Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Austrii w terminie od do 4

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Austrii w terminie od do 4"— Zapis prezentacji:

1 Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Austrii w terminie od 31. 01 do 4
Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Austrii w terminie od do w ramach projektu nr WND-POKL /08 "Nauczyciel w Przedsiębiorstwie" Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

2 Uczestnicy wyjazdu studyjnego:
Katarzyna Cisińska Bernard Czok Lidia Kaczmarczyk Pałucha Włodzimierz Kania Janusz Karpiński Beata Ławrowska Norbert Psyk Paweł Szczyrek Małgorzata Zakrzewska Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

3 Program wizyty studyjnej
– niedziela Wyjazd z Opola o g. 9:15 w kierunku granicy z Czechami. Obiad w Czechach ok.g. 15-ej. Przyjazd do miejscowości Rosental w Austrii Ok. g. 19-ej: przedstawiono nam opiekuna ze strony austriackiej pana Ericha Bramauera, sprawne zakwaterowaniei kolacja w pobliskiej restauracji. Nasz austriacki opiekun opowiedział nam o regionie oraz przedstawił program pobytu. Pan Erich Braumauer mieszka w gminie Euzberg. Jego pragnieniem było działaniem polegające na połączeniu pracy zawodowej z realizacją samego siebie oraz działaniem na rzecz rozwoju regionu. Region w którym mieszka pan Erich jest regionem przemysłowym: górnictwo, huty szkła. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

4 Program wizyty studyjnej
– poniedziałek Dzień rozpoczęliśmy od spotkania z szefem firmy instalacyjnej panem Stefanem Traussnigg-iem w szkole zawodowej w Voitsbergu. W czasie praktyki uczniowie otrzymują całoroczne wynagrodzenie wraz z dodatkami zwanymi „trzynastką” i „czternastką” oraz urlop. Wynagrodzenie z każdym rokiem praktyki jest wyższe i jest ono na tyle atrakcyjne, że uczniowie ubiegają się o praktykę zawodową w Firmie. W ten sposób firma TRAUSSNIGG pozyskuje najlepszych pracowników, co daje jej przewagę nad innymi. Firmy rywalizują między sobą o pracowników, do tego stopnia, że z naboru robią wręcz coś, co nazywamy „casting” lub „schow”. Po wykładzie dyrektor Johan Hiden oprowadził nasz po szkole. W Austrii szkoły kształciły w 200 zawodach. Ta mnogość wywołała dyskusję o zmniejszeniu tej liczby, w efekcie czego tych zawodów przybyło. Żartobliwie można to ująć, że kształci się fachowca od śrub i fachowca od wkrętów. Szkoła w Voizbergu kształci instalatorów w branży elektroenergetycznej, ewenementem są instalacje połączeń i systemy baz. Nadzór oświatowy na poziomie regionu, tam wylicza się pensum nauczyciela. Na zakończenie zjedliśmy obiad w szkolnej stołówce, za który zapłaciliśmy tylko 4.50 EUR. Po tym sutym obiedzie pojechaliśmy do miejscowości Mureck zobaczyć szkołę „Ludowe Centrum Kształcenia Zawodowego Branży Metalowej”. Szkoła kształci w zawodach mechanicznych i przeznaczona jest dla uczniów, którzy nie dostali się na praktykę do żadnego zakładu pracy. To nie był koniec naszego programu na ten dzień. Będąc w miejscowości Mureck znanej z tego, że jest ona samowystarczalna energetycznie, zapragnęliśmy zobaczyć to miejsce, do którego wycieczki z Japonii czy USA zgłaszają się z dużym wyprzedzeniem. Dopisało nam szczęście i jeden z właścicieli, pan Karl Toter, oprowadził nas po zakładzie. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

