogusławski. Ponieważ zwyczaj chowania zasłużonych dla ojczyzny Polaków stał się na Powązkach normą, toteż w 1925 r. utworzono tu Aleję Zasłużonych.

35 Cmentarz mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, a zwłaszcza podczas Powstania Warszawskiego, ale udało się go później należycie odrestaurować. W 1974 Jerzy Waldorff założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Dziś cmentarz zajmuje powierzchnię 44 ha, czyli dokładnie tyle, ile państwo Watykan.

36 Według przybliżonych szacunków mogło tu zostać pochowanych nawet milion osób. Nie da się jednak dokładnie określić tej liczby wskutek zniszczenia ksiąg cmentarnych w czasie wojny.

37

38

39

40

41 Grób Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Pomnik-grób Jerzego Popiełuszki znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu. Grób zlokalizowany jest pod dużym drzewem, w okolicy wschodniego narożnika ogrodzonego terenu świątyni Projekt grobu stworzył znany artysta plastyk – Jerzy Kalina.

42 Ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności” był rezydentem i wikariuszem w tej parafii i w tym kościele prowadził Msze za Ojczyznę (w latach 1982–1984), w czasie których głosił przesłanie „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

43

44

45

46

47

48 Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki w Warszawie Stojący przy Krakowskiem Przedmieściu Pałac Prezydencki to jeden z najokazalszych gmachów Warszawy. W latach 1994 – 2010 pałac stanowił rezydencję Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej.

49 Za kadencji Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który na swoją siedzibę wybrał Belweder, gmach wykorzystywany jest w celach reprezentacyjnych i administracyjnych.

50 Historia Pałacu Prezydenckiego sięga połowy XVII w. Budowę okazałej, utrzymanej w stylu barokowym budowli zlecił hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski.

51 Zgodnie z projektem wykonanym przez nadwornego architekta króla Władysława IV Constantino Tencallego, budowlę otoczono także wspaniałym ogrodem włoskim, rozciągającym się aż do przepływającej obok rzeki Wisły.

52 W 1674 r. pałac stał się własnością potężnego rodu Radziwiłłów. Za czasów panowania Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się tu huczne bale, na których bywała cała elita polityczna i artystyczna kraju. W latach 1791 – 1792, gdy w Warszawie odbywały się obrady Sejmu Czteroletniego, pałac stanowił siedzibę Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

53

54

55

56 Grób Nieznanego Żołnierza Niewiele jest w Polsce obiektów o tak silnie symbolicznym znaczeniu jak Grób Nieznanego Żołnierza. Stojący na placu Józefa Piłsudskiego grób-pomnik jest hołdem narodu polskiego dla wszystkich nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w imię wolności i miłości ojczyzny.

57 Grób Nieznanego Żołnierza powstał w Warszawie w 1925 r. Polacy wzorowali się w tej kwestii na rozwiązaniach przyjętych kilka lat wcześniej przez Francuzów i Brytyjczyków, którzy za pomocą takiego właśnie zbiorowego monumentu pragnęli uczcić wszystkich poległych w trakcie I wojny światowej żołnierzy. Grób-pomnik postanowiono umieścić pod kolumnadą Pałacu Saskiego, stanowiącego w owym czasie siedzibę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Prochy pierwszego nieznanego żołnierza sprowadzono tu z Cmentarza Obrońców Lwowa (zwanego także Cmentarzem Orląt Lwowskich) 2 listopada 1925 r.

58 Grobie umieszczono ponadto urny z ziemią zebraną z pól bitewnych, na których podczas I wojny światowej walczyli Polacy. Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał II wojnę światową. Niemcy wysadzili co prawda Pałac Saski, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności fragment kolumnady z grobem nie został poważniej uszkodzony. Zachowany fragment zabezpieczono, odrestaurowano i odsłonięto już w 1946 r. Obok Grobu ustanowiono również całodobową wartę honorową. W 1965 r. Grób Nieznanego Żołnierza wpisano do rejestru zabytków.

