Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poradnictwo kariery w gimnazjum AUTOPREZENTACJA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poradnictwo kariery w gimnazjum AUTOPREZENTACJA"— Zapis prezentacji:

1 Poradnictwo kariery w gimnazjum AUTOPREZENTACJA
Autorki: Anna Grela i Katarzyna Sobczyk

2 Żeby odnieść sukces robimy wszystko co możemy, by sprawić wrażenie, że go odnieśliśmy. (François de La Rochefoucauld)

3 Komunikacja KOMUNIKAT KANAŁ KOMUNIKACYJNY SZUM NADAWCA
BARIERY KOMUNIKACYJNE KANAŁ KOMUNIKACYJNY SZUM NADAWCA Koduje informacje (swoje myśli) ODBIORCA Dekoduje informacje (interpretuje je)

4 KOMUNIKACJA ?

5

6

7 Co to jest Autoprezentacja?
indywidualne burze mózgów - skojarzenia, definicje, przeciwieństwa, 5 minut

8 Autoprezentacja to celowe działanie zmierzające do wywołanie u osób z otoczenia społecznego (audytorium) pożądanego przez jednostkę wizerunku własnej osoby. Realizowane jest poprzez kontrolowanie informacji o sobie innych ludziach, poglądach, ideałach, rezultatach i motywach aktywności, planach i zamierzeniach, ujawnianych przez podmiot audytorium obecnemu realnie bądź symbolicznie w jego otoczeniu. Działanie autoprezentacyjne są (…) formą wywierania wpływu społecznego. (Szmajke)

9 W skrócie… Autoprezentacja - próba zakomunikowania (…), kim jesteśmy albo za kogo chcielibyśmy być uważani przez innych. (Aronson)

10 Kiedy mówimy o autoprezentacji?
Warunek: różnica w zachowaniu w warunkach publicznych i prywatnych Podajcie przykłady! „Świat jest teatrem, aktorami ludzie” (Wiliam Shakespeare)

11 ROLE SPOŁECZNE - sonda Czym jest rola? Jakie pełnisz role?
Jaka jest różnica miedzy konfliktem ról a konfliktem w roli

12 Po co to robimy? Aby jak najwięcej zyskać w relacjach z innymi
Aby podwyższyć poczucie własnej wartości Aby wykreować określoną tożsamość

13 Jak? Przykłady metod Ingracjacja - próba zdobycia sympatii osoby często o wyższym statusie poprzez schlebianie i wychwalanie jej. Promowanie się - próba wywarcia pozytywnego wrażenia na innych poprzez opisywanie własnych talentów i manifestowanie swojej wiedzy. Pławienie się w cudzej chwale - wiązanie się z ludźmi, którzy odnieśli sukces lub są sławni. Kreowanie usprawiedliwień dla możliwej porażki

14 Stephen Potter 1971 Strategia harwardzka Strategia edynburska
Specjalność J. Reida […] to wejście długimi krokami do czytelni […] zbliżenie się bez wahania do regału z książkami o tematyce, która niekoniecznie stanowi przedmiot jego studiów (taktyka szerszych zainteresowań), sięgnięcie po jedną z nich tak, jakby wiedział, że właśnie tam się znajduje, odszukanie w niej jakiejś informacji i wymaszerowanie z czytelni w sposób cichy, lecz zauważalny. Przez twarze studentów, którzy to widzą przebiega cień niepokoju, podczas gdy w istocie Reid po prostu właśnie wyjął książkę z cytatami, żeby sprawdzić jakieś hasło do krzyżówki. Wykonując odpowiednio wiele tego rodzaju mało znaczących gestów […] Reid potrafił pogłębić swoich kolegów z roku wzbudzając w nich poczucie beznadziejności jakichkolwiek wysiłków wobec takiego współzawodnictwa. (s. 12) J. FitzJames znikał z college’u zazwyczaj w połowie styczniowego okresu przygotowawczego, mniej więcej właśnie wtedy, gdy jego koledzy zaczynali się już na dobre uczyć. Pojawiał się w dniu swojego pierwszego egzaminu, wchodząc spacerkiem do Sali egzaminacyjnej pięć minut po czasie, ubrany w lekki strój w stylu Palm Beach i mocno opalony. Siadając obok kolegi, przeglądał niedbale swoje papiery i nie spiesząc się, zaczynał pisać. Później okazywało się, że zaliczył przedmiot na piątkę, Jakie jest tego wyjaśnienie? FitzJames ukrywał się w wynajętym marnym pokoiku w Bostonie, otoczony wszystkimi lekturami obowiązkowymi i nadobowiązkowymi, i przez trzy tygodnie harował jak wół, obnażony do pasa, między dwiema lampami kwarcowymi. (s. 13)

