Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybór patrona Szkoły etap ii konkursu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybór patrona Szkoły etap ii konkursu"— Zapis prezentacji:

1 Wybór patrona Szkoły etap ii konkursu

2 Maria Góralówna

3 Maria Góralówna urodziła się 10 stycznia
1919 roku w Tarnowie, zmarła 11 maja 1995 roku w Warszawie.

4 w Klinice w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Zakrzewskiego.
W 1936 roku rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, które przerwała wojna i okupacja. Studia ukończyła po wojnie i w roku 1949 otrzymała dyplom lekarski. W czasie studiów zainteresowała się otolaryngologią i pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zdobywała, pracując jako studentka w Klinice w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Zakrzewskiego. M. Góralówna zamieszkała w Warszawie, gdzie podjęła pracę w Akademii Medycznej, wniosła ogromny wkład w powstanie i rozwój otolaryngologii dziecięcej. Otolaryngologia – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.

5 M. Góralówna znała kilka języków obcych, mogła korzystać z doświadczenia i
piśmiennictwa ośrodków zagranicznych i chętnie dzieliła się ta wiedzą z kolegami. Podczas szkoleń w Szwecji i Wielkiej Brytanii zainteresowała się i pogłębiła swoją wiedzę na temat postępowania z dziećmi głuchymi i niedosłyszącymi. Wokół tej tematyki ogniskowała się później jej działalność naukowa. Doc. Maria Góralówna na spotkaniu poświęconym współpracy międzynarodowej.

6 Po dziesięciu latach pracy w Akademii Medycznej przeszła na samodzielne stanowisko ordynatora Oddziału Laryngologicznego w Szpitalu Dziecięcym na Saskiej Kępie przy ul. Niekłańskiej. Swoje działania rozszerzała z diagnozy również na terapię, protezowanie, usprawnianie słuchu dziecka głuchego, a także wyrównywanie emocjonalne i przygotowanie do współpracy rewalidacyjnej rodziców.

7 W 1967 roku wprowadziła korespondencyjne poradnictwo dla rodziców dzieci z problemami słuchowymi, wzorując się na John Tracy Clinic z USA. Napisała ponad 2000 listów z odpowiednimi zaleceniami. W 1989 roku M. Góralówna zorganizowała w szpitalu na ul. Niekłańskiej Ośrodek Audiologiczny Społecznej Fundacji Solidarności. Pani Docent wniosła duży wkład w opracowanie pierwszego polskiego programu rehabilitacji chorych po wszczepach ślimakowych. W 1993r. Maria Góralówna przyjęła propozycję prof. dr hab. Henryka Skarżyńskiego i się z całym zespołem do nowopowstającego Ośrodka Diagnostyczno- Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla osób Niesłyszących i Niedosłyszacych „Cochlear Center” w Warszawie.

8 Opracowane metody rehabilitacji dzieci
Maria Góralówna jest autorką licznych publikacji i poradników przeznaczonych dla rodziców, pedagogów, surdopedagogów, protetyków i wszystkich zajmujących się rehabilitacją i kształceniem osób niesłyszących. Opracowane metody rehabilitacji dzieci z niedosłuchem, opublikowane w podręczniku „Rehabilitacja małych dzieci z wada słuchu” są do chwili obecnej wykorzystywane, a podręcznik stanowi podstawowe źródło informacji na ten temat dla osób zajmujących się niesłyszącym dzieckiem.

9 Pośród wielu ciepłych określeń M
Pośród wielu ciepłych określeń M. Góralówna była również nazywana matką matek dzieci głuchych. Dowodem Jej uznania były liczne odznaczenia w tym krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i ten, z którego była najbardziej dumna Order Uśmiechu. Został on Jej wręczony po wypiciu pucharu soku z cytryny bez skrzywienia 12 maja 1987r. w Teatrze Polskim w Warszawie. W uzasadnieniu nagrody napisano: „Tak bardzo dzieciom potrzebna i tak bardzo przez nie kochana…”

10 CO ZAPAMIĘTAŁEŚ ???

11 1. Kto to jest?

12 MARIA GÓRALÓWNA

13 2. KIEDY I GDZIE SIĘ URODZIŁA?

14 ur r. w Tarnowie

15 3. KIEDY I GDZIE ZMARŁA?

16 Zm r. w Warszawie

17 4. JAKI BYŁ JEJ ZAWÓD?

18 LEKARZ - OTOLARYNGOLOG

19 5. CZYM ZAJMUJE SIĘ OTOLARYNGOLOG?

20 Otolaryngolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi.

21 6. KOGO LECZYŁA?

22 DZIECI NIESŁYSZĄCE I SŁABOSŁYSZĄCE

23 7. DLA KOGO PISAŁA LISTY Z PORADAMI? ILE LISTÓW NAPISAŁA?

24 Dla rodziców dzieci niesłyszących 2000 listów

25 7. W jakim mieście pracowała ?

26 W Warszawie

27 8. Z jakim znanym lekarzem współpracowała?

28 Z PROF. DR. HAB. HENRYKIEM SKARŻYŃSKIM

29 9. JAKI JEST TYTUŁ PODRĘCZNIKA, KTÓRY NAPISAŁA MARIA GÓRALÓWNA?

30 „REHABILITACJA MAŁYCH DZIECI Z WADĄ SŁUCHU”

31 10. Jakie nagrody otrzymała Maria Góralówna?

32 Krzyż kawalerski orderu odrodzenia Polski order uśmiechu

33 Dziękujemy


Pobierz ppt "Wybór patrona Szkoły etap ii konkursu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google