Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja dziewczyn z klasy 1a Gimnazjum Jezuickiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja dziewczyn z klasy 1a Gimnazjum Jezuickiego"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja dziewczyn z klasy 1a Gimnazjum Jezuickiego
Polska w Europie Prezentacja dziewczyn z klasy 1a Gimnazjum Jezuickiego

2 Nasz kraj (tekst – Karolina Majka)

3 Polska leży w Europie środkowej.
Nasz kraj Polska leży w Europie środkowej.

4 Nasz kraj Polska leży w Europie środkowej.
Sąsiaduje z Rosją, Litwą, Ukrainą, Czechami, Słowacją, Niemcami.

5 Nasz kraj Polska leży w Europie środkowej.
Sąsiaduje z Rosją, Litwą, Ukrainą, Czechami, Słowacją, Niemcami. Mówimy w języku polskim, a nasza waluta to Złoty (PLN).

6 Nasz kraj – symbole narodowe

7 Nasz kraj – symbole narodowe
Polska flaga biało-czerwona

8 Nasz kraj – symbole narodowe
Godło Polski - orzeł białe ze złotą koroną na tle czerwonym

9 Nasz kraj – symbole narodowe
Hymn Polski – Mazurek Dobrąwskiego

10 Nasz kraj: trochę liczb

11 Nasz kraj: trochę liczb
Powierzchnia Polski: km² (pod względem wielkości 68 na świecie, 8 w europie)

12 Nasz kraj: trochę liczb
Powierzchnia Polski: km² (pod względem wielkości 68 na świecie, 8 w europie) Liczba ludności: (34 na świecie, 7 w Europie)

13 Nasz kraj: trochę liczb
Powierzchnia Polski: km² (pod względem wielkości 68 na świecie, 8 w europie) Liczba ludności: (34 na świecie, 7 w Europie) Gęstość zaludnienia: 120,92osób/km²

14 Nasz kraj

15 Nasz kraj W A R S Z

16 Nasz kraj K R A Ó W

17 Nasz kraj G D A Ń S K

18 Nasz kraj

19 Nasz kraj

20 Nasz kraj

21 Nasz kraj – polskie święta (tekst – Aleksandra Wajda)

22 Boże Narodzenie (24,25,26 XII)

23 Boże Narodzenie (24,25,26 XII) Narodowe dzieje sprawiły, że Wigilia wpisała się w polską tradycje jako wieczór prawdziwego zbliżenia, wzajemnego odpuszczenia win, czas miłości, wieczór zadumy i refleksji, najbardziej uroczyste i rodzinne święto w roku. Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia. Wieczór wigilijny jest tradycyjnym polskim uroczystym wieczorem w roku.

24 Sylwester, Nowy Rok i karnawał (1.I – 2.II)

25 Sylwester, Nowy Rok i karnawał (1.I – 2.II)
W nocy z 31 Grudnia na 1 Stycznia hucznie świętuje się nadejście nowego roku, urządzając głośne imprezy i puszczając fajerwerki. Po Nowym Roku następuje okres karnawału, który kończy się 2 lutego.

26 Tłusty Czwartek

27 Tłusty Czwartek Zapowiedzią nadchodzącego końca karnawału jest czwartek zwany tłustym, niezwykle hucznie i wesoło obchodzony. Dzień ten do dzisiaj nie może się obyć bez pączków, które kiedyś smażono prawie w każdym polskim domu. Ale tłustoczwartkowymi przysmakami były też racuchy, faworki, chruściki.

28 Popielec

29 Popielec Zwany także Środą Popielcową, dzień pokuty przypadający 46 dni przed Wielkanocą. W dniu tym kapłan posypuje głowę wiernego popiołem , mówiąc jednocześnie „ Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz „ słowa te mają na celu przypomnieć człowiekowi o jego kruchości i nieuniknionej śmierci.

30 Niedziela Palmowa

31 Niedziela Palmowa Zwana także kwietną lub wierzbną. Święto przypadające na 7 dni prze Wielkanocą. Ma na celu przypomnieć uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W dniu tym wierni przychodzą do kościoła, aby poświęcić palmę, odbywają się również konkursy na najwyższą palmę. Święto rozpoczyna Wielki Tydzień.

32 Wielkanoc

33 Wielkanoc Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, który ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń np. Ostatnia wieczerza. Dla nas Polaków jest to święto wiary w sprawiedliwość.

34 Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

35 Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Polskie święto państwowe obchodzone od 2004r. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

36 Święto Narodowe Konstytucji 3-go Maja

37 Święto Narodowe Konstytucji 3-go Maja
Obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku pierwszej w Europie a drugiej po amerykańskiej konstytucji. Święto to zostało uchwalone w 1919 roku i przywrócone w Jest ustawodawczym dniem wolnym od pracy.

38 Narodowe Święto Niepodległości

39 Narodowe Święto Niepodległości
Polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

40 Dzień Papieża Jana Pawła II

41 Dzień Papieża Jana Pawła II
Polskie święto państwowe, obchodzone co roku 16 października w hołdzie papieżowi-Polakowi, błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

42 Andrzejki

43 Andrzejki (30.XI) Zwane także Jędrzejkami to wieczór panieńskich wróżb, mających zdradzić imię i wygląd przyszłego męża. Badacze wróżb i zabobonów sądzą, że andrzejkowy zwyczaj ma pochodzenie niemieckie albo greckie.

44 Europa i Polska

45 Europa i Polska (tekst Ania Kapustka)

46 Europa i Polska Polska jest członkiem kilku międzynarodowych
organizacji. Oto one:

47 Europa i Polska Unia Europejska

48 Europa i Polska W kwietniu 1994 roku wniosek o przyjęcie do Unii złożył w imieniu Polski premier Waldemar Pawlak (PSL), cztery lata później, za rządów Jerzego Buzka (AWS), rozpoczęły się negocjacje w sprawie członkostwa, a zakończył je w grudniu 2002 roku rząd Leszka Millera.

49 Polska wchodzi do Unii Europejskiej
Europa i Polska 1 Maja 2004 Polska wchodzi do Unii Europejskiej

50 NATO

51 NATO 22 października 1996 r. prezydent Clinton po raz pierwszy podał datę: nowi członkowie z Europy Środkowo-Wschodniej powinni być przyjęci do Sojuszu najpóźniej w 1999 r., kiedy NATO będzie obchodzić 50-lecie powstania.

52 NATO Od lutego 1998 r. rozpoczął się żmudny proces ratyfikacji przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu. 26 lutego, prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Vaclav Havel jednocześnie ratyfikowali traktat. 12 marca 1999 r. w miejscowości Independence w stanie Missouri ministrowie spraw zagranicznych Polski (Bronisław Geremek), Czech i Węgier przekazali protokoły przyjęcia do NATO sekretarzowi stanu USA, pani Madeleine Albright.

53 Schengen

54 Schengen Droga Polski do Układu z Schengen rozpoczęła się już na wstępnym etapie rozmów prowadzonych z krajami ubiegającymi się o akcesję, kiedy Polska zadeklarowała, że gotowa jest wdrożyć całość dorobku prawnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, włączając w to przepisy Schengen. W dniu 24 sierpnia 2007 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął „ustawę o udziale RP w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Systemie Informacji Wizowej (VIS)". Ustawa określa zasady i tryb udziału Rzeczypospolitej Polskiej w tych systemach, w tym obowiązki organów dokonujących wpisów oraz organów uprawnionych do dostępu do danych poprzez Krajowy System Informatyczny.

55 Europa i Polska – mniejszości narodowe (tekst Ania Kawula)

56 Europa i Polska – mniejszości narodowe
Mniejszość narodowa – grupa ludzi, zamieszkująca obszar danego państwa, odróżniająca się od większości społeczeństwa językiem, kulturą, pochodzeniem etnicznym bądź religią i dążąca do ich zachowania. Narodowość cechuje indywidualne odczucia każdego człowieka. Deklaracja za określoną narodowością jest oparta na subiektywnych odczuciach każdej jednostki.

57 Europa i Polska – mniejszości narodowe
Mniejszość narodowa – grupa ludzi, zamieszkująca obszar danego państwa, odróżniająca się od większości społeczeństwa językiem, kulturą, pochodzeniem etnicznym bądź religią i dążąca do ich zachowania. Narodowość cechuje indywidualne odczucia każdego człowieka. Deklaracja za określona narodowością jest oparta na subiektywnych odczuciach każdej jednostki. Spis narodowy przeprowadzony w maju 2002 roku wskazał na sporą różnorodność narodowości na obszarze granic Polski. Wśród deklarowanych narodowości znalazły się:

58 Narodowość niemiecka

59 Narodowość niemiecka Narodowość niemiecka - liczy osób, większość z nich została na ziemiach polskich dzięki różnym wydarzeniom historycznym. Część z nich przywędrowała już za czasów, kiedy to północne i zachodnie obszary Polski należały do Niemiec.

60 Narodowość białoruska

61 Narodowość białoruska
Narodowość białoruska - w Polsce mieszka około Białorusinów.

62 Narodowość ukraińska

63 Narodowość ukraińska Narodowość ukraińska - liczy sobie osób,

64 Narodowość żydowska

65 Narodowość żydowska Żydzi - ich liczebność na terenie Polski wynosi około tysięcy osób. Ta mniejszość nigdy nie była traktowana jak równa innym. Od zawsze byli prześladowani. Obecnie największą akcją jest Festiwal Kultury Żydowskiej, który odbywa się na krakowskim Kazimierzu, który był niegdyś dzielnicą żydowską już od XIV wieku, kiedy to Jan Olbracht postanowił przenieść Żydów z Krakowa na Kazimierz. Co roku na Kazimierz ściągają rzesze Żydów z całego świata, by razem się modlić i podtrzymywać tradycje i więzi. Kraków rozbrzmiewa wówczas muzyką żydowską.

66 Narodowość cygańska

67 Narodowość cygańska Romowie - inaczej Cyganie, osób, jest to lud cechujący się koczowniczym trybem życia. Pochodzą oni z Indii, skąd wyruszyli około roku naszej ery, przemierzając niemal cały kontynent azjatycki i docierając aż do obszarów zachodniej Europy, gdzie pojawili się z początkiem XV wieku. Dziś wciąż nie należą do poważanych osób i nadal większość mieszkańców miast patrzy na nich ze strachem.

68 Narodowość rosyjska

69 Narodowość rosyjska Narodowość rosyjska osób, zamieszkuje głównie ścianę wschodnią.

70 Narodowość słowacka

71 Narodowość słowacka Słowacy osób, najwięcej Słowaków zamieszkuje obszary południowej Polski w niedalekiej odległości od granicy na całej jej długości.

72 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób,

73 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób, Amerykanie - około osób,

74 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób, Amerykanie - około osób, Grecy - około osób,

75 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób, Amerykanie - około osób, Grecy - około osób, Włosi - około osób,

76 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób, Amerykanie - około osób, Grecy - około osób, Włosi - około osób, Bułgarzy - około osób,

77 Inne mniejszości narodowe
Francuzi - około osób, Amerykanie - około osób, Grecy - około osób, Włosi - około osób, Bułgarzy - około osób, Ormianie - około osób.

78 Europa i Polska – mniejszości etniczne (tekst Ania Kawula)

79 Europa i Polska – mniejszości etniczne
Mniejszość etniczna – jest to grupa ludzi, która utożsamia się z narodem mającym własne państwo, ponieważ nie posiadają swojego.

80 Kaszubi

81 Kaszubi Kaszubi osób, zamieszkują północne obszary Polski, przede wszystkim Pomorze Zachodnie oraz Pomorze Gdańskie.

82 Tatarzy

83 Tatarzy Tatarzy- to mniejszość etniczna, do której należy około 450 obywateli RP, z czego większość mieszka w województwie podlaskim. Tatarzy w Polsce zatracili znajomość swojego ojczystego języka, pozostali natomiast wierni religii i nadal są wyznawcami islamu.

84 Karaimi

85 Karaimi Karaimi- są najmniej liczną mniejszością etniczną. Mieszkają przede wszystkim w warszawie, Wrocławiu oraz w Trójmieście. Karaimów wyróżnia język i religia, wywodząca się z judaizmu.

86 Łemkowie

87 Łemkowie Łemkowie- to mniejszość etniczna, do której przynależność podczas spisu zadeklarowało blisko 6 tysięcy obywateli RP. Łemkowie są grekokatolikami lub prawosławnymi.

88 Europa i Polska – Polskie atrakcje turystyczne (tekst: Julia Świderska)

89 Europa i Polska – Polskie atrakcje turystyczne
Światowe dziedzictwo UNESCO w Polsce

90 Historyczne Centrum Krakowa

91 Historyczne Centrum Krakowa
Na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO umieszczono tylko 12 najcenniejszych obiektów z całego świata, jedno z miejsc przypadło dla Krakowa. Wyróżniono w nim nie tylko Stare Miasto, ale też Wawel i Kazimierz – łącznie około 3000 zabytków architektury. Najważniejszym częścią Starego Miasta jest rynek - największy plac w średniowiecznej Europie.

92 Kopalnia soli w Wieliczce

93 Kopalnia soli w Wieliczce
Jest najstarszym czynnym przedsiębiorstwem na świecie - sól jest tu nieprzerwanie wydobywana od XIII wieku. Dziś około miliona turystów rocznie odwiedza kopalnię. Zwiedzający mijają jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami.

94 Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka)

95 Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka)
„Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady ( )”. Kompleks obozów koncentracyjnych założonych przez hitlerowców w 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia. Powinien o nich wiedzieć każdy i zobaczyć chociaż raz w życiu miejsce w którym podczas II wojny światowej zginęło z rąk hitlerowców setki tysięcy ludzi. Sąsiednia Brzezinka była przede wszystkim obozem śmierci – największym nazistowskim obozem zagłady, w którym liczbę ofiar oszacowano na ponad milion. Więźniowie ginęli w komorach gazowych, cierpiąc niewyobrażalne męki.

96 Puszcza białowieska

97 Puszcza białowieska Największy naturalny obszar leśny w Europie, ostatni fragment pierwotnej puszczy o niespotykanym w innych lasach europejskich bogactwie fauny i flory. W puszczy rośnie aż 26 gatunków drzew, których średnia wieku wynosi około 130 lat. Wiele z nich można spotkać jedynie na tym obszarze, ponieważ gdzie indziej wyginęły.

98 Historyczne Centrum Warszawy

99 Historyczne Centrum Warszawy
Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, katedra Św. Jana, rynek z kamieniczkami – to najcenniejsze zabytki warszawskiego Starego Miasta. W czasie II wojny światowej kiedy Warszawa została niemal zrównana z ziemią, ocalało jedynie 15% zabytkowego centrum. Już w pierwszych latach po wojnie zaczęto je rekonstruować. Starówka znalazła się na liście UNESCO jako przykład wiernej rekonstrukcji zabytkowego fragmentu miasta zachowującej ocalałe fragmenty murów.

100 Stare miasto w Zamościu

101 Stare miasto w Zamościu
Perła Renesansu, Padwa Północy, Miasto Arkad, Miasto Twierdza – tak określano Zamość, miasto zaprojektowane w XVI w. od podstaw przez Jana Zamojskiego, jednego z najbogatszych ludzi w historii świata. Do realizacji marzeń zaprosił włoskiego architekta Bernarda Morando. W skład miasta wchodzą m.in.: trzy rynki, rezydencja pałacowa, akademia, ratusz, arsenał, kolegiata i kamienice. Oprócz kolegiaty Morando stworzył także sześć świątyń dla każdego z wyznań reprezentowanych przez zamojskich mieszczan.

102 Średniowieczny zespół miejski Torunia

103 Średniowieczny zespół miejski Torunia
Toruń przeszedł do historii architektury dzięki Staremu Miastu, którego układ od ponad 700 lat pozostaje niezmienny.  Na średniowiecznym rynku i otaczających go ulicach znajduje się kilkaset gotyckich zabytków, wśród których największą osobliwością jest Krzywa Wieża. Dzięki temu, że miasto pozostało nie zniszczone w czasie II wojny światowej, do dziś można podziwiać gotycki i średniowieczny Toruń, w takiej formie, jak przed laty. Dziś Toruń kojarzony jest przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem, a także słynnymi toruńskimi piernikami.

104 Zamek Krzyżacki w Malborku

105 Zamek Krzyżacki w Malborku
Jest to najpotężniejsza warownia gotycka w Europie, prawdziwa perła architektury obronnej.  W efekcie m.in. zniszczeń z czasów II wojny światowej, imponująca warownia jest w znacznej części rekonstrukcją dawnego, gotyckiego założenia. Budowla składa się z trzech zasadniczych części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Każda z nich posiadała własny system obronny, a całość otaczały wspólne fortyfikacje. Do najpiękniejszych budowli należy pałac Wielkich Mistrzów – uważany za jedno ze szczytowych osiągnięć świeckiej architektury gotyckiej.

106 Kalwaria Zebrzydowska

107 Kalwaria Zebrzydowska
W Kalwarii Zebrzydowskiej, mieści się najsłynniejsze w Polsce sanktuarium pasyjno-maryjne, zwane „polską Jerozolimą”.  Założycielem sanktuarium był Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, któremu tutejsze ukształtowanie terenu skojarzyło się z ukształtowaniem Jerozolimy. Na okolicznych wzgórzach powstały 42 kapliczki i kościółki, które odwzorowują topografię Jerozolimy. Pielgrzymi modlą się o nie tylko na kalwaryjskich dróżkach, nawiedzają też słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, umieszczony w bazylice. Najsłynniejszym pątnikiem, który wielokrotnie odwiedzał Kalwarię był papież Jan Paweł II.

108 Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

109 Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze
Powstałe w województwie dolnośląskim świątynie są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Z trzech wybudowanych przez luteran kościołów, do naszych czasów dotrwały dwa. Miejsce do modlitwy zorganizowano na kilku poziomach. Wnętrza świątyń ozdobiono malowidłami. Przetrwałe do dziś kościoły w Jaworze i Świdnicy wciąż są własnością gmin protestanckich.

110 Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia

111 Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to najstarsze skupisko drewnianych świątyń w Europie. W skład wyróżnionych przez UNESCO świątyń wchodzą: kościoły św. Michała Archanioła w Binarowej i Wszystkich Świętych w Bliznem, których szczególną wartością są wewnętrzne polichromie i cenne wyposażenie, świątynia także św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, która wyróżnia się zachowanym przez stulecia gotyckim wyglądem. Pozostałymi świątyniami wpisanymi na Listę UNESCO są: kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie (największa gotycka, drewniana świątynia w Europie), kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół ŚŚ. Filipa i Jakuba w Sękowej .

112 Park Mużakowski

113 Park Mużakowski Leżący na terenie Polski i Niemiec park jest największym i najsłynniejszym parkiem w stylu angielskim w obu krajach. Bezkresne łąki, malownicze jeziora i rzeki, kręte ścieżki – choć wydaje się, że ten krajobraz ukształtowała jedynie natura, jest to ogrodowe dzieło sztuki stworzone przez niemieckiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. W zamyśle twórcy miało to być miejsce, w którym harmonijnie połączyła się natura, kultura i technika. Po latach, stojąc na skraju bankructwa, zmuszony był sprzedać park. Nowy właściciel poszerzył tereny, a kolejni doprowadzili do uznania centralnej części parku rezerwatem przyrody.

114 Redakcja tekstów i opracowanie medialne:
Karolina Majka Bibliografia: - - Hanna Szymanderska „Polskie tradycje świąteczne” -


Pobierz ppt "Prezentacja dziewczyn z klasy 1a Gimnazjum Jezuickiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google