15 Elementy autoprezentacji
Wygląd (ubiór, fryzura, makijaż, biżuteria, czystość) Ton głosu Postawa Mimika Gesty Zachowanie Dobór słownictwa

16 Jak Cię widzą, tak Cię piszą

17 Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz

18 Pierwsze wrażenie nasze pierwsze wrażenie dotyczące innej osoby wpływa na to, że jej późniejsze zachowanie interpretujemy w sposób zgodny z tym pierwszym wrażeniem efekt uporczywości: przekonania ludzi na nasz temat utrzymują się bardzo długo - nawet jeśli swoim zachowaniem przeczymy ich poglądom

19 „Aureola" może być pozytywna lub negatywna.
Efekt aureoli - tendencja do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pozytywnego lub negatywnego wrażenia. „Aureola" może być pozytywna lub negatywna.  Osoba ładna jest dobra i mądra  Osoba brudna jest głupia i zła Stereotyp - Uproszczenie

20 W głębi serca pozostań SOBĄ - najlepszą z możliwych wersji samego siebie, ale techniki autoprezentacyjne stosuj z wyczuciem  Bo w końcu to najważniejsze jest w środku - niewidoczne dla oka!

21 Poznaj siebie - Okno JO HARRY

22 Ćwiczenie projekt domu
Zmień się w budowniczego solidnego domu. Musi on mieć porządne fundamenty, proste, solidne ściany, dobrze postawiony dach. Musi być wykonany z solidnych materiałów, aby był stabilny! Na materiały budowlane mają składać się Wasze: umiejętności, zdolności, pasje, cechy charakteru, zainteresowania, zdolności. Narysuj dom i opisz, z czego jest wykonany. Najlepsze twoje przymioty muszą stanowić fundamenty i ściany. To, czego nie jesteś do końca pewny, umieść w środku. Prezentacja prac i dyskusja.

23 Analiza SWOT POZYTYWNE NEGATYWNE Wewnętrzne (zależne od nas)
Mocne strony Słabe strony Zewnętrzne (zależna od otoczenia) Szanse Zagrożenia

24 Kilka myśli na zakończenie

25 Niech pan nie będzie taki skromny, nie jest pan znowu taki wielki.
Golda Meir ( ) izraelska polityk, premier Izraela, minister pracy, spraw zagranicznych

26 Dlaczego właśnie ja sformułowałem zasadę względności?
Ile razy zadaję sobie to pytanie, wydaje mi się, że przyczyna jest następująca: normalny dorosły człowiek w ogóle nie rozmyśla nad problemami czasu i przestrzeni. W jego mniemaniu przemyślał to już w dzieciństwie. Ja jednak rozwijałem się intelektualnie tak powoli, że czas i przestrzeń zajmowały moje myśli nawet wtedy, gdy stałem się już dorosły. Albert Einstein ( )

27 Geniusz to wynik jednego procenta natchnienia i dziewięćdziesięciu dziewięciu procent wypocenia.
Thomas Alva Edison ( )

28 Maria Skłodowska-Curie (1867-1934)
Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń. Maria Skłodowska-Curie ( )

29 Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie.
Niels Bohr ( ) duński fizyk, w 1922r. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za opracowanie badania struktury atomu.

30 to niech się wypowiedzą specjaliści.
Co do szczegółów, to niech się wypowiedzą specjaliści. Kazimierz Górski ( ) selekcjoner Reprezentacji Polski w latach , którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także III miejsca na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974r.

31 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Poradnictwo kariery w gimnazjum AUTOPREZENTACJA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google