Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sieniczno Przydrożni świadkowie historii. LEŚNA KAPLICZKA Jest stara sosna wśród leśnych bezdroży, z małą kapliczką przybitą do drzewa. Kto ją tam w lesie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sieniczno Przydrożni świadkowie historii. LEŚNA KAPLICZKA Jest stara sosna wśród leśnych bezdroży, z małą kapliczką przybitą do drzewa. Kto ją tam w lesie."— Zapis prezentacji:

1 Sieniczno Przydrożni świadkowie historii

2 LEŚNA KAPLICZKA Jest stara sosna wśród leśnych bezdroży, z małą kapliczką przybitą do drzewa. Kto ją tam w lesie na sośnie położył? Nikt nie wie – i ptak pewnie nie wyśpiewa... Mała kapliczka, a w niej obraz Boga, w głębi westchnienie Jezu ufam Tobie Czy dziękczynienie? Potrzeba? Czy trwoga? Były natchnieniem rękom i osobie, Co tę kapliczkę do lasu przyniosła i zawierzyła w tym leśnym ostępie sośnie prastarej, co tam długo rosła, ptakom i ziołom, i drzew różnych kępie? Trudno powiedzieć, ale od tej pory słońce tam świeci, gdzie wisi kapliczka, kwiaty ślą zapach i wszystkie kolory, ptaki śpiewają jak leśna kantyczka. Las cicho szumi tu o każdej porze, wietrzyk leciutko gałązki porusza, Sosny i świerki klękają w pokorze – Niechaj w pokorze klęknie moja dusza I niech wyszepce me korne wyznanie w tym świętym miejscu, co za kościół stanie, że jesteś wszędzie Jezu mój i Panie, więc i tu jesteś. Ufam Tobie Panie / Helena Szlęzak /

3 KAPLICZKA PRZY ULICY OLKUSKIEJ Głównym elementem kapliczki jest figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Figura ma ok. 160 cm. Jest umiejscowiona na kamiennym postumencie w formie prostopadłościanu o podstawie kwadratowej (bok:65 cm, wysokość 140 cm). Do postumentu wiodą nieduże schodki. Całość stoi na kopcu, który ma kształt czworobocznej piramidy o ściętym wierzchołku, w środku której znajduje się piwniczka. Projektantem i jednocześnie sponsorem był mieszkaniec Sieniczna, właściciel młyna – Roman Wyganowski, który zakupił figurę w Piekarach Śląskich. W skład wiejskiej grupy inicjatywnej weszli m.in. Władysław Chwast (sołtys), Antoni Chwast, Tomasz Kulig, Stanisław Kulig. Przy pracach pomagali Kacper Sołtysik, Jan Mosur, Jan Natkaniec. Kapliczka wymieniona w 1948 r.

4 Tradycyjne Majówki

5 Kapliczka na posesji p. Zofii Król Pozostałość pod wymienionej kapliczce. Metalowa szafka z obrazem Serca Matki Bożej zawieszona na drzewie. Opieką otacza ją jak do tej pory Pani Zofia Król. W tym miejscu w czasie wojny rozbił sie niemiecki samolot zabijając dwie mieszkanki Sieniczna

6 Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Jaworowej

7 Dziękuję za uwagę Opracowała Magdalena Kulig Na podstawie opowiadań mieszkańców Sieniczna, oraz książki Przydrożni świadkowie historii Józefa Liszki.


Pobierz ppt "Sieniczno Przydrożni świadkowie historii. LEŚNA KAPLICZKA Jest stara sosna wśród leśnych bezdroży, z małą kapliczką przybitą do drzewa. Kto ją tam w lesie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google