Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pangea W 1912 roku meteorolog Alfred Wegener zauważył, że Ameryki Południowa i Afryka pasują do siebie jak elementy puzzli. Co więcej znaleziono na tych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pangea W 1912 roku meteorolog Alfred Wegener zauważył, że Ameryki Południowa i Afryka pasują do siebie jak elementy puzzli. Co więcej znaleziono na tych."— Zapis prezentacji:

1 Pangea W 1912 roku meteorolog Alfred Wegener zauważył, że Ameryki Południowa i Afryka pasują do siebie jak elementy puzzli. Co więcej znaleziono na tych kontynentach takie same formacje skalne i skamieniałości. Na tej podstawie Wegener wysunął hipotezę, że miliony lat temu wszystkie dzisiejsze kontynenty tworzyły jeden wielki ląd – Pangeę . Ten superkontynent rozpadł się, a jego poszczególne części przemieściły się – jest to teoria dryfu kontynentalnego. „nieZIEMSKIA układanka” Koło „80 dni dookoła świata” PSSP, Basia Dmochowska, 28/11/2011 Zdjęcia oraz informacje do prezentacji zostały częściowo pobrane z literatury i Internetu

2 Około 200 milionów lat temu na Ziemi istniał tylko jeden superkontynet Pangea.
Około 180 milionów lat temu Pangea zaczęła się rozdzielać na mniejsze kontynenty

3 7 kontynentów Obecnie jest na Ziemi 7 kontynentów. Długo sądzono, że Ziemia zawsze wyglądała tak samo.

4 Dlaczego Pangea się rozpadła?
Stopione skały płaszcza Ziemi pod skorupą ziemską można porównać do gotującej się zupy. Za każdym razem, gdy pojawia się bąbelek, skały napierają na warstwy leżące pod powierzchnią Ziemi, która w końcu pęka tworząc wielkie płyty. W ten właśnie sposób podzieliła się Pangea. Płyty, które niosą kontynenty i oceany swobodnie przesuwają się i dryfują jak tratwy po płynnym płaszczu Ziemi.

5 Płyty tektoniczne Kontynenty są częścią skorupy ziemskiej. Stanowią jeden z elementów zalegających pod nimi płyt tektonicznych i poruszają się z nimi.

6 Nandu Ameryka Południowa
Emu Australia Struś Afryka Emu żyją w Australii, nandu w Ameryce Południowej, a strusie w Afryce. Wszystkie są do siebie bardzo podobne i żadne z nich nie potrafi latać. Niewykluczone, że wszystkie są spokrewione z jednym gatunkiem ptaka. Być może ptak ten zamieszkiwał przed milionami lat wszystkie trzy kontynenty, kiedy jeszcze były jednym lądem.

7 Czy płyty tektoniczne z kontynentami nadal się poruszają?
Tak, dryf kontynentów nadal trwa. Płyty wciąż dryfują. Obecnie przesuwająca się na dnie oceanów gotująca się lawa, utworzona przez stopione skały płąaszcza Ziemi, przebija skorupę Ziemską. W kontakcie z zimną wodą lawa krzepnie i powoli zwiększa powierzchnię dna oceanu. Płyta, która niesie ocean, napiera na płytę niosącą kontynent, który w ten sposób oddala się. się z prędkością kilku centymetrów rocznie. Ocean Atlantycki rozszerza się o mniej więcej 4 cm rocznie, to tyle ile długość twojego kciuka. Może się zdarzyć, że za kilka milionów lat Morze śródziemne zniknie, a Australia zderzy się z wyspami leżącymi na północ od niej.

8 Ćwiczenia rozgrzewka – układanie papierowych puzzli (z magazynów, różne części kuli ziemskiej) – praca indywidualna układanie styropianowych puzzli – kontynentów w jedną całość – PANGEA – praca wspólna wycinanie kontynentów z mapki i sklejanie w jedną całość – swoją własną Pangen, według swojego pomysłu – praca indywidualne


Pobierz ppt "Pangea W 1912 roku meteorolog Alfred Wegener zauważył, że Ameryki Południowa i Afryka pasują do siebie jak elementy puzzli. Co więcej znaleziono na tych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google