Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Liczba Pi. Liczby Pi Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Liczba Pi. Liczby Pi Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii."— Zapis prezentacji:

1 Liczba Pi

2 Liczby Pi Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii euklidesowej. π jest równe stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy. Można też zdefiniować π na inne sposoby, na przykład jako pole koła o promieniu równym 1 albo jako najmniejszą dodatnią wartość x, dla której sin(x) = 0.

3 Liczba π z dokładnością do 200 miejsc po przecinku: π = 3,

4 Historia liczby Pi Symbol π wprowadził w 1706 roku William Jones w książce Synopsis Palmariorum Mathesos (π jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον - perimetron, czyli obwód) a rozpowszechnił go później Leonhard Euler. Liczba π jest znana także jako stała Archimedesa lub ludolfina – tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena (obaj obliczyli przybliżone wartości π).

5 Światowy dzień liczby Pi Nieoficjalne święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".

6 Jak to się zaczeło ? Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ci asto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.

7 Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie. Obchodzone jest 22 lipca, jako Dzień aproksymacji Pi, wg zapisu daty 22/7=~3,1428.

8 Ciekawostki

9

10 Jeśli średnica koła wynosi 1, jego obwód wynosi PI.

11 Często występujące przekształcenia Pi

12 Najpopularniejsze aproksymacje wartości Pi Liczne wzory pozwalające wyliczać π z dowolną dokładnością podane są na końcu artykułu. W praktyce posługujemy się przybliżonymi wartościami 3,14 lub 22/7, rzadko kiedy trzeba korzystać z przybliżeń dokładniejszych: 3,1416 lub 3,14159 albo w postaci ułamka zwykłego 355/113 lub 52163/16604 (dwa ostatnie ułamki są równe π z dokładnością do 6 miejsc po przecinku).

13 Istnieje również wiele dowcipów na temat liczby Pi Np..

14 Co to jest liczba Pi? Odpowiadają: Matematyk: Pi jest to stosunek długości okręgu do jego średnicy. Fizyk: Pi to 3, plus minus 0, Inżynier: Pi to około 3.

15 W internecie można znaleźć wiele zabawnych rzeczy na temat liczby Pi. Np.

16

17 i jeszczę trochę) – takie coś, co jak się podzieli, to się odejmie zamiast pomnożyć, pod warunkiem scałkowania jej o godz na dworcu centralnym w Pniewach, a jeśli się pomnoży przez wielokrotność wspólnego mianownika różniczki po 1,48 PLN/kg i jednocześnie zachodzi warunek 2+2=5, to ludzie o nazwiskach zaczynających się na Ę zaliczą glebę na schodach. Wynalazcą liczby pi jest anonimowy konserwator mebli i na jego cześć symbol liczby pi wygląda jak stołek z boku czyli tak: π. Wieloletnie badania udowodniły, że parkowanie samochodem na chodniku nie zmienia jej wartości.

18 Słowo od autora pracy. Liczba Pi posiada na całym świecie setki a nawet tysiące swoich fanów. Co roku 14 marca jest obchodzony dzień liczby Pi. Wielu uczonych, poświęca całe swoje życie dla liczby Pi. Budzi się rano z postanowieniem wniesienia czegoś nowego do świata liczby Pi, który tak naprawdę nie jest mały…

19 …60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich Pokonał tym samym rekord ustanowiony przez samego siebie w 1995 roku, a wynoszący miejsc po przecinku. Jak na razie udało się uczonym wyliczyć liczbe Pi z dokładnością do 1,24 tryliona miejsc po przecinku(2002 r.), niestety z pomocą superkomputera…

20 …Podsumowując: Liczba Pi. Dla wielu czarna dziura dla nielicznych sens życia.

21 Koniec Opracował : Kamil Musiela 104T Źródła : Wikipedia Nonsopedia Google

22 Dziękuje za obejrzenie.


Pobierz ppt "Liczba Pi. Liczby Pi Liczba π (czytaj: liczba pi), ludolfina – stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. W geometrii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google