Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentację przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szczodrkowicach Opiekunowie: Anna Walczak-Panna Katarzyna Błachno maj,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentację przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szczodrkowicach Opiekunowie: Anna Walczak-Panna Katarzyna Błachno maj,"— Zapis prezentacji:

1 Prezentację przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szczodrkowicach Opiekunowie: Anna Walczak-Panna Katarzyna Błachno maj, 2015r. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA!

2  Toruń – województwo kujawsko – pomorskie  Poznań – województwo wielkopolskie

3 Położenie na mapie Polski Autor: Gabrysia

4 Autor: Wojtek Odległość : 379 km Czas podróży: ok. 5 godzin

5 Herb miasta Herb Torunia przechodził wiele przeobrażeń. Pierwotnie przedstawiał postać Madonny z Dzieciątkiem umieszczoną pomiędzy basztami miejskimi. Od 1339 roku istniał też inny herb Torunia, wyobrażający Jana Chrzciciela stojącego między drzewami. Trzeci herb, znany od XV wieku, przedstawiał mur z trzema basztami i bramą pośrodku. Ten wizerunek stał się właściwym herbem Torunia. W 1470 roku herb miasta uzupełniono wyobrażeniem anioła podtrzymującego oburącz tarczę herbową. Od czasu zajęcia Torunia przez Prusy, w roku 1793, herb zmieniał się wielokrotnie. Elementem stałym pozostawał mur z trzema basztami i otwartą bramą. Od 1990 roku w herbie ponownie widnieje anioł.

6 Pomnik Mikołaja Kopernika Został odsłonięty 25 października 1853r. Ukończenie budowy: XIII w. Jest to jeden z elementów systemu obronnego. Baszta Żuraw w Toruniu Autor: Miłosz

7 Historia miasta Szczytowym okresem rozwoju miasta był przełom wieku XVI i XVII. Lata dwudzieste XVII w. przyniosły pierwsze zwiastuny upadku Torunia. W 1629 roku uległy pożarowi jego przedmieścia – wielu domów już nigdy nie odbudowano. Od drugiej połowy XVII wieku miasto zaczęło ubożeć i tracić swoją silną pozycję. W wyniku rozbiorów państwa polskiego Toruń przeszedł pod panowanie pruskie (w 1793 roku). W wieku XIX był miastem urzędniczym i garnizonowym; otoczony fortyfikacjami miał stanowić twierdzę. W czasie obu wojen światowych zabytkowa zabudowa Torunia nie uległa większym zniszczeniom. W roku 1997 historyczna zabudowa miasta znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

8 Autor: Wiktoria

9 Mikołaj Kopernik to jeden z najsłynniejszych astronomów na świecie. Studiował w Akademii Krakowskiej, a następnie na uniwersytetach w Bolonii, Padwie i Ferrarze we Włoszech. Zdobył wykształcenie ekonomiczne, medyczne i prawnicze. Zasłynął jako autor przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Udowodnił w nim, że – wbrew ówczesnym poglądom – Ziemia krąży wokół Słońca. Pochodzi z Torunia. Autor: Miłosz

10 Autor: Gabrysia J.

11 Kamienica pod Gwiazdą Kamienica zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV z sienią i (pierwotnie) jednym piętrem. Jest to jeden z najładniejszych budynków tego typu w mieście. Jego fasada jest bogato zdobiona dekoracją ornamentową z motywami roślin i kwiatów. Od 1465 roku kamienica była własnością Włocha Kallimacha. W wiekach XVI i XVII została przebudowana. Do naszych czasów zachował się układ wnętrz z XVI wieku z wysoką sienią, drewniane stropy w tylnych pomieszczeniach parteru oraz pierwszego i drugiego piętra. Na szczycie fasady widnieje ośmioramienna gwiazda, której kamienica zawdzięcza swą nazwę.

12 Ratusz Staromiejski – główna budowla świecka toruńskiego Starego Miasta, gotycki budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w., jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Autor: Gabrysia K.

13 Stare Miasto w Toruniu Nazwa "Stare Miasto Toruń" powstała dopiero po 1264 r., tj. po lokacji Nowego Miasta Torunia. Oba miasta zostały połączone w jeden organizm pod władzą staromiejską w 1454 r. - na początku polsko-krzyżackiej wojny 13- letniej (patrz: Połączenie Starego i Nowego Miasta), jednak mimo tego nadal funkcjonował podział ustrojowy (ławy sądowe, rajcowie, parafie itp.) oraz fizyczny (mury miejskie, fosy, bramy). Autor: Gabrysia K.

14 Autor: Wojtek

15 Autor: Gabrysia J.

16 Niewielki(3,81ha) ogród botaniczny, a od 1965 również zoologiczny położony w dzielnicy Bydgoskie Przemieście. Autor: Wiktoria

17 Autor: Marta

18 Autor: Wojtek Odległość : 409 km Czas podróży: ok. 5 godzin

19 Herb Poznania Autor: Wojtek

20 Wieża Ratuszowa Renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Ogród Botaniczny w Poznaniu. Placówka naukowa i edukacyjna, pełniąca jednocześnie funkcję publicznego parku. Park ten powstał w latach:1922–1925. Autor: Miłosz

21 Autor: Konrad

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Jezioro w woj. Wielkopolskim w Poznaniu, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Jego jedynym naturalnym dopływem jest Rów Złotnicki. Autor: Miłosz

33 Warta to rzeka, która przepływa przez Poznań Autor: Gabrysia K.

34 Chór Chłopięco-Męski Filharmonii Poznańskiej. Pośrednio wywodzi się ze sławnego przed II wojną światową w kraju i na świecie Poznańskiego Chóru Katedralnego, w którym jako sopranista śpiewał Stefan Stuligrosz. W 1939 r., gdy Niemcy wysiedlili z Poznania jego dyrygenta, ks. Wacława Gieburowskiego, to właśnie 19-letni Stefan Stuligrosz przejął prowadzenie chóru. W 1945 oficjalnie założył on nowy Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego (Poznańskie Słowiki), zostając jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem. Od 1950 chór działa przy Filharmonii Poznańskiej. Przez cały okres działania liczba śpiewaków ulegała zmianie. Przewinęło się przez niego ok. 2000 osób. Obecnie w chórze śpiewa ok. 100 osób. Chór jest członkiem światowej Federacji Chórów Kościelnych „Pueri Cantores”. W 2012 roku zmarł założyciel chóru, prof. Stefan Stuligrosz. Obecnie dyrektorem artystycznym Chóru Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" jest Maciej Wieloch.

35 Autor: Gabrysia J.

36

37

38

39

40 Zapraszamy na lekcje!


Pobierz ppt "Prezentację przygotowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szczodrkowicach Opiekunowie: Anna Walczak-Panna Katarzyna Błachno maj,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google