5 Szkoła w Voizbergu Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

6 Landowe Centrum Kształcenia Zawodowego Branży Metalowej
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

7 Bioenergie Mureck Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

8 Program wizyty studyjnej
r. - wtorek Godzina 8:30: wizyta w firmie KRENHOF SCHMIEDETECHNIK. Spotkanie miało na celu przedstawienie systemu kształcenia praktycznego uczniów w Firmie. Spotkanie poprowadził Eval Pichler kierownik budowy narzędzi i Franz Kramer mistrz budowy narzędzi. Przy okazji wizyty w firmie KRENHOF dowiedzieliśmy się o istnieniu ABV METAL – związku edukacyjnego założonego przez kilka przedsiębiorstw. Jest to „oś wspólnoty między konkurentami”. Wypracowano wspólną strategie rekrutacji uczniów przez te firmy. Między nimi istniej np. umowa „nie podbierania” praktykantów. O godz. 11-ej przybyliśmy do kolejnej firmie zrzeszonej w ABV METAL – firmy OMCO Austria. Firma działa na granicy przemysłu metalowego i szklarskiego, wykonuje formy do produkcji opakowań szklanych. Jest jednym z oddziałów zagranicznych firmy matki z siedzibą w Belgii. O godzinie 13:30 dotarliśmy do kolejnej firmy BAUER w miejscowości Voitsberg wykonującej maszyny dla potrzeb rolnictwa: systemy nawadniania, transportu środków ciekłych, mobilnego systemu kotłów do grzania. O godzinie 18-ej pojechaliśmy do firmy Mochart z wizytą w tzw. „Okręcie Energetycznym”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

9 KRENHOF SCHMIEDETECHNIK
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

10 OMCO Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

11 Program wizyty studyjnej
, środa Właściciele firmy BINDER zaskoczyli nas serdecznym przywitaniem oraz wręczeniem prospektu w języku polskim. Polska jest jednym z największych odbiorców kotłów na biomasę. Wieloletni pracownik pan Jacek Baniak jest obecnie przedstawicielem na Polskę dystrybucji kotłów. Następnie szybciutko udaliśmy się obejrzeć pobliską perełkę architektury sakralnej O godzinie 14-ej przyjechaliśmy do Szkoły Politechnicznej będącej odpowiednikiem naszego technikum. W szkole uczy się 2700 uczniów w systemie dziennym i wieczorowym. Szkoła specjalizuje się w następujących kierunkach budowa maszyn i elektrotechnika z elektroniką. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

12 BINDER Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

13 Szkoła Politechniczna
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”

14 Program wizyty studyjnej
, czwartek W tym dniu mieliśmy tylko jeden punkt programu: Regionalne Targi Edukacyjne w Voitsbertu. Spotkaliśmy tam wiele osób, które wcześniej wprowadzały nas w szczegóły austriackiego szkolnictwa zawodowego oraz jego regionalnych odmian lub oprowadzały nas po zakładach. Naszymi przewodnikami byli uczniowie przedostatniej klasy gimnazjum, którzy już wiedzieli, że będą się uczyć w Szkole Politechnicznej, którą wizytowaliśmy poprzedniego dnia, na kierunku elektrotechnika z elektroniką. Wyjazd studyjny był bardzo intensywny. Wiele zobaczyliśmy i nauczyliśmy się odnośnie zorganizowania i wyposażenia pracowni szkolnych, warsztatów pracy, systemu i kierunków kształcenia. Zaimponowała nam odwaga i determinacja miejscowych przedsiębiorców we wprowadzania rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych w regionie oraz ich zaangażowanie w kształcenie przyszłej kadry oraz kształtowanie postaw przyjaznych środowisku. Zostaliśmy zaszczepieni energią do działania na rzecz własnego regionu, szkoły, środowiska. Każdy z nas coś z zaobserwowanych rozwiązań wykorzysta we własnym obszarze działania. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany przez Uniwersytet Opolski pn. „Nauczyciel w przedsiębiorstwie ”


Pobierz ppt "Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Austrii w terminie od do 4"

Podobne prezentacje


Reklamy Google