59 Święta Państwowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po upadku komunizmu nowe władze postanowiły przywrócić na Grobie przedwojenne tablice oraz odsłonić nowe, upamiętniające najważniejsze bitwy w historii Polski. W Grobie złożono także ziemię z mogił katyńskich.

60 Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza obchodzone są najważniejsze święta państwowe: Święto Narodowe Trzeciego Maja, Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia i Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. Następuje wtedy uroczysta zmiana warty honorowej, a w obchodach biorą udział najważniejsi przedstawiciele państwa polskiego, w tym Prezydent RP, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Prezes Rady Ministrów..

61 Stare Miasto w Warszawie Po zniszczeniach z czasów wojennych nie ma w najstarszej części Warszawy żadnego śladu. Dzięki wzorcowej rekonstrukcji Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

62 Stare Miasto w Warszawie wyznacza Plac Zamkowy i stojący przy nim Zamek Królewski. Ta dawna rezydencja królewska wzniesiona została w XV w. i od początku XVII do końca XVIII w. stanowiła centrum polityczne i administracyjne Rzeczypospolitej Obojga Narodów

63 Pośrodku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Kolumna została ufundowana przez Władysława IV Wazę w poł. XVII w. Od Placu Zamkowego odchodzi ulica Piwna, najdłuższa ulica Starego Miasta, licząca 250 m długości. Właśnie przy tej ulicy stoi jedna z najważniejszych budowli sakralnych miasta – kościół św. Marcina. Został on wzniesiony w poł. XIV w. przez księcia mazowieckiego Ziemowita, a jego obecny wygląd jest wynikiem przebudowy wykonanej w stylu barokowym w XVIII w.

64 Na przełomie lat 70-tych i 80-tych w kościele gromadzili się przedstawiciele środowisk opozycyjnych. Na równoległej do Piwnej ulicy Świętojańskiej stoi inna świątynia o ogromnym znaczeniu, tak dla historii Warszawy jak i całej Polski.

65 To Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzcicela – miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy też Prymas Stefan Wyszyński.

66 W sąsiedztwie archikatedry znajduje się również Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, świątynia ufundowana przez Zygmunta III Wazę, w której przechowywany jest słynący z łask obraz Najświętszej Panny Łaskawej.

67 Najważniejsze zabytki Starego Miasta, oprócz wymienionych powyżej to: Rynek, Kamienice, Mury Obronne, Barbakan oraz wzruszająca statua Małego Powstańca (przy Barbakanie), upamiętniająca dzieci, które brały udział w powstaniu warszawskim

68 W czasie oczekiwania na Wycieczkowiczów, zwiedzających Zamek Królewski, poszłam zasmakować frykasów warszawskich. Nie uwierzycie, jakie miałam miłe towarzystwo, jak widać na załączonych zdjęciach!

69 Po wolnym czasie, udaliśmy się do restauracji Magat na obiad. Przejeżdżaliśmy koło „kontrowersyjnej palmy”. Sztuczna palma daktylowa, ustawiona na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie 12 grudnia 2002 z inicjatywy artystki Joanny Rajkowskiej, budzi spore zainteresowanie

70 Po pysznym obiedzie i deserze, pełni wrażeń, udaliśmy się w podróż powrotną do naszych domów.

71 Wyrażamy uznanie i piękne podziękowania dla Biura Turystyczno – Handlowego „Jan – Tour” Dariusz Kulpiński z Jawora za organizację wycieczki. Dziękujemy panu Andrzejowi Kobierskiemu – pilotowi z Warszawy, panu Wiesławowi Strzelczakowi – przewodnikowi z Warszawy i panu Marianowi Hawryszowi, który od lat organizuje nam wspaniałe wycieczki. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom wycieczki za wzorową dyscyplinę, okazane zadowolenie i uśmiech na twarzy

72 I jeszcze kilka zdjęć

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

84 Zdjęcia wykonali: Zdzisław i Agnieszka Kot Wanda Dobrzyńska Prezentację wykonali: Wanda Dobrzyńska Mateusz Łebek


Pobierz ppt "Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google