Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OSOBLIWOŚCI GMINY GOŚCIERADÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OSOBLIWOŚCI GMINY GOŚCIERADÓW"— Zapis prezentacji:

1 OSOBLIWOŚCI GMINY GOŚCIERADÓW
Długość ścieżki : 27 km. Przybliżony czas przebycia ścieżki rowerem : 2 h. 1. Pole zjawienia. 2. Cmentarz z I Wojny Światowej 3. Pałac Suchodolskich. 4. Aleja lipowa w Gościeradowie 5. Kościół w Gościeradowie. 6. Bunkier. 7. Źródliska w Łanach. 8. Rezerwat Doły Szczeckie. 9. Rezerwat Marynopole

2 POLE ZJAWIENIA I SANKTUARIUM W KSIĘŻOMIERZU
Według tradycji, przy drodze w pobliżu Księżomierza , zjawiła się Matka Boża, siedząca na kamieniu . Dziś w miejscu objawienia stoi krzyż i grota kamienna z figurką Matki Bożej . Corocznie odbywa się tam też Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni Maryjnej - ,,Matko , która nas znasz .’’ W 1996 roku w zabytkowym drewnianym kościele wybuchł pożar. Świątynia całkiem spłonęła i nie udało się uratować cudownego obrazu Matki Boskiej. Na miejscu dawnej świątyni powstał nowy kościół ,a w nim umieszczona została kopia cudownego obrazu.

3 ZAGADKA!! Idąc boczną drogą , Z Gościeradowa do Ksieżomierza,
Na niewielkim wzgórzu, Stoi grota z kamieni , I cała wieś się promieni. Jest to pole wspaniałe, Które budzi We wszystkich emocje niemałe. Tam Maryja się objawiła I całą wieś uszczęśliwiła. Co roku pielgrzymi Tu przybywają I Matce Ksieżomierskiej pokłony oddają . Mały czy duży, Młody czy stary Co roku przychodzi I śpiewa tu z nami. Dalej idziemy tą samą drogą, By do Sanktuarium zdążyć I Maryję miłością otoczyć. Ludzie tam chodzą w niedziele i święta, Bo o tym każdy z nich pamięta.

4 Cmentarz z I Wojny Światowej
Cmentarz z I wojny światowej znajduje się w lasku w otoczeniu pól na wzgórzu w Gościeradowie Folwarku. W zbiorowych mogiłach pochowanych jest ponad 400 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, poległych w sierpniu i wrześniu 1914 r. oraz w lipcu 1915 r. Żaden z żołnierzy nie został zidentyfikowany.

5 ZAGADKA!! Na gościeradowskich polach w 1915 r. żołnierze dzielnie walczyli. Za naszą wolność i przyszłość, swą krew na łanach pól zostawili. My ich za to czcią obdarzamy i na grobach wieńce składamy. Gdy historię chcesz poznać czterystu żołnierzy drogę do Gościeradowa musisz przemierzyć Tam mogiły znajdują się w sosnowym lesie A wiatr wspomnienia o wojnie niesie.

6 Pałac Suchodolskich Zespół pałacowy w Gościeradowie został założony w XVIII wieku. Pałac wybudował Eligiusz Prażmowski w 1781roku . Jest to okazały, piętrowy budynek w stylu klasycznym . Do pałacu prowadzi wybudowana z czerwonej cegły ozdobna brama wjazdowa. Ostatnim właścicielem zespołu pałacowego był Eligiusz Suchodolski, który w testamencie zapisał pałac Warszawskiemu Towarzystwu Dobroczynności. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej imienia hr. Eligiusza Suchodolskiego. W skład zespołu pałacowego wchodzi : plac, park, łuk triumfalny, brama wjazdowa, dwie kapliczki.

7 ZAGADKA!! Jest stary i okazały, Jego historia jest długa,
Więc teraz uważnie słuchaj. W XVIII wieku został wybudowany, Przez Prażmowskiego, Co był trochę zdziwaczały. Ślub jego córki sprawił, Że Gościeradów w Suchodolskich ręce trafił. Jeszcze później Eligiusz Suchodolski Umarł bez miłości I przekazał wszystko Warszawskiemu Towarzystwu Dobroczynności. Budynek był szpitalem dla ubogich, A teraz domem pomocy dla dzieci naszych drogich.

8 ALEJA LIPOWA W GOŚCIERADOWIE
Aleja lipowa składa się z 37 lip drobnolistnych i 2 klonów zwyczajnych, które mają obwód od 200 do 500 cm, natomiast klony 190 do 270 cm. Aleja jest pozostałością po dawnej drodze dojazdowej do pałacu Suchodolskich.

9 a koło niej pałac tylko jeden. W niej stare drzewa się znajdują,
ZAGADKA!! Ma drzew aż 39, a koło niej pałac tylko jeden. W niej stare drzewa się znajdują, o dziejach dawnych rozpamiętują i swymi liśćmi krajobraz dekorują.

10 Kościół w Gościeradowie
Kościół w stylu neogotyckim wzniesiono w r. według projektu J. Dziekońskiego. Wewnątrz znajduje się kilka barkowych obrazów i rzeźb o tematyce sakralnej . Obrazy pędzla Aleksandra i Jana Danielewiczów - malarzy ludowych z Gościeradowa. Przed kościołem znajduje się murowana kapliczka z 1728 r. z kamienną rzeźbą św. Jana Nepomucena . W świątyni zachowało się wiele cennych przedmiotów pochodzących ze starego kościoła w Gościeradowie.

11 Dumnie na rozstaju stoi dróg. Mieszka w nim najwyższy Bóg.
ZAGADKA!! Dumnie na rozstaju stoi dróg. Mieszka w nim najwyższy Bóg. Pod wezwaniem męczenników dwóch. Tam odnowi się Twój duch.

12 Bunkier Kazamata MG 34 Bunkier w Gościeradowie zbudowany przez trzecią rzeszę w czasie drugiej wojny światowej. Składa się z 5 pomieszczeń: bronionego wejścia, śluzy gazowej z wyjściem awaryjnym, pomieszczenia załogi, korytarza z peryskopem, izby bojowej. Wymiary schronu stanowią : wysokość-3,9 m, szerokość i długość-10 m, grubość ścian zewnętrznych-2 m, grubość ścian wewnętrznych-1 m, grubość stropu-2 m, wysokość wewnątrz-1,9 m.

13 ZAGADKA!! Gdy będziesz dalej zwiedzać gotowy
oto ujrzeć możesz wspaniały budynek bojowy. Ten ogromny, betonowy schron w Gościeradowie się znajduje i historię z czasów wojny ludziom ukazuje.

14 ŹRÓDLISKA W ŁANACH Źródliska to pomnik przyrody nieożywionej w miejscowości Łany. Leży pod skarpą lewego zbocza rzeki Tuczyn. Wypływająca woda pod ciśnieniem hydrostatycznym uruchamiająca warstwę luźnych piasków tworzy zjawisko bijących „gejzerów’’. Woda nadaje się do picia. Temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi od 10,2 do 10,3 stopni Celsjusza.

15 Pod od skarpą rzeki Tuczyn źródło sobie huczy. Są tu piasku tony
ZAGADKA!! Źródła wybijają się ponad lustro wody, tu przeżyjesz wspaniałe przygody. Pod od skarpą rzeki Tuczyn źródło sobie huczy. Są tu piasku tony i stała temperatura wody.

16 REZERWAT - DOŁY SZCZECKIE
Rezerwat ,,Doły Szczeckie” znajduje się w nadleśnictwie Marynopole pomiędzy Salominem a Szczecynem. Powierzchnia rezerwatu wynosi 204ha. Chroni się tam gromadne stanowiska buka na północno-wschodniej granicy jego naturalnego występowania. Znajdują się tam liczne lessowe wąwozy, które dochodzą do 30 metrów głębokości i 1,5km długości. Do najciekawszych roślin należą: wawrzynek wilczełyko, wyka leśna, przylaszczka pospolita, widłak wroniec, bluszcz drzewiasty.

17 Jest to miejsce niesłychane, Przez leśników dobrze znane.
ZAGADKA !! Jest to miejsce niesłychane, Przez leśników dobrze znane. Granica północno-wschodnia Buka zwyczajnego. Tu usłyszysz śpiew ptaków I poczujesz zapach kwiatów. Zobaczysz żywiec gruczołowaty i miodownik melisowaty. Lessowe wąwozy widać, Cudne doliny można podziwiać.

18 REZERWAT MARYNOPOLE Rezerwat przyrody Marynopole jest rezerwatem leśnym podlegającym ochronie częściowej. Chroni się tu fragment drzewostanu jodłowego na północno-wschodniej granicy zasięgu występowania jodły. Obszar rezerwatu wynosi ponad 156 ha. Flora rezerwatu w warstwie drzew reprezentowana jest głównie przez jodłę, ale także przez dęba, świerka, lipę, graba, osikę i modrzew. Drzewa szczególnie malowniczo prezentują się w okresie zimowym.

19 ZAGADKA Jest zakątek w naszej gminie
który z występowania jodły słynie. Od lat wielu każdy z nas mówi o nim PIĘKNY LAS !! Czy rowerem czy piechotą wszyscy pędzą tam z ochotą. Lato jesień czy to zima, jodła swoje igły trzyma. Drzewo to jest pod ochroną przez co zawsze tam zielono.

20 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !! SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA !! 

21 AUTORZY PREZENTACJI OPIEKUNOWIE
Uczniowie PSP imienia Józefa Twaroga w Księżomierzu Uczniowie PSP imienia Jana Pawła II w Gościeradowie OPIEKUNOWIE Bugajski Mateusz Dudek Izabela Fila Sandra Furgała Filip Gniaź Wiktoria Kuśmierz Martyna Majerowska Klaudia Marszałek Natalia Mikita Dominik Przywara Karolina Przywara Weronika Solis Magdalena Tworek Roksana Tyzo Marta Wojewoda Milena Woźnica Julia Pizoń Kacper Babiracka Julia Dobrzańska Olga Grot Ewa Janiec Wiktoria Kłosowski Jakub Konopa Martyna Konopa Oliwia Likos Kamila Młynarczyk Bartosz Pałys Karolina Pierzchała Anna Potyrała Dawid Starek Przemysław Stola Dobrosława Wójcik Paulina Zawisza Aleksandra Myszka Natalia Bożena Tyzo Dorota Żelazna Agnieszka Maziarska Ewa Wronka Źródła: Internet Biuletyny informacyjne UG „Wieści Gminne” Książka „Gmina Gościeradów Fotografie własne


Pobierz ppt "OSOBLIWOŚCI GMINY GOŚCIERADÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google