Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia we wszechświecie cz. 1 Koło „80 dni dookoła świata” PSSP,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia we wszechświecie cz. 1 Koło „80 dni dookoła świata” PSSP,"— Zapis prezentacji:

1 Ziemia we wszechświecie cz. 1 Koło „80 dni dookoła świata” PSSP,
Basia Dmochowska, 23/09/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z literatury i Internetu Ziemia – Błękitna Planeta, z kosmosu jest błękitna, ponieważ ¾ jej powierzchni to oceany.

2 Big Bang - Wielki Wybuch Co to jest wszechświat?
Wielki Wybuch to najbardziej prawdopodobna teoria powstania wszechświata – ciągłe rozszerzanie się przestrzeni od momentu Wielkiego Wybuchu, ok.. 15 mld. lat temu. – wtedy malutka kulka materii, wszechświat, rozpadła się we wszystkich kierunkach. Ćwiczenie: demonstracja - pękający balon. Wszechświat to cały świat i wszystko poza nim: wszystkie planety, Ziemia, gwiazdy, zwierzęta, ty i ja… Ziemia powstała 4,6 mld lat temu. Ćwiczenie: Co to jest 1 mld.?

3 Co to jest galaktyka? Droga Mleczna
Galaktyka to olbrzymia grupa gwiazd, ogromne miasto gwiazd. Galaktyki cały czas oddalają się od siebie. Galaktyka, w której mieścimy się my, nasz Układ Słoneczny to Droga Mleczna. Droga Mleczna powstała ok.. 5 mld. lat temu. Droga Mleczna ma taką nazwę, ponieważ jak patrzymy na niebo i widzimy otaczające nas gwiazdy, czyli te, należące do Drogi Mlecznej, widać jasny pas, który przypominał ludziom smugę rozlanego mleka. (mleko). Galaktyka spiralna. Ćwiczenie - rozlewamy mleko na czarnej podkładce w kształt spirali.

4 Co to jest gwiazda? Ile jest gwiazd?
Droga Mleczna składa się z setek miliardów gwiazd. Każda osoba na Ziemi mogłaby mieć kilkadziesiąt a nawet kilkaset własnych gwiazd. Gwiazda składa się z gazów, nie jest twarda jak Ziemia, wodór i hel to paliwo gwiazdy, dzięki czemu gwiazda może wytwarzać ciepło i światło. Naprawdę gwiazdy nie mają ramion, są okrągłe, jak piłki.

5 Słońce Słońce jest wielką kulą bardzo gorących gazów. W środku Słońce jest najgorętsze – 15 mln stopni Celsjusza, na zewnątrz ok , nadal jest to temp. 25 razy wyższa od najgorętszego pieca. Kiedyś Słońce wytraci swoje paliwo – wodór i hel i przestanie świecić. W każdej sekundzie Słońce zużywa 30 milionów cystern paliwa! Słońce jest najbliższą gwiazdą Ziemi. Jego światło potrzebuje 8,3 min., aby dotrzeć do Ziemi. Po Słońcu, druga najbliższą gwiazdą jest Proxima Centauri – światło Proxima Centauri pokonuje drogę do Ziemi w ciągu 4,3 roku!!! Ćwiczenie - Zaświecimy latarką i poczekamy 8,3 min., żeby uzmysłowić sobie po jakim czasie widzimy światło emitowane przez Słońce. Poruszając się z prędkością 100 km/h, aby dotrzeć do Słońca potrzebowalibyśmy 175 lat!

6 Układ Słoneczny - planety
Układ Słoneczny to 8 planet krążących wokół Słońca oraz inne ciała kosmiczne krążące wokół Słońca: księżyce, planetoidy, planety karłowate, komety. Planetes – gr. Wędrowiec. Planety nie są tak duże i tak gorące jak gwiazdy i nie produkują własnego światła. Są zbudowane z cieczy i gazu albo ze skał i metalu, jak nasza planeta. Gwiazdy są zawsze kulami gazowymi. Ziemia jest 3 od Słońca. Co to jest orbita? Orbita to ścieżka planety dookoła Słońca. Miliony planetoid orbitują wokół Słońca w pasie między orbitami Marsa i Jowisza. Niektóre są małe, jak ziarenka piasku, inne są wielkości domów, a jeszcze inne wielkości Polski. Dlatego, że jest na niej powietrze do oddychania, woda i ciepło. Na innych planetach jest za gorąco albo za zimno. Poza tym Ziemia jest twarda, można po niej stąpać, inne planety np.. Jowisz lub Saturn to tylko gaz. Jak duża jest ziemia? Ziemia to piąta, co do wielkości planeta Układu Słonecznego, największa planeta skalista. Jedyne znane we wszechświecie miejsce, w którym występuje życie. Ziemia powstała ok.. 4,5 mld. lat temu. Ziemia znajduje się w odległości ok..150 mln km, to jest w odległości 1 j.a. (jednostki astronomicznej).

7 Gazowe olbrzymy Jowisz jest cięższy niż wszystkie pozostałe planety, księżyce, komety i planetoidy razem wzięte. Jednak mimo tego ogromu, masa Jowisza stanowi zaledwie jedną setną masy najmniejszej gwiazdy.

8 Skaliste planety Mają niewielkie rozmiary i są zbudowane ze skał.

9 Ziemia jest w ciągłym ruchu
Obwód orbity ziemskiej to ok mln. km., taki dystans Ziemia pokonuje każdego roku, czyli w ciągu 365 i jednej czwartej doby. Oznacza to, zę w tej chwili pędzimy z prędkością 107 tysięcy km/godz. Jednak tego nie odczuwamy, w porównaniu do naszej wielkości Ziemia jest ogromna. Przeciętna średnica Ziemi prawie 13 tys. km. Spłaszczona na biegunach. Przeciętny obwód Ziemi 40 tys. km. Ćwiczenie - Robimy planszę układu Słonecznego.

10 Nasz Układ Słoneczny Zajęcia praktyczne:
1. Wielki Wybuch - Dmuchamy balon z namalowanymi na nim kropkami – gwiazdami, galaktykami itd. - oddalanie się ciał od siebie. 2. Zapalamy latarkę, by spojrzeć na jej światło dopiero po 8,3 min., aby uzmysłowić sobie po jakim czasie dociera do nas światło emitowane przez Słońce. 3. Robimy jadalny Układ Słoneczny: Plansza, orbity z wełny, Słońce – jajko, planety – cukierki, okrągłe warzywa, owoce,


Pobierz ppt "Ziemia we wszechświecie cz. 1 Koło „80 dni dookoła świata” PSSP